Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Wstęp do Ajurwedy

Wyobraź sobie, że trzymasz w ręku prostą, przejrzystą mapę, która pokazuje drogę do pełni energii, zdrowia, radości i wewnętrznego spokoju. A my – naszym działaniem i tym, czym się z Tobą dzielimy – chcemy pokazać Ci, że taka mapa faktycznie istnieje.

Ajurweda dosłownie oznacza wiedzę o życiu i pomimo swojej ponad 5000-letniej tradycji wciąż jest aktualna. Ludzie na całym świecie stosują ajurwedyjską mądrość, ożywiając i utrwalając ją każdego dnia.

WSPIERANIE CZŁOWIEKA JAKO JEDNOSTKI

Ajurweda to niezwykle zindywidualizowany system medyczny. Jego podejście ma korzenie w przekonaniu, że każdy z nas urodził się z osobistym kodem genetycznym umożliwiającym optymalne zdrowie. Ten kod w Ajurwedzie nazywamy konstytucją, która definiuje, kim naprawdę jesteśmy. Nie ma dwóch identycznych konstytucji. Nie ma również dwóch osób o takiej samej ścieżce do pełni zdrowia.

W Ajurwedzie wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną; co może być korzystne dla Ciebie, może wyrządzić szkodę komuś innemu, jak i odwrotnie. Wszystko zależy od tego kim jesteś i jak funkcjonuje w danym momencie Twoje ciało. Ajurweda już z założenia jest przeciwna lekarstwu na wszystko i dla wszystkich. Podczas, gdy istnieją praktyki ajurwedyjskie odpowiednie dla wszystkich, zdecydowanie większą uwagę zwraca się na jednostkę.

DEFINICJA ZDROWIA

Ajurweda jest wyraźnie holistyczną tradycją, która sięga daleko poza obszar zdrowia fizycznego, leczenia i zapobiegania chorobom. Niezwykle pomaga każdemu z nas zsynchronizować się z naszą prawdziwą wewnętrzną naturą. Szanuje i rozwija nasze mocne strony. Skupia całą swoją uwagę na tym, co jest dla nas wyzwaniem i pomaga zmieniać niekorzystne nawyki. Ofiarowuje wsparcie zawsze wtedy, kiedy jest potrzebne – tak, byśmy mogli utrzymać balans w obliczu przeciwności losu.

W Sanskrycie svastha (zdrowie) określa prawdziwie harmonijną interakcję wielu części w obrębie całości – tak, że umysł, dusza i zmysły są przepełnione poczuciem własnej wartości, dobrą kondycją psychofizyczną i poczuciem szczęścia. Osiągnięcie tego może wydawać się wzniosłą ambicją, biorąc pod uwagę jak wiele osób zmaga się ze stresem, zamartwianiem się i chronicznymi chorobami. I tutaj z pomocą przychodzi Ajurweda – skrzynka z narzędziami, które pozwalają ocenić stopień zaawansowania problemu, jego źródło oraz, ostatecznie, rozpocząć odzyskiwanie naszego zdrowia.

OCZAMI AJURWEDY

Na samym początku, dobrze jest mieć podstawowe zrozumienie tego, w jaki sposób Ajurweda postrzega wszechświat. Poniżej otrzymasz od nas podstawowe narzędzia, dzięki którym będziesz mógł zrozumieć prawa natury, zidentyfikować różne stany zdrowia lub brak równowagi oraz poprawić jakość swojego życia.

Pięć żywiołów
Ajurweda rozpoznaje pięć żywiołów jako podstawowe części składowe natury. Są nimi: ziemia, woda, ogień, powietrze i przestrzeń. Każda substancja, każda komórka – zawiera w sobie wszystkie pięć żywiołów. Mimo to, w każdej substancji jeden lub dwa żywioły dominują nad resztą.

Dwadzieścia cech
Ajurweda rozróżnia również dwadzieścia cech (tzw. Guny), które mogą służyć do opisywania każdej materii oraz każdego doświadczenia. Guny układają się w pary przeciwnych sobie cech:

Guny są bardzo istotne dla zrozumienia jednej z podstawowych zasad Ajurwedy:

Ajurweda - cechy

PODOBNE WZMAGA PODOBNE A PRZECIWIEŃSTWA SIĘ PRZYCIĄGAJĄ

Na przykład, osoba, która ma szczególnie zimną naturę, żyjąca w zimnym klimacie, w środku zimy – prawdopodobnie doświadcza wzmożonej zimnej cechy (zimnego odczucia). Rozwiązanie? Ciepło – w formie ciepłych pokarmów, przytulnych ubrań, gorących napojów, rozgrzewających przypraw, odprężających kąpieli oraz, jeśli to możliwe, obfitości ciepłych, przyjemnych doświadczeń.

Osoba z nadmiarem doszy Pitta może powrócić do równowagi poprzez zminimalizowanie kontaktu z tym, co ma cechy Pitta (gorącym, ostrym, lekkim, płynnym,i oleistym) oraz wykorzystywanie tego, co jest zimne, powolne, ciężkie, zwarte, stabilne oraz suche. Podczas, gdy wiemy dokładnie, jakie dosze są w nadmiarze, nasze strategie leczenia mogą być jeszcze bardziej precyzyjne.

Na przykład, jeśli dana osoba cierpi na nadkwasotę oraz cechuje ją wybuchowość i mocny temperament – może zbalansować gorąco i ostrość chłodzącym i łagodzącym jedzeniem oraz ziołami, a także wzmacniać powolne, uziemiające i relaksujące nawyki w ciągu dnia.

TRZY DOSZE

Następnie mamy w Ajurwedzie trzy dosze: Vata, Pitta, Kapha. Każda z nich ucieleśnia daną kombinację żywiołów i jakości, tworząc jedność – energetyczną siłę natury. Dosze (lub ich kombinacje) dają się zauważyć w różnych klimatach, krajobrazach, czynnościach, roślinach i zwierzętach. W kontekście naszych ciał, wszystkie trzy dosze są niezbędne, bo umożliwiają istotne funkcje fizjologiczne. Jednak jeśli zgromadzą się powyżej ilości, którą nasze ciało potrzebuje, może równie dobrze zaburzać równowagę i czynić szkody. Limit, który akceptuje nasze ciało wyznacza nasza konstytucja.

Wszystkie trzy dosze są obecne w każdym z nas, jednak, porównując jakiekolwiek dwie osoby, proporcje między nimi znacznie się różnią. Poniżej przedstawiamy ogólny zarys każdej z dosz.

Dosza

Konstytucja ciała

Według Ajurwedy, Twoja konstytucja (w Sanskrycie: prakriti) jest szczególną kombinacją dosz Vata, Pitta i Kapha, ustalona w Tobie w momencie poczęcia, scementowana podczas narodzin oraz towarzysząca przez całe Twoje życie.

Konstytucja reprezentuje Twój naturalny stan równowagi, zapisaną w Tobie strategię do bycia zdrowym. Wpływa na Twoją fizjologię. Na Twoją sprawność fizyczną. Na to, co lubisz i czego nie lubisz. Na Twoje tendencje i nawyki. Na Twój umysł i Twoje emocje. Również na to, jak często doznajesz braku równowagi i choroby. Dlatego zrozumienie swojej urodzeniowej konstytucji może być prawdziwie uświadamiające.

Lecz jeśli Vata, Pitta lub Kapha znajdą się w stanie nierównowagi i ten punkt odniesienia dla naszego zdrowia zostanie zakłócony – wtedy dosze mogą również narobić niezłego bałaganu. Jeśli tak się dzieje, rozpoznanie doszy będącej w nadmiarze i odpowiadającej za nierównowagę jest pierwszym krokiem do ponownego balansu. Dlatego Twój obecny stan równowagi dosz (w Sanskrycie: vikriti) jest równie ważny co Twoja konstytucja.

W przeciwieństwie do naszej prakriti (naszej urodzeniowej konstytucji), vikriti zmienia się wraz z upływem czasu, ze zmianami klimatu, sezonów oraz etapów życia. Na vikriti ma wpływ również nasza codzienność, dieta, ruch, relacje, poziom stresu oraz zmieniające się życiowe okoliczności. Teraz – przy obecnym dynamicznym, ale i stresującym trybie życia – vikriti może zmienić się kilkukrotnie w ciągu jednego dnia.

Konstytucja ciała

Twoja konstytucja oraz obecny stan równowagi wspólnie dostarczają Tobie bezcennej wiedzy o sobie, dzięki której możesz wyznaczać kierunek swojej dalszej drogi. Doświadczony lekarz ajurwedyjski wykorzystuje wszystkie te informacje do zidentyfikowania źródła jakiegokolwiek zaburzenia równowagi oraz do wyznaczenia, w jaki sposób najlepiej ją odzyskać.

AJURWEDA – PROSTA SPRAWA

Piękno ajurwedyjskich metod polega na tym, że jest równe zgrabne i intuicyjne dla nowicjusza, jak i dla doświadczonego lekarza ajurwedyjskiego. Dla tych, którzy są początkujący w temacie Ajurwedy – zwłaszcza tych, którzy chcą zwiększać świadomość swoich nawyków, mocnych stron i słabości – tradycja ta oferuje przejrzystą ścieżkę do poprawy jakości życia oraz witalności. Dokładnie ten sam zestaw wskazówek prowadzi lekarza ajurwedyjskiego w diagnozowaniu i leczeniu.

W Ajurwedzie są również uniwersalne praktyki, powszechnie uznawane za korzystne dla wszystkich, niezależnie od urodzeniowej konstytucji czy obecnego stanu równowagi. Zawierają one np. nieprzetworzone jedzenie, odpowiednie kombinacje pokarmów oraz tradycyjne ajurwedyjskie nawyki.

Codzienne rytuały dotyczą między innymi porannego czyszczenia języka, praktyki jogi i medytacji, masaż ciepłym olejem sezamowym. Już same ogólne zasady Ajurwedy mogą w dużej mierze pomóc Ci powrócić do zdrowia lub je utrzymać.

Kończąc to wprowadzenie, chcemy Cię bardzo ciepło powitać na naszej stronie. Mamy nadzieję, że poznawanie Ajurwedy okaże się dla Ciebie równie inspirujące, jak dla nas. Jesteśmy tu, by pomóc Ci zrozumieć swoje ciało i dbać o nie, więc jeśli masz jakieś pytania zachęcamy do kontaktu. 🙂