Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ghee – ajurwedyjskie złoto (cz.2)

Ghee - ajurwedyjskie złoto (cz.2)
Ghee - ajurwedyjskie złoto (cz.2)
Spis treści

W ajurwedzie ghee wykorzystywane jest wewnętrznie i zewnętrznie. Wszystko uzależnione jest od potrzeb oraz efektów, jakie chcemy uzyskać. Stosowanie zewnętrzne pozwala na ukojenie podrażnionej skóry. Zastosowanie wewnętrzne natomiast pozytywne wpływa na odżywienie i złagodzenie układu pokarmowego, ale też w analogiczny sposób wpłynie na każdą tkankę w organizmie, do której jest przenoszone.

Masło klarowane ghee wykorzystuje się na wiele sposobów:

  • Ghee używane jest w kuchni. Stanowi nieodzowny element większości przepisów opierających się na ajurwedzie. Przygotowuje się na nim masale (mieszankę przypraw). Poza tym odrobinę ghee wykłada się na gotowe danie w celu uzupełnienia jego właściwości.
  • Jak wspomniałam w poprzedniej części artykułu, stosuje się je również do produkcji tzw. leczniczego ghee. Dłońmi lub łyżką miesza się masło sklarowane z ziołami (np. shatavari). Ułatwia to spożycie ziół oraz zwiększa ich przyswajalność, a co za tym idzie efekty działania.
  • Ghee stosowane jest także w procesie oczyszczania organizmu z toksyn i złogów.
  • Można posłużyć się nim jako naturalnym środkiem do demakijażu oczu.
  • Właściwości odżywcze i nawilżające sprawiają, iż ghee wykorzystywany może być do masażu. Polecany jest zwłaszcza osobom o konstrukcji vata, jak również wszystkim tym, którzy mają skłonności do bardzo suchej skóry.
  • Ghee używane jest także na odparzenia pieluszkowe u niemowląt. Wpływa na podrażnioną skórę niemowlaków kojąco.
  • Dla suchych włosów ghee można stosować podobnie jak olejowanie. Nadaje im ono wilgoci i odżywia suche mieszki włosowe.

Domowa produkcja ghee

Tradycyjnie proces otrzymywania ghee rozpoczynał się od ubijania masła ręcznie. Uzyskane w ten sposób ghee zwiększa jakość agni (ognia trawiennego). Dzieje się tak dlatego, że energia sattwiczna masła ubijanego ręcznie jest większa, a co za tym idzie pozyskane z niego ghee jeszcze lepiej równoważy agni.

Zdaję sobie sprawę, że obecnie nie jest łatwo zdobyć masło ubijane ręcznie. Komercyjnie dostępne masło wykazuje jednak wciąż zbliżone właściwości. Można zatem pozyskać ghee w domowych warunkach. Jak to zrobić? Niesolone masło pokroić na kawałki i podgrzewać na wolnym ogniu w garnku o grubym dnie. Nie używaj pokrywki – uzbrój się w cierpliwość i nie mieszaj masła. Czas klarowania uzależniony jest od ilości masła, jaką użyliśmy. Chodzi tutaj o całkowite odparowanie wody. Przy dwóch kostkach masła trwa to około 15 minut. Podczas gotowania na powierzchni utworzy się piana. Zbieramy ją szumówką. Garnek zestawiamy z ognia i czekamy, aż pozostałe cząstki stałe opadną na dno. Ostrożnie zlej ghee do słoika. Powinno być złociste. Koniecznie uważaj, aby pozostały na dnie biały osad nie dostał się do słoika.

Co zostaje po procesie klarowania?

Proces klarowania powoduje, iż z masła otrzymujemy sam tłuszcz. Jest go około 99% – po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń, wody i stałych składników mleka. W związku z tym ghee wykazuje się naturalnie wysoką kalorycznością. Jednocześnie zawiera znikomą ilość białka, brak węglowodanów, cukrów i błonnika. Większość tego tłuszczu, to tłuszcz nasycony – jest go około 60-65%. Co więcej, około 25% stanowi stężenie triglicerydów o krótkim i średnim łańcuchu, które mają wiele zdrowotnych korzyści.

Co oferuje jedna łyżka ghee?
  • 112 kalorii
  • 12,7 grama tłuszczu
  • 391 lU witaminy A
  • 0,4 miligrama witaminy E
  • 1,1 mikrograma witaminy K

Wymienione wyżej składniki odżywcze to jednak nie wszystko. Ghee jest bowiem bogatym źródłem kwasu masłowego i CLA. Pomagają one zmniejszać stan zapalny, czy sprzyjają utracie tkanki tłuszczowej, wspomagają trawienie i układ odpornościowy.

Warto stawiać w swojej diecie na zdrowe tłuszcze. Zwłaszcza, że część witamin, jak A,D, E czy K, rozpuszczalne są właśnie w tłuszczach. Chcąc zwiększyć ich przyswajalność warto o tym pamiętać. Ghee natomiast będzie dla nich doskonałym nośnikiem.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy