fbpx

Łączenie produktów w diecie – część 2.

momaayurveda food combining łaczenie pokarmów spirulina aurospirul

Ostatnio pisałam o trzech połączeniach produktów, które warto ograniczyć w naszej diecie ze względu na osłabienie trawienia (zapraszam do lektury części 1. :)). Dzisiaj chciałabym rozszerzyć ten temat o inne produkty, oraz uporządkować go w formie tabelki.

Warto jest podejść do tego bezstresowo – zamiast narzucać sobie nowe zasady żywienia i łączenia produktów, warto zaufać swojemu ciału i jedynie uważniej je obserwować. Jeśli zmagasz się z problemami trawiennymi, nieświadome komponowanie składników posiłku może okazać się głównym ich powodem.

Spowolnione trawienie daje o sobie znać nie tylko pod postacią niestrawności. Wzdęcia, zaparcia oraz biały nalot na języku to również wyraźne znaki zaburzeń trawienia, które niestety często bagatelizujemy.

 

Jak łączyć produkty?

Poniżej znajdziesz tabelę z produktami. W jednej kolumnie znajdują się pokarmy, z którymi połączenia mogą wywołać problemy trawienne. Natomiast w drugiej kolumnie podaję produkty, które nie powinny po połączeniu osłabiać naszego trawienia.

Produkt Niekorzystne połączenia Korzystne połączenia
Strączki Owoce, mleko, ser, jogurt, jajka, mięso, ryby zboża, warzywa, inne strączki, orzechy, ziarna
Nabiał W zależności od produktu nabiałowego, patrz podział poniżej:
Masło / masło klarowane Masło może silniej reagować z innymi produktami niż masło klarowane. Zboża, warzywa, strączki, orzechy, nasiona, mięso, ryby, jajka, gotowane lub pieczone owoce.
Ser owoce, strączki, jajka, mleko, jogurt, gorące napoje zboża, warzywa
Mleko Wszystkie inne produkty (zwłaszcza banany, wiśnie, melony, kwaśne owoce, pieczywo, jajka, jogurt, mięso, ryby, skrobia) Mleko najlepiej spożywać samo. Wyjątki: pudding ryżowy, owsianka, daktyle, migdały
Jogurt Owoce, strączki, mleko, ser, jajka, mięso, ryby, warzywa psiankowate, gorące napoje Warzywa, zboża
Jajka mleko, ser, jogurt, owoce (zwłaszcza melony i arbuzy), strączki, ziemniaki, mięso, ryby Zboża, warzywa bez skrobii
Owoce Wszystkie inne produkty (oprócz owoców). Wyjątki: daktyle z mlekiem, niektóre gotowane połączenia Inne podobne owoce (np. cytrusy razem, jabłka z gruszkami, maliny i truskawki, itd.)
Cytryny Ogórki, pomidory, mleko, jogurt

Uwaga: Limonka może zastąpić cytrynę w połączeniach z ogórkami i pomidorami

Zazwyczaj dobrze łączy się z innymi produktami – w niewielkiej ilości, jako przyprawa lub dressing.
Melony Wszystko (zwłaszcza nabiał, jajka, smażone jedzenie, zboża, warzywa skrobiowe). Bardziej niż inne owoce, melony i arbuzy powinny być jedzone same albo wcale. Inne rodzaje melonów (odrobinę). Jednak najlepiej jest jeść jeden rodzaj melona na raz.
Zboża Owoce Strączki, warzywa, inne zboża, jajka, mięso, ryby, orzechy, nasiona, ser, jogurt
Warzywa Owoce, mleko Zboża, strączki, inne warzywa, ser, jogurt, mięso, ryby, orzechy, nasiona, jajka
Warzywa psiankowate Owoce (zwłaszcza melony), ogórek, mleko, ser, jogurt

Uwaga: warzywa psiankowate to papryki, bakłażany, ziemniaki i pomidory.

Inne warzywa, zboża, strączki, mięso, ryby, orzechy, nasiona

Tak… niestety niektóre z tych połączeń są bardzo zakorzenione w naszej diecie. Weźmy pod uwagę na przykład pizzę – połączenie psiankowatych i sera… A tak popularne danie 🙂 Kolejna ciekawa sprawa to jogurt z owocami, który praktycznie zajmuje 50% lodówek sklepowych. Polecam przy następnym jogurcie owocowym poobserwować, jak się ma nasze trawienie 🙂 A poniżej kolejna tabelka, w której tym razem biorę pod uwagę ciepłe napoje, resztki jedzenia i surowe jedzenie.  

Produkt Niekorzystne połączenia Korzystne połączenia
Gorące napoje Mango, ser, jogurt, mięso, ryby, warzywa skrobiowe Większość pokarmów jest ok, chyba, że nasz napój zawiera w sobie mleko lub owoce. W takim wypadku warto odnieść się do poprzedniej tabeli 🙂
Resztki jedzenia Świeżo gotowane jedzenie Najlepiej również jedzenie gotowane o podobnym czasie.. jednak nie wcześniej niż 24 godziny temu.
Surowe jedzenie Gotowane jedzenie (zwłaszcza w dużej ilości) Inne surowe jedzenie.

Zasady łączenia produktów mogą być dla Ciebie przytłaczające. Dlatego zawsze polecam w zmienianiu nawyków metodę małych kroczków i uważną obserwację swojego ciała.

I tak jak wspominałam w poprzednim wpisie – niestrawność i problemy z trawieniem możesz złagodzić niezawodną Triphalą – do kupienia tutaj.

One thought on “Łączenie produktów w diecie – część 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *