Konsytucja Kapha

Ten fragment zaczerpnięty z Sanskrytu zawiera listę głównych cech doszy Kapha, dając tym samym klucz do zrozumienia, czym jest prakriti (konstytucja) typu Kapha.

Gdy w naszym ciele dominuje dosza Kapha, wspomniane cechy manifestują się w naszych emocjach, umyśle oraz budowie ciała. Możesz znaleźć je w swoich słabościach, jak i w swoich
mocnych stronach.

Kapa_dosze_ajurweda_Moma_Ayurveda

Cecha śliska

Cecha śliska zapewnia naszym stawom odpowiednie smarowanie. Gdy cechy jest za dużo, w ciele tworzy się nadmiar śluzu.

Cecha chłodna

Cecha chłodna przejawia się zimną skórą oraz zrelaksowanym, chłodnym temperamentem.

Cecha ciężka

Cecha ciężka manifestuje się jako masywna, mocna i uziemiona fizyczna i psychiczna konstytucja. W nadmiarze przyczynia się do otyłości i doświadczania umysłowej ciężkości.

Cecha powolna

Cecha powolna może przejawiać się powolnymi ruchami oraz wolnym, spokojnym tempem wykonywania czynności. Jeśli jest jej w nadmiarze, taka osoba woli pozostawać w strefie komfortu, który w dłuższej perspektywie staje się niekorzystn

Cecha spoista, zwarta

Cecha spoista, zwarta – przejawia się jako wysoka wytrzymałość fizyczna oraz dobrze zbudowane, mocne mięśnie i kości. Umożliwia ona osobom typu Kapha wytrzymać nawet bardzo wymagający trening. Ta cecha manifestuje się również jako grube, lśniące włosy.

Cecha stabilności

Cecha stabilności jest pozytywna, jeśli chodzi o stabilność emocjonalną. Jednak jeśli tej cechy jest zbyt dużo, może ona przerodzić się w upartość lub lenistwo. Osoby o dominującej doszy Kapha często przejawiają niechęć do jakiejkolwiek fizycznej aktywności, właśnie ze względu na silną cechę stabilności.

Cecha miękka

Cecha miękka ukazuje się poprzez miękkie serce i empatię, jak również poprzez miękką skórę.

Podobne wzmaga podobne

Tak brzmi podstawowa zasada Ajurwedy. Stąd, zwiększony kontakt z wymienionymi wyżej cechami będzie zwiększał doszę Kapha w Twoim ciele, umyśle i duszy.

Jako, że Kapha jest naturalnie chłodna, ciężka i mokra – zimna pogoda, ciężkie jedzenie oraz mokra pora roku znacznie ją zwiększają. Wiedząc to, będziesz mógł łatwiej dokonywać wyborów dotyczących swojego stylu życia, żywienia i otoczenia – tak, by móc żyć w równowadze.

Dla przykładu załóżmy, że Twoją konstytucją jest Kapha. Kapha jest ciężka, zwarta, mokra, zimna i statyczna. Jeśli zjesz dużą miskę lodów (cechy ciężka, zbita, mokra i zimna) w nocy (cecha zimna), zimą nad morzem (cechy zimna i mokra), możesz być pewien, że Kapha drastycznie wzrośnie w Twoim ciele. Następnego dnia możesz doświadczyć przeziębienia (zimno), przybrania na wadze (ciężkość, zwartość) i bardziej niechętny by się ruszać niż kiedykolwiek (statyczność).

Poza głównymi cechami doszy Kapha, dobrze jest znać również smaki, które ją podwyższają lub równoważą.

Smaki słodki, kwaśny i słony podrażniają doszę Kapha poprzez zwiększanie masy i wilgoci w ciele i umyśle oraz przez utrwalanie cech Kapha. Naturalnymi przykładami tych smaków są: słodki – pszenica, słony – sól i kwaśny – kiszonki.

Smaki pikantny, gorzki i cierpki zmniejszają doszę Kapha poprzez osuszanie ciała i dostarczanie przeciwnych jakości niż te typu Kapha. Naturalnym przykładem smaku pikantnego jest papryczka chili, gorzkiego i cierpkiego (które często występują razem) – liściasta zielenina i zioła.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy z nas ma w swojej prakriti (urodzeniowej konstytucji) unikalną proporcję trzech dosz. Ajurweda uczy nas, że jeśli dosza wzrasta ponad naturalną, optymalną dla nas ilość, tworzy wtedy środowisko korzystne dla rozwoju choroby.

Nasza dominująca dosza najczęściej wzrasta dużo szybciej niż pozostałe dwie, ponieważ mamy zwyczaj utrwalać i utrzymywać to, co znamy najlepiej.

Na przykład, jeśli Twoją dominującą doszą jest Kapha, z powodu cechy powolnej możesz z natury skłaniać się ku spokojnym, powolnym aktywnościom. Jeśli jest jej zbyt dużo, może prowadzić do stagnacji.

Jeśli dosza zwiększa się w naszym ciele, Ajurweda sugeruje zmniejszenie jej w celu powrócenia do równowagi naszej konstytucji i, tym samym, do zdrowia.

Lekarstwem na zwiększoną doszę Kapha będzie kontakt z takimi cechami, które są jej przeciwne. Na przykład, jeśli Kapha jest w nadmiarze z powodu nadmiernej stagnacji w Twoim życiu, wówczas aktywność fizyczna będzie lekarstwem. Jesli doszy Kapha jest za dużo przez nadmiar zimna, wtedy rozgrzewające cechy będą lekarstwem. Jeśli zgromadziło się zbyt dużo ciężkiej jakości – szukaj lekkości.

Jedną z cudownie praktycznych stron Ajurwedy jest to, że wszystko może zostać wykorzystane jako lekarstwo, bo wszystko, co istnieje, ma jakieś cechy. Dlatego leczyć mogą zioła, jedzenie, kolory, napoje, otoczenie, zapachy, a nawet styl życia.

Cechy przeciwne doszy Kapha to: ciepło, suchość, lekkość i aktywność. Z tego względu najlepiej dla osób z konstytucją Kapha jest szukać otoczenia, rutyny i jedzenia które posiadają właśnie takie przeciwne jej cechy.

Dla osób o konstytucji Kapha polecamy umiarkowane ilości rozgrzewających, lekkich, świeżo gotowanych posiłków. Z racji, że smaki pikantny, gorzki i cierpki równoważą doszę Kapha, powinny one znaleźć się w ich diecie.

Pomimo, że Kapha toleruje szeroki zakres temperatur, najlepsze jest dla niej otoczenie ciepłe i suche. Aktywny sport, taki jak jogging, piesze wycieczki, jazda na rowerze oraz sport oparty na rywalizacji, uprawiany rano – będzie najlepszy dla osób typu Kapha. Aromatyczne, ożywiające i rozgrzewające aromaty oraz lekka i żywa muzyka mogą również skutecznie równoważyć doszę Kapha. Energiczny, 10-20 minutowy masaż całego ciała ciepłym olejem sezamowym pomoże uniknąć stagnacji.

Jednym z najlepszych lekarstw na zwiększoną doszę Kapha jest aktywność. U osób o tej konstytucji bardzo ważna jest motywacja. Jeśli masz trudność z uprawianiem sportu regularnie, możesz spróbować brać udział w różnego rodzaju konkurencjach i maratonach. Możesz być zaskoczony, ile radości sport potrafi wnieść do Twojego życia. 🙂

Korzystanie z ziół uzupełnia zmiany, jakie wprowadzasz do swojej diety i stylu życia. Triphala jest podstawowym ziołem wykorzystywanym do równoważenia doszy Kapha. Zioło te, hodowane w organicznych i ekologicznych warunkach, znajdziesz w naszym sklepie. 🙂