Konsytucja VATA

Główne cechy doszy Vata to: suchość, lekkość, chłód, szorstkość, subtelność i ruchliwość. Jeśli naszą konstytucją urodzeniową jest Vata, te cechy mocno wpływają na naszą mentalną, emocjonalną i fizyczną naturę.
W nadmiarze, cechy sucha i szorstka mogą manifestować się w postaci suchej cery, spierzchniętych ust, suchych i łamliwych włosów oraz łamliwych paznokci i kości, jak również poprzez zaparcia lub uczucie emocjonalnego “wyschnięcia”.

Vata_dosze_ajurweda_Moma_Ayurveda

Cecha lekkości

Cecha lekkości może przejawiać się poprzez bardzo szczupłą (często kościstą) budowę ciała, natomiast jej nadmiar poznajemy po niedowadze, utracie mięśni, lekkiej masie kostnej, bezsenności, poczuciu niepokoju i nieprzytomnym umyśle.

Cecha ruchliwości

Cecha ruchliwości może manifestować się poprzez umiejętność wykonywania wielu czynności na raz, lub, w nadmiarze, poprzez brak uważności, niecierpliwość, drżenie i nerwowość. Może przejawiać się pod postacią skrajności – bycie bardzo wysokim lub bardzo niskim, drastyczne zmiany wagi w różnych momentach w życiu.

Cecha subtelności

Cecha subtelności przejawia się poprzez bycie introwertykiem, kreatywnym oraz posiadanie bogatej wyobraźni.

Cecha zimna

Cecha zimna doszy Vata może prowadzić do odczuwania zimna szybciej niż inni wokół nas, posiadania zimnych dłoni i stóp oraz silnej potrzeby ciepła.

Podobne wzmaga podobne

Tak brzmi podstawowa zasada Ajurwedy. Stąd, zwiększony kontakt z wymienionymi wyżej cechami będzie zwiększał doszę Vata w Twoim ciele, umyśle i duszy.

Jako że zimno to naturalna cecha Vata: zimna pogoda, zimne jedzenie, chłodna pora roku lub pora dnia, nawet chłodne emocje mogą podnieść doszę Vata.

Analogicznie – sucha pora roku, suche jedzenie, suche otoczenie oraz oschłe emocje również mogą zwiększyć doszę Vata.

 

Dla przykładu uznajmy, że Twoja konstytucja to Vata. Jedną z jej cech jest suchość. Żyjesz w suchym klimacie (np. pustynnym) i regularnie jesz suche krakersy. Tym samym zwiększasz cechę suchości, której i tak masz już sporo (z racji posiadania konstytucji Vata). Takie okoliczności doprowadzają wówczas do zaburzeń typu zaparcia lub sucha skóra.

Poza głównymi cechami doszy Vata, dobrze jest znać również smaki, które ją podwyższają lub równoważą.

Pikantny, gorzki i cierpki podnoszą doszę Vata poprzez zwiększanie jej suchej i zimnej jakości. Przykładem pikantnego smaku są papryczki chili. Gorzki i cierpki smak są typowe dla większości liściastej zieleniny oraz ziół.

Słodki, kwaśny i słony smak obniża doszę Vata, przynosząc ciału nawilżenie i ciepło (jakości przeciwne dla doszy Vata). Przykładem naturalnie słodkiego smaku jest pszenica; kwaśnego – kiszonki; słonego – wodorosty.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy z nas ma w swojej prakriti (urodzeniowej konstytucji) unikalną proporcję trzech dosz. Ajurweda uczy nas, że jeśli dosza wzrasta ponad naturalną, optymalną dla nas ilość, tworzy wtedy środowisko korzystne dla rozwoju choroby.

Nasza dominująca dosza najczęściej wzrasta dużo szybciej niż pozostałe dwie, ponieważ mamy zwyczaj utrwalać i utrzymywać to, co znamy najlepiej. Na przykład, jeśli Twoją dominującą doszą jest Vata, naturalnie będziesz prowadzić aktywny tryb życia (ze względu na jej ruchliwą cechę). Jeżeli jednak aktywności będzie za dużo, wtedy zwiększona Vata może znacznie nadwyrężyć Twój system nerwowy.

Jeśli dosza zwiększy się w naszym ciele, Ajurweda sugeruje zmniejszenie jej w celu powrócenia do równowagi naszej konstytucji i, tym samym, do zdrowia.

Lekarstwem na zwiększoną doszę Vata będzie kontakt z takimi cechami, które są jej przeciwne. W przypadku zbyt dużej aktywności, ciche, spokojne otoczenie pomoże wprowadzić balans. Jeśli przyczyną jest nadmierna suchość – mokra, nawilżająca i oleista jakość pomoże ją załagodzić. Jeśli powodem jest uczucie zimna – wówczas zadziałać można cechą ciepłą.

Jedną z cudownie praktycznych stron Ajurwedy jest to, że wszystko może zostać wykorzystane jako lekarstwo, bo wszystko, co istnieje, ma jakieś cechy. Dlatego leczyć mogą zioła, jedzenie, kolory, napoje, otoczenie, zapachy, a nawet styl życia.

Jakości przeciwne do doszy Vata to: nawilżająca, uziemiająca, ciepła, gładka, oleista i stabilizująca. Z tego względu najlepiej dla osób z konstytucją Vata jest szukać otoczenia, rutyny i jedzenia które posiadają właśnie takie przeciwne jej cechy.

Dla osób z konstytucją Vata polecamy rozgrzewające, świeżo gotowane, odżywcze, rozdrobnione potrawy takie jak zupy, gulasze i dania jednogarnkowe.

Możesz pomyśleć, że skoro Vata jest lekka, to dobrze zbalansuje ją ciężkie, tłuste jedzenie. Niestety, nie jest to prawda – zbyt ciężkie jedzenie lub zbyt duże porcje na raz mocno osłabiają lekki system trawienny doszy Vata.

Ze względu na to, że słodki, kwaśny i słony smak obniżają doszę Vata, właśnie te smaki powinny być dominujące w Twojej diecie.

Podczas wybierania słodkich produktów miej na uwadze, że naturalnie słodkie produkty, takie jak zboża, kabaczki i większość owoców są korzystne dla równoważenia Vata. Jednak przetworzone produkty zawierające cukry rafinowane w żaden sposób jej nie balansują. Oferują one jedynie gwałtowny przypływ energii, po którym następuje drastyczny jej spadek. Jest to schemat typowy dla doszy Vata, dlatego osoby z jej konstytucją tym bardziej powinny wystrzegać się rafinowanego cukru.

Ruchliwa cecha doszy Vata może prowadzić osoby z jej konstytucją do robienia “tysiąca” rzeczy na raz. Zazwyczaj prowadzi to do wyczerpania systemu nerwowego, które z kolei może spowodować emocjonalne i fizyczne wyczerpanie. Podczas, gdy rutyna może wydawać się sprzeczna z Twoją naturą, w rzeczywistości jest bardzo korzystnym elementem, który możesz wprowadzić do swojej codzienności.

Przykładami korzystnych, uziemiających nawyków są: budzenie się i zasypianie o tym samym czasie każdego dnia, regularna medytacja, spokojne pozycje jogi i ćwiczenia, które są delikatne dla Twoich stawów. Możesz wypróbować też jedzenie o regularnych porach dnia, dokładne przeżuwanie i głęboki oddech, zanim przejdziesz do kolejnej czynności.

Korzystanie z ziół uzupełnia zmiany, jakie wprowadzasz do swojej diety i stylu życia.  Ashwagandha i Shatavari to podstawowe zioła wykorzystywane do równoważenia doszy Vata. Zioła te, rosnące w organicznych i ekologicznych warunkach, znajdziesz w naszym sklepie. 🙂