Czy wiesz, że nos w ciągu minuty filtruje około 7-8 litrów powietrza? Jest to niezwykle istotne, gdyż zapewnia niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu tlen. Trzeba pamiętać jednak, że tą samą drogą przedostają się cząsteczki i zanieczyszczenia mogące prowadzić do powstania alergii, czy infekcji, a nawet zapalenia zatok. Wówczas przepływ tlenu zostaje zaburzony.
Zatkany nos powoduje, że mamy problemy z prawidłowym oddychaniem. Poza tym, jeśli dochodzi do zapalenia zatok, to czujemy ucisk, który niejednokrotnie prowadzi też do bólu głowy. W konsekwencji nasz umysł jest przyćmiony, mamy problem z koncentracją, odczuwamy ból głowy, dyskomfort i spadek samopoczucia. Jak sobie radzić, kiedy dopadną nas te dolegliwości? Jak przywrócić drożność i czystość kanałów nosowych oraz jasność umysłu? Ajurweda poleca dwie podstawowe praktyki oczyszczające kanały nosowe. Zaleca, aby niezależnie, którą wybierzesz, wykonywać ją rano, po przebudzeniu, na czczo. Mówię tu o nasyi i płukaniu nosa.
Nasya
Prktyka ta polega na nałożeniu olejku na kanały nosowe. Celem tej praktyki jest ukojenie delikatnych tkanek nosowych i ułatwienie swobodnego oddychania. Jednocześnie pomoże w łagodzeniu nagromadzonego stresu i wesprze jasność umysłu. Nawilżenie i udrożnienie nosa za pomocą olejku może też poprawić jakość głosu i wzmocnić wzrok.
Jak wykonać nasyę? Wystarczy rano położyć się na plecach i odchylić głowę do góry – tak, aby ułatwić sobie dostęp do dziurek nosa. Możesz też zwiesić głowę przez krawędź łóżka lub podłożyć coś pod szyję. Po ułożeniu się w odpowiedniej pozycji wystarczy wkropić olejek do otworu nosowego (2-4 krople). Delikatnie wciągnij olejek, aby dostał się głębiej, do zatok. Masuj od zewnątrz nos, czoło i skórę głowy, aby olejek zadziałał na głębsze tkanki. Daj sobie chwilę – jedną, dwie minuty – na relaks. W tym czasie olejek się wchłonie, a następnie powoli wstań.
Do nasyi możesz użyć specjalnie dedykowanego olejku, który wzbogacony jest mieszanką ziół, jak np. anutailam. Mozesz też użyć do tego celu dobrego jakościowo oleju sezamowego.
Medycyna ajurwedyjska zaleca ostrożność przy stosowaniu tej praktyki przez kobiety w ciąży lub w trakcie menstruacji.
Neti, czyli płukanie nosa
W przypadku nasilonego zatkania nosa, czy zapalenia zatok medycyna ajurwedyjska zaleca płukanie nosa. Polega ono na polewaniu przewodów nosowych ciepłą, słoną wodą. Ma to na celu przede wszystkim oczyszczenie przewodów nosowych z zalegających w nich: kurzu, brudu, pyłków, czy nadmiaru śluzu.
Jak przeprowadzić neti (płukanie nosa)? Najpierw trzeba zacząć od przygotowania roztworu do płukania. 1/4 łyżeczki soli rozpuszczamy w szklance wody. Najlepiej, aby to była woda przegotowana. Tak przygotowaną mieszankę wlewamy do naczynia do płukania nosa. Teraz zostało już przystąpienie do samej praktyki oczyszczania.
Stań przy zlewie. Pochyl nad nim głowę i ustaw tak, aby jedno ucho skierowane było w dół. Przyłóż naczynie z roztworem soli do nozdrza, które znajduje się wyżej i delikatnie przechylaj, zapewniając powolny przepływ wody. W czasie tej czynności oddychaj ustami. Woda wraz z zanieczyszczeniami będzie wypływać drugim otworem nosowym. Po zakończeniu wykonaj kilka delikatnych wydechów przez nos, aby go oczyścić z pozostałości po płukaniu. Następnie zmień nachylenie głowy i powtórz czynność z drugiej strony.
Po zakończeniu neti warto posmarować nos odrobiną oleju sezamowego. Niewielką jego ilość wystarczy nabrać na czubek palca i nasmarować nozdrza.
Medycyna ajurwedyjska wskazuje na kluczowe znaczenie oddechu dla zachowania dobrego samopoczucia. To właśnie oddech – długi, głęboki – poprawia nasze zdrowie i witalność. Dlatego warto wypróbować i stosować te praktyki, aby oczyścić i chronić drogi oddechowe w celu poprawienia jakości każdego branego przez nas oddechu.