Konsytucja PITTA

Ten fragment zaczerpnięty z Sanskrytu zawiera listę głównych cech doszy Pitta, dając tym samym klucz do zrozumienia, czym jest prakriti (konstytucja) typu Pitta.

Gdy w naszym ciele dominuje dosza Pitta, wspomniane cechy manifestują się w naszych emocjach, umyśle oraz budowie ciała. Możesz znaleźć je w swoich słabościach, jak i w swoich
mocnych stronach.

Pitta_dosze_ajurweda_Moma_Ayurveda

Cecha oleista

Cecha oleista pokazuje się pod postacią miękkiej skóry, jednak w przypadku
jej nadmiaru możemy doświadczyć przetłuszczającej się skóry lub trądziku. Zbyt duża ilość cechy oleistej może przejawiać się tendencjami do oszustwa, do “ślizgania” się między prawdą a fałszem, do manipulowania sytuacjami na swoją korzyść.

Cecha gorąca

Cecha gorąca może przejawiać się jako ciepła, rumiana cera, ciepła temperatura ciała, mocny metabolizm i apetyt. W nadmiarze jednak pojawia się w formie wrzodów, zgagi i emocjonalnej wybuchowości.

Cecha ostra

Cecha ostra może manifestować się poprzez bystry intelekt. W nadmiarze – jako cięty język.

Cecha lekkości

Cecha lekkości manifestuje się w szczupłej budowie ciała lub poprzez odczuwanie zawrotów głowy jeśli pominie się posiłek.

Cecha płynna

Cecha płynna pokazuje się jako nadmierna potliwość. Jeśli połączy się z cechą gorącą, może powodować nadkwasotę w żołądku.

Cecha rozprzestrzeniania się

Cecha rozprzestrzeniania się może manifestować poprzez szerzenie się Twoich wpływów, nazwiska lub opinii wśród otoczenia. Jeśli jest jej za dużo – może przejawić się jako rozprzestrzeniająca się wysypka na ciele.

Cecha intensywnego zapachu

Cecha intensywnego zapachu przejawia się jako silny zapach potu i ciała.

Podobne wzmaga podobne

Tak brzmi podstawowa zasada Ajurwedy. Stąd, zwiększony kontakt z wymienionymi wyżej cechami będzie zwiększał doszę Pitta w Twoim ciele, umyśle i duszy

Jako że Pitta z natury jest gorąca – gorąca pogoda, gorące jedzenie, gorące pory roku i pory dnia, nawet gorące (płomienne) emocje będą ją zwiększały. Analogicznie – wilgotne otoczenie będzie podwyższało cechę płynną, co również zwiększy doszę Pitta.

Dla przykładu uznajmy, że Twoja konstytucja to Pitta. Pitta jest z natury gorąca. Na tydzień odwiedzasz obszar okołorównikowy – opalasz się 6 godzin dziennie
i delektujesz się pikantnym jedzeniem. Na koniec tygodnia cierpisz na silną wysypkę
i zgagę. Przy tym doświadczasz silnych, wybuchowych emocji. Ajurweda ujęłaby to tak: kontakt z tym, co jest ostre i gorące zwiększył drastycznie poziom Twojej dominującej doszy Pitta, prowadząc tym samym do wybuchu gorących emocji
i objawów.

Poza głównymi cechami doszy Pitta, dobrze jest znać również smaki, które ją podwyższają lub równoważą.

Pikantny, kwaśny i słony smak zwiększają Pitta, podnosząc jej cechę ostrości. Przykładem pikantnego smaku jest papryczka chili, kwaśnego – kiszonki, a słonego – sól

Słodki, gorzki i cierpki smak zmniejszają doszę Pitta poprzez ich przeciwne do niej cechy. Przykładem naturalnej słodyczy jest pszenica, gorzkiego i cierpkiego (które często występują wspólnie) – liściasta zielenina i zioła.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy z nas ma w swojej prakriti (urodzeniowej konstytucji) unikalną proporcję trzech dosz. Ajurweda uczy nas, że jeśli dosza wzrasta ponad naturalną, optymalną dla nas ilość, tworzy wtedy środowisko korzystne dla rozwoju choroby.

Nasza dominująca dosza najczęściej wzrasta dużo szybciej niż pozostałe dwie, ponieważ mamy zwyczaj utrwalać i utrzymywać to, co znamy najlepiej.

Na przykład, jeśli Twoją dominującą doszą jest Pitta, możesz wykazywać bystrość i intelekt – dzięki gorącym i ostrym cechom. Jednak te cechy (które są dla doszy Pitta naturalne) mogą się zwiększyć na tyle, że doprowadzą do umysłowego i fizycznego “wybuchu”.

Lekarstwem na zwiększoną doszę Pitta będzie kontakt z takimi cechami, które są jej przeciwne. Jeśli czujesz się umysłowo “spalony”, wówczas miękka, wygodna kanapa i uspokojenie natłoku myśli będzie lekarstwem. Jeśli czujesz w sobie zbyt dużo gorąca – chłód będzie lekarstwem. Jeśli czujesz nadmierną wilgoć – wszystko, co suche, będzie pomocne.

Jedną z cudownie praktycznych stron Ajurwedy jest to, że wszystko może zostać wykorzystane jako lekarstwo, bo wszystko, co istnieje, ma jakieś cechy. Dlatego leczyć mogą zioła, jedzenie, kolory, napoje, otoczenie, zapachy, a nawet styl życia.

Jakości równoważące dla doszy Pitta to: sucha, miękka, chłodna ciężka, o słodkim zapachu i opanowana. Z tego względu u osób o konstytucji Pitta najlepiej jest szukać otoczenia, rutyny i jedzenia które posiadają właśnie takie przeciwne jej cechy.

Dla osoby typu Pitta idealnie sprawdzają się świeże, chłodzące posiłki. Często problem sprawia omijanie posiłków, bo cechuje ją silny apetyt. Ze względu na mocny system trawienny, osoby o konstytucji Pitta tolerują surowe pokarmy znacznie lepiej niż inni, jednak powinny zachować uważność na ostre potrawy, alkohol, kofeinę. Dobrze, jeśli pracują nad swoimi emocjami, gdyż agresja, drażliwość i złość mocno podrażniają doszę Pitta oraz osłabiają trawienie.

Ze względu na to, że słodki, gorzki i cierpki smak obniżają doszę Pitta, właśnie te smaki powinny być dominujące w Twojej diecie.

Podczas wybierania słodkich produktów miej na uwadze, że naturalnie słodkie produkty, takie jak zboża, kabaczki i większość owoców są korzystne dla równoważenia doszy Pitta. Jednak przetworzone produkty zawierające cukry rafinowane w żaden sposób jej nie balansują. Oferują one jedynie gwałtowny przypływ energii, po którym następuje drastyczny jej spadek. Stąd też ważne jest, by jeść nieprzetworzone produkty dobrej jakości.

Najlepsze otoczenie dla osób o konstytucji Pitta jest chłodne i suche. Sporty zimowe, takie jak narty czy jazda na łyżwach oraz poranne ćwiczenia są bardzo korzystne. Słodkie zapachy, melodyjna muzyka i “słodkie” emocje są również balansujące dla doszy Pitta. Codzienny, 10-20 minutowy delikatny masaż ciepłym olejem słonecznikowym ochłodzi gorącą cechę oraz pozwoli na poddanie się i płynięcie z prądem, zamiast próbowania siłą go zawracać. 😉

Osoby typu Pitta wykazują tendencję w myśleniu, że jeśli popracują wystarczająco ciężko i długo, będą mogły wszystko kontrolować. To właśnie ta jakość, w skali globalnej, prowadzi do kontrolowania i manipulacji tego, co naturalne – po to, by naturę dostosować do nas.

W skali osobistej – tendencja ta prowadzi do kontrolowania i do dominacji w relacji z innymi osobami lub w karierze. Może również pozwalać naszym niepohamowanym ambicjom doprowadzić do umysłowego i fizycznego “wypalenia”.

Jednym z najlepszych lekarstw na zwiększoną doszę Pitta jest poddanie się. Jeśli potrafisz w sobie rozwinąć wiarę, lub relację z wyższą siłą, która prowadzi Cię przez życie, wtedy jesteś w stanie odpuścić swoją wolę i zdjąć z siebie ciężar kontroli i presji (który do tej pory sam na siebie nakładałeś). Stąd, regularna medytacja może być nieocenioną pomocą w równoważeniu doszy Pitta.

Korzystanie z ziół uzupełnia zmiany, jakie wprowadzasz do swojej diety i stylu życia. Brahmi jest jednym z podstawowych ziół wykorzystywanych do łagodzenia doszy Pitta i utrzymywaniu ciała w równowadze. Zioło te, hodowane w organicznych i ekologicznych warunkach, znajdziesz w naszym sklepie. 🙂