Ghee to substancja o kolorze złocisto-żółtym, która pozostała po usunięciu z masła wszelkich zanieczyszczeń. Czasami można spotkać się z innymi jego nazwami, jak na przykład masło klarowane, bądź bezwodny tłuszcz mleczny. W ajurwedzie stosowane jest ono od tysięcy lat zarówno do gotowania, jak i do ceremonii religijnych. Na włączenie ghee do wedyjskich rytuałów wpływa przede wszystkim tak wyraźnie obecna w nim energia sattwiczna. Wykorzystuje się je też do różnego rodzaju terapii wewnętrznych i zewnętrznych. Ze względu na jego właściwości odtruwające ghee jest istotnym elementem ajurwedyjskich rytuałów oczyszczających i panchakarmy.
Od starożytności ghee postrzegane było jako coś więcej niż produkt spożywczy. Wszystko co spożywamy ma jakąś energię. Na przykład cebula i czosnek odznaczają się energią tamasową – ciężką. Energię radżas, aktywną, która popycha do działania odznacza się chociażby kawa. Jeśli chodzi o ghee, to posiada ono sattowską, czysta energię. Dlatego też uważa się, że jest ono obfite w uniwersalną siłę życiową – prana. Tego typu pożywienie ma wpływ na zachowanie harmonii w organizmie, wspiera siłę fizyczną, umysł, zdrowie i długowieczność.
Co to jest ghee?
Ghrta – tak w sanskrycie określa się ghee. Pochodzi od słowa ghr, co oznacza błyszczeć. Związane jest to z tym, iż pozwala zarówno ciału, jak i umysłowi płonąć świetlistą aurą i wyrafinowanym blaskiem. Podsyca ono też inteligencję, intelekt i pamięć.
Dlaczego klarowanie jest takie ważne?
Zastanawiacie się może o co tyle szumu z tym klarowaniem? Ghee wytwarzane jest z masła. Niezwykle ważne miejsce ma tutaj jednak proces klarowania. To właśnie w jego trakcie usuwane są najtrudniejsze do strawienia dla ludzkiego przewodu pokarmowego części masła, do jakich zalicza się laktozę , kazeinę, czy białka serwatkowe, a także minerały.
Poddanie masła klarowaniu wpływa na zmianę jego smaku. Ghee nie smakuje bowiem jak nieoczyszczone masło kupowane w sklepie. Niektórzy uważają, że w maśle klarowanym daje się w wyczuć lekko orzechową nutę. Dobre jakościowo ghee ma nadal pyszny smak i gładką konsystencję.
Pozbawienie ghee zanieczyszczeń oraz wody wpływa na możliwości jego przechowywania. Masło niesklarowane pozostawione poza lodówką szybko jełczeje, psuje się, a co za tym idzie nie nadaje się do spożycia. W przypadku ghee zawartość wody jest znikoma. Usunięta w procesie klarowania zostaje z masła również laktoza i kazeina. Co za tym idzie pozostaje sam tłuszcz. Może on być przechowywany w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym pojemniku nawet rok i dłużej.
Korzyści ze stosowania ghee
Dobra jakość podstawowych produktów wpływa korzystnie na funkcjonowanie każdego organizmu. Ajurweda wykorzystuje kilka z nich w szeroki sposób. Jednym z nich jest właśnie ghee.
Działa ono w sposób następujący:
- ghee zwiększa soki w organizmie, a zatem wzrasta odczuwanie rasa (smaków). Łatwiej przez to transportowane są w organizmie składniki odżywcze i odpady;
- jako baza tłuszczowa, ghee powoduje wzrost kapha w ciele, co prowadzi do zwiększenia kaphaii, która uznawana jest za esencję odporności i życia. Poza tym napędza ono agni (ogień trawienny). W konsekwencji sprzyja przekształcaniu surowej kapha w ojas;
- ghee ułatwia również ruch ama (toksyn), oraz innych odpadów, które wydalane są z organizmu przy wykorzystaniu przewodu pokarmowego.
Ghee przenika głęboko do wszystkich siedmiu warstw tkanki w organizmie. Te jego właściwości dają możliwość wykorzystywania go jako nośnika przenoszącego substancje w głąb organizmu. W związku z tym ghee w ajurwedzie uznawane jest za cudowne anupan, czyli nośnik, dla ziół i innych substancji leczniczych. Bardzo często osoby praktykujące ajurwedę łączą zioła z masłem sklarowanym jako bazą. W wyniku czego otrzymują tak zwane lecznicze ghee. Wykorzystanie go w takiej formie wpływa na wprowadzenie w głąb tkanek leczniczych właściwości oferowanych przez zioła. Najczęściej przygotowuje się brahmi ghee i shatavari ghee.

W kolejnej części będziecie mogli przeczytać o możliwościach wykorzystania ghee. Przedstawimy również sposób na jego uzyskanie w domu. Mam nadzieję, że Was to zainteresuje.