Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Nasya jako element codziennej rutyny

Spis treści

Pod koniec października odbywały się u nas, w Lesznie, konsultacje ajurwedyjskie z naszymi przyjaciółmi – lekarzami ze Sri Lanki, którzy od około 7 lat praktykują w Polsce. Wiedza książkowa jest ważna, ale jak sami wiecie, nic nie zastąpi praktyki. Dr Dhananji i Dr Kushan pochodzą z rodzin, w których ajurweda jest podstawą życia już od wielu pokoleń, a swe doświadczenie i wiedzę wykorzystują, aby pomagać innym. Mieliśmy możliwość rozmawiać, pogłębiać własną wiedzę i znajomość ajurwedy, co było bardzo cennym doświadczeniem.

Jednym z tematów, na jaki Dr Dhananji zwróciła szczególną uwagę była higiena nosa. Szczególnie w tym jesienno-zimowym okresie. Wysuszone śluzówki, problemy z zatokami, potrafią być dokuczliwe. Stosowanie pewnych nawyków, takich jak nasya, czyli aplikowanie oleju do nosa, pomoże sobie z nimi poradzić.

Ajurwedyjskie spojrzenie na nos

Nos uznawany jest za bezpośrednią drogę do mózgu, bramę do świadomości. Przez nos właśnie wchodzi do naszego organizmu, poprzez oddech prana, siła życiowa. Zdrowe oddychanie, bez żadnych barier i zakłóceń jest niezwykle ważne w celu zapewnienia prawidłowego przepływu prany przez głowę i całe ciało. Dlatego tak duży nacisk ajurweda kładzie na oddychanie, praktykę pranajamy.

Zakłócenia oddychania i oczyszczanie

W przypadku, kiedy dochodzi do nagromadzenia nadmiaru płynów ustrojowych w organizmie, zwłaszcza w okolicy zatok, gardła, nosa, ogólnie, w obrębie głowy, najprościej jest wyeliminować go przez nos. Proces oczyszczania znacznie ułatwia podawanie olejku ziołowego do każdego otworu nosowego. W ten sposób łagodzimy i chronimy kanały nosowe, a co więcej działanie to pomaga zmniejszyć przekrwienie zatok.

Dla mnie, było to cudowne odkrycie, gdyż wcześniej często borykałam się z problemami związanymi z zapaleniem zatok, notorycznym nagromadzeniem wydzieliny w nosie. Teraz dokuczają już nie tak często, a w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów wiem jak reagować.

Inne korzyści ze stosowania oleju do nosa

Codzienne smarowanie nosa pomaga nie tylko w przypadku występowania dolegliwości takich jak katar, zapalenie zatok, czy wysuszona śluzówka. Nasya sprzyja rozładowaniu napięcia, jakie gromadzi się w głowie, zmniejsza nagromadzony stres. Tradycja ajurwedyjska wskazuje, że stosowanie tego elementu codziennej rutyny pozwala zrównoważyć vata, pitta i kapha, co wpływa na poprawę jakości głosu, wzmocnienie wzroku oraz rozjaśnienie umysłu.

Jaki olej?

Do praktyki nasya zalecany jest olej z dodatkiem ziół. I znaleźć można różne jego rodzaje. Nie jest to jednak niezbędne. Stosując profilaktykę w postaci nasya wystarczy dobry jakościowo olej sezamowy. Jest on najbardziej uniwersalnym nośnikiem. Odpowiedni będzie on tak naprawdę dla osób o każdej konstytucji. Niezależnie zatem, czy jesteś vata, kapha, czy pitta. Z powodzeniem możesz sięgnąć po olej sezamowy.

Procedura nasya

Aplikowanie oleju do nosa może odbywać się w różny sposób. Poniżej podam dwa sposoby na jego wykonanie.

Pierwszy sposób – w pozycji leżącej

Wygodnie kładziemy się na plecach i odchylamy głowę do tyłu tak, aby nozdrza skierowane były ku górze. Leżąc na łóżku możesz zawiesić głowę na jego krawędzi, bądź wspomóc się podłożeniem pod kark małej poduszki, aby uzyskać jego podparcie. W każdym nozdrzu umieszczamy po 3 do 5 kropli oleju. Jeśli to możliwe, zwróć uwagę i aplikuj olej w taki sposób, aby wewnętrzny obwód nosa został nim pokryty, co spowoduje dokładne osłonięcie błon nosowych. Wciągnij kilka razy powietrze przez nos i odpocznij przez kilka minut. W ten sposób ułatwiona zostanie penetracja oleju i zwiększona zostanie skuteczność zabiegu.

Drugi sposób – wmasowanie oleju

Nie każdemu jest wygodnie leżeć na plecach i stosować wkrapianie oleju do nosa. Zdaję sobie sprawę, że zwłaszcza na początku, kiedy jeszcze nie mamy zbytniego doświadczenia, może być to kłopotliwe. Dlatego też warto umieścić kroplę oleju na małym palcu i wmasować go delikatnie w wewnętrzne ścianki kanału nosowego. Na przemian w lewe i prawe nozdrze do momentu, kiedy zaaplikujemy zalecane 3 – 5 kropli oleju do każdego otworu.

Dodatkową zaletą tej metody jest to, iż smarowanie i delikatny masaż pomaga w złagodzeniu stresu, jak również uwalnia napięcie w tkankach.

Jakie są Wasze doświadczenia? Czy może podejmujecie dopiero pierwsze próby? 😉

Podzielcie się z nami przemyśleniami 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy