Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Spirulina, co to jest?

Spirulina (Arthrospira platensis) to zielono-niebieska, mikroskopijnej wielkości alga. Ma kształt spiralnego łańcuszka. Jest jedną z najstarszych form życia na naszej planecie. Według naukowców, zamieszkuje ziemię od ok. 3,6 miliardów lat. Ustanowiła ewolucyjny pomost pomiędzy bakterią, a zieloną rośliną. Odnawiała się przez miliardy lat, będąc pożywieniem dla wielu kultur w Afryce, na Bliskim Wschodzie, Azji i obu Amerykach.

Spirulina w naturalnych warunkach rośnie na wszystkich kontynentach, w bogatych w składniki mineralne wodach. Obecnie największe jej skupiska znajdują się w jeziorze Texcoco w Meksyku, w pobliżu jeziora Czad w Afryce centralnej oraz wzdłuż wielkich rowów afrykańskich we wschodniej Afryce.

Spirulina zaliczana jest do grupy produktów SUPERFOODS. Naukowcy badając spirulinę przez kilkadziesiąt lat potwierdzili, że jest to najpotężniejsze i najbardziej zrównoważone źródło pożywienia na naszej planecie. Jej moc odżywcza przewyższa wartością jakikolwiek inny produkt żywnościowy.

Spirulina zwiększa sprawność układu immunologicznego, wzmacnia serce, redukuje poziom złego cholesterolu, oczyszcza organizm z toksyn i odkwasza go. Dodaje sił witalnych, poprawia kondycję psychofizyczną. Jest to zasługa witalizujących składników (m.in. witamin i enzymów), a także tzw. biofotonów czyli cząsteczek, w których alga zgromadziła energię słoneczną, by oddać ją gotową do wykorzystania przez organizm.

Spirulina to w ok. 60% źródło wysokowartościowego, łatwo przyswajalnego białka roślinnego (trawione w ok. 90%, dla porównania to z wołowiny w ok. 20%). Jego udział jest blisko trzykrotnie większy od białka zawartego w mięsie.

Spirulina zawiera komplet 18 aminokwasów – najwyższa koncentracja jaką można znaleźć w żywności. Aminokwasy te są materiałem budulcowym dla mięśni, a także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, m.in. wyrównują poziom cukru we krwi, przyspieszają rekonwalescencję.

Ta niezwykła alga to najbogatsze źródło witamin, w szczególności z grupy B, D, E, K i Beta-karotenu. Spirulina zawiera niezwykle rzadko występujący kwas tłuszczowy – Gamma Linolenowy (Omega-6) obecny w mleku matki. Zawiera także całą gamę składników mineralnych, m.in. magnez, żelazo, potas, sód, fosfor, wapń, mangan, cynk, selen. Dzięki obecności pigmentów – zielonego chlorofilu i niebieskiej fikocyjaniny, działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i antyalergicznie. Normalizuje przemianę jodu w organizmie.

Jak podaje NASA: „Wartość odżywcza 1 kg spiruliny jest równowartością 1000 kg wybranych owoców i warzyw”.

Zarówno NASA jak i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaproponowały, by spirulina była hodowana podczas długoterminowych misji kosmicznych. Już teraz astronauci przyrządzają z niej odżywcze koktajle.

W 1974 roku na Światowej Konferencji Żywności ogłoszono, że spirulina jest „… najlepszym pokarmem przyszłości”.