Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

O Aurospirul

Od Simplicity do Windarra – o powstaniu Aurospirul i hodowli spiruliny

Aurospirul słynie z wysokiej jakości ziół ajurwedyjskich oraz spiruliny crunchy – naturalnie suszonej na słońcu. Hodowla spiruliny odbywa się w 100% ekologicznym środowisku i bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Zioła lecznicze i kwiaty uprawiane są na żyznych glebach farmy Kottakarai zlokalizowanej w pobliżu spirulinowej farmy Windarra. Cała praca wykonywana jest zgodnie z zasadami Fair Trade a produkty marki Aurospirul spełniają rygorystyczne normy m.in. Organic i Vegan.

Historia marki Aurospirul rozpoczyna się w Auroville w latach 90-tych, przy plaży w Simplicity, gdzie Szwajcar Bonaventura Chanson założył pierwszą farmę spiruliny. Po jego śmierci projekt hodowli wysokiej jakości spiruliny postanowił kontynuować Hendrik. Podjął on wyzwanie dalszego rozwoju hodowli spiruliny nie tylko dla mieszkańców Auroville, ale także dla mieszkańców odległych zakątków Indii oraz klientów zagranicznych. Duże zainteresowanie wysokiej jakości spiruliną sprawiło, że założył firmę Aurospirul, która bardzo szybko zyskała wysoką renomę na rynku międzynarodowym. Wzrost zapotrzebowania na to naturalne pożywienie doprowadził do powstania nowej, większej farmy spiruliny, którą Hendrik nazwał Windarra.

Wysokiej jakości spirulina, która uprawiana jest pod marką Aurospirul, hodowana jest prostymi, ekologicznymi metodami. Jest to możliwe dzięki wysoko zasadowemu poziomowi pH kultury spiruliny. W całym procesie Hendrik nie używa herbicydów, pestycydów, ani innych substancji szkodliwych dla środowiska, które mogłyby też zanieczyścić spirulinę. Dodatkowo proces suszenia odbywa się na słońcu. Wykorzystywana jest zatem energia słoneczna, która nadaje spirulinie oryginalnego smaku i właściwości, ze względu na zachowanie w nich biofotonów (cząsteczek światła emitowanych przez komórki żywych organizmów). Pozwala to na zwiększenie jej wartości energetycznej. Sprzyja też lepszemu przyswajaniu składników odżywczych i wspomaga procesy naprawcze w organizmie. Spirulina ceniona jest też ze względu na możliwości, jakie daje w walce z globalnym ociepleniem. Przedkłada się na to wiązanie przez nią węgla i wytwarzanie tlenu.

Bardzo ważne, jeśli chodzi o produkcję spiruliny, jest zużycie wody. Zwłaszcza w gorącym klimacie Tamil Nadu, w miejscu, które jeszcze stosunkowo niedawno było krajobrazem pustynnym, każda kropla wody jest cenna. Wyprodukowanie kilograma spiruliny wymaga użycia bardzo niewielkiej ilości wody. Spirulinę można hodować w lekko słonej wodzie, bądź w takiej, która ma odczyn zasadowy. Jeśli chodzi o zużycie wody w procesie hodowli spiruliny, to potrzeba jest jej 33% ilości, której wymaga uprawa soi, czy 2% tego, ile wykorzystuje się przy produkcji białka wołowego. Idąc dalej, do uprawy spiruliny można wykorzystać marginalną jakościowo ziemię, która nie jest użyteczna dla rolnictwa. I podobnie jak w przypadku wody, potrzebna jest do hodowli spiruliny stosunkowo niewielka powierzchnia – aż 20 razy mniejsza niż przy uprawie soi i 200 razy mniejsza niż przy produkcji wołowiny.

Aurospirul i Fair Trade

Dla Hendrika bardzo istotne jest to, że Aurospirul opiera się o ideę zrównoważonego rozwoju, w tym społecznego. Dlatego też tak ważne jest członkostwo firmy w Fair Trade Forum India (Forum Sprawiedliwego Handlu w Indiach). Ideały jakie przyświecają Auroville (poczytaj tutaj), bardzo widoczne są też w działalności Aurospirul. Można zaobserwować to na wielu płaszczyznach: w zatrudnieniu, programach żywnościowych, edukacji i podnoszeniu świadomości, w dzieleniu się kulturą spiruliny w Indiach, a także wkładem na rzecz społeczności Auroville.

Zatrudnienie w Aurospirul

W Aurospirul zatrudnione są głównie kobiety. Pochodzą one przede wszystkim z lokalnych społeczności i znajdują się w niekorzystnej sytuacji społecznej. Praca na farmie zapewnia każdej z zatrudnionych osób humanitarne, przyjazne, a przede wszystkim bezpieczne środowisko pracy. Pracownicy mają zapewnione dobre zarobki i związane z nimi programy emerytalne i rentowe, a także ubezpieczenie zdrowotne i dodatkowe premie.

Programy żywnościowe w Aurospirul

Aurospirul w sposób bardzo aktywny wspiera różne programy i inicjatywy żywieniowe dla różnych projektów realizowanych w sąsiedztwie. W ramach tej działalności dostarczana jest darmowa, świeża spirulina. Odbywa się to między innymi poprzez regularne dostarczanie soku ze świeżej spiruliny do szkół. Poza tym raz w tygodniu świeża spirulina w formie pasty dodawana jest do posiłków w lokalnej Solar Kitchen.

Solar Kitchen został zaprojektowany i wybudowany jako główna, wspólna kuchnia dla społeczności Auroville. Serwowane są w niej obiady, a także wysyłane lunche do szkół i osób prywatnych. Każdego dnia wydawane jest w niej około 1000 porcji obiadowych. I raz w tygodniu 1000 porcji wzbogacona jest o spirulinę Aurospirul.

Poza tym w ramach wsparcia społeczności, osoby zatrudnione na farmie Windarra (farma spiruliny) każdego dnia otrzymują odżywczy lunch, a także świeży sok z amli ze spiruliną.

Edukacja i podnoszenie świadomości w Aurospirul

Jednym z celów funkcjonowania Aurospirul jest aktywne podnoszenie świadomości na temat spiruliny. Dotyczy to zarówno korzyści zdrowotnych wynikających z jej spożywania, jak i jej produkcji. Dlatego też Hendrik wykazuje dużą otwartość i zaprasza do odwiedzenia farmy Windarra uczniów ze szkół, uniwersytetów i innych instytucji edukacyjnych, aby poznały procesy hodowania spiruliny. Tak naprawdę każdy, kto jest zainteresowany tym tematem może odwiedzić farmę.

Dzielenie się kulturą (do hodowli) spiruliny w Indiach

Dzielenie się tzw. „kulturą matką” spiruliny z innymi gospodarstwami i projektami, a także z osobami prywatnymi w Indiach jest dla Hendrika czymś naturalnym. W Aurospirul bowiem spirulina traktowana jest jako dar natury, którym można się w swobodny sposób dzielić z innymi. Warto tutaj podkreślić, że przepisy eksportowe uniemożliwiają dostarczanie kultur spiruliny do chcących podjąć się hodowli gospodarstw poza Indiami. Poza tym znaczna ilość zobowiązań spoczywająca na Aurospirul i Hendriku sprawia, że nie jest on w stanie przeprowadzać szkoleń dotyczących produkcji spiruliny.

Wkład Aurospirul dla Auroville

Aurospirul identyfikuje się jako część społeczności Auroville. Dlatego też część swoich dochodów przekazuje społeczności tego miasta. Stanowi to wkład w rozwój i utrzymanie infrastruktury miasta, a także jego bioregionu. Środki te wykorzystywane są również na usługi publiczne dla społeczności Aurovillian, takie jak edukacja, czy opieka zdrowotna.

Zobacz film z Aurospirul

Jak Aurospirul wpisuje się w koncepcję Auroville?

Zrozumienie tego skąd pomysł na pracę nad hodowlą spiruliny w Auroville warto zacząć od tego, czym spirulina jest. W innych zakładkach na naszej stronie znajdziesz na temat spiruliny wiele informacji. Tutaj przybliżę ten temat tylko w skrócie.

NASA podaje, że: „Wartość odżywcza 1 kg spiruliny odpowiada 1000 kg różnorodnych owoców i warzyw”. Stąd spirulina uznawana jest za jedno z najlepszych źródeł pożywienia, jakie dostępne jest dla ludzkości. Podczas Światowej Konferencji Żywnościowej w 1974 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała spirulinę za prawdopodobnie „najlepszą żywność na przyszłość”. Idąc tym tropem, znając wizję Matki na funkcjonowanie Auroville i jego mieszkańców, zupełnie naturalne wydaje się, że „najlepsza żywność przyszłości” będzie uprawiana w „Mieście przyszłości”. Co więcej, gorący klimat tropikalny w Tamil Nadu w południowych Indiach jest idealny do uprawy spiruliny.


Dowiedz się więcej o spirulinie:

Spirulina, co to jest?

Skład i wartości odżywcze

Zalety crunchy

Historia spiruliny Aurospirul w Auroville

Historia prac nad hodowlą spiruliny w Auroville zaczyna się od eksperymentów z chlorellą i innymi algami. We wspomnianych latach 70-tych Aurovillianie – Bob i Deborah Lawlor – założyli w społeczności Success w Auroville pierwszą, małą farmę alg. Stosowali oni w niej mieszankę zielonych alg, która w głównej mierze składała się z chlorelli i scenedesmusu. Próbowali oni wyhodować spirulinę, a odkryli, że po kilku tygodniach pierwotne odmiany chlorelli wyrosły i zastąpiły odmianę rodzimą. Był to bardzo prosty projekt, obsługiwany prostymi środkami. Uznaje się go jednak za jedną z pierwszych eksperymentalnych farm spiruliny na świecie. Działania podjęte przez Lawlor’ów były na tyle wartościowe, że jeden z pionierów spiruliny na świecie – Ripley D. Fox wspomina o nich w swoich publikacjach.

Kolejnym mieszkańcem Auroville, który zajmował się eksperymentami z uprawą chlorelli był Jim De Vries. To on około 1978 roku w Le Ferme pompował wodę, w której była chlorella do basenów umieszczonych na dachach budynków wokół stawów w Auroville. Obecnie w tym miejscu znajduje się wytwórnia serów. Działania te jednak nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.  Również jemu nie udało się wyhodować spiruliny.

Podejmowane działania nie przyniosły pożądanych rezultatów, aż w latach 90-tych Bonaventura Chanson, pochodzący ze Szwajcarii, założył farmę Simplicity. Jego wizja zakładała, że będzie to miejsce hodowli spiruliny. Zależało mu na tym, aby jego działania były skuteczne i zakończyły się sukcesem, jeśli chodzi o produkcję spiruliny. Dlatego na początku zajął się zebraniem dostępnych informacji na temat funkcjonowania takiej hodowli. W Simplicity przeprowadzał na skalę laboratoryjną eksperymenty związane z produkcją spiruliny. To właśnie Bonaventura wprowadził spirulinę jako element pożywienia dla całej społeczności zamieszkującej Auroville.

Po śmierci Chansona urzeczywistnienia jego wizji dotyczącej powstania i funkcjonowania farmy spiruliny w Auroville podjęli się Hendrik van Poederooijen i Tejas Joseph. Rozpoczęli oni swój projekt w porozumieniu z Centrum Zdrowia w Auroville, które wsparło finansowo w formie pożyczki tę inicjatywę. Od 1997 roku, przez wiele lat farma spiruliny Simplicity funkcjonowała w pobliżu plaży nad Zatoką Bengalską. Właśnie w tym czasie powstała marka Aurospirul – Auro- od Auroville, czyli miejsca, w którym się mieści farma oraz spirul- od spiruliny, czyli flagowego i najważniejszego produktu marki.

Luty 2008 to przełomowy moment, do którego przygotowywał się od jakiegoś czasu Hendrik. Postanowił on o przeniesieniu farmy spiruliny z Simplicity do tak zwanego Green Belt (Zielonego Pasa) w Auroville. W lutym 2008 wmurowano kamień węgielny pod nową farmę spiruliny Windarra. Decyzja ta to efekt rosnącego zapotrzebowania na spirulinę wśród lokalnej społeczności, a także rozwój sprzedaży na inne rejony Indii oraz za granicę. Świadczy to o tym, że przez lata działalności przy plaży Aurospirul ugruntowało swoją pozycję producenta wysokiej jakości spiruliny.