Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Łączenie produktów w diecie – część 2.

Łączenie produktów w diecie – część 2.
Łączenie produktów w diecie – część 2.
Spis treści

Ostatnio pisałam o trzech połączeniach produktów, które warto ograniczyć w naszej diecie ze względu na osłabienie trawienia (zapraszam do lektury części 1 :)). Dzisiaj chciałabym rozszerzyć ten temat o inne produkty, oraz uporządkować go w formie tabelki.

Warto jest podejść do tego bezstresowo – zamiast narzucać sobie nowe zasady żywienia i łączenia produktów, warto zaufać swojemu ciału i jedynie uważniej je obserwować. Jeśli zmagasz się z problemami trawiennymi, nieświadome komponowanie składników posiłku może okazać się głównym ich powodem.

Spowolnione trawienie daje o sobie znać nie tylko pod postacią niestrawności. Wzdęcia, zaparcia oraz biały nalot na języku to również wyraźne znaki zaburzeń trawienia, które niestety często bagatelizujemy.

Jak łączyć produkty?

Poniżej znajdziesz tabelę z produktami. W jednej kolumnie znajdują się pokarmy, z którymi połączenia mogą wywołać problemy trawienne. Natomiast w drugiej kolumnie podaję produkty, które nie powinny po połączeniu osłabiać naszego trawienia.

ProduktNiekorzystne połączeniaKorzystne połączenia
StrączkiOwoce, mleko, ser, jogurt, jajka, mięso, rybyzboża, warzywa, inne strączki, orzechy, ziarna
NabiałW zależności od produktu nabiałowego, patrz podział poniżej:
Masło / masło klarowaneMasło może silniej reagować z innymi produktami niż masło klarowane. Zboża, warzywa, strączki, orzechy, nasiona, mięso, ryby, jajka, gotowane lub pieczone owoce.
Ser owoce, strączki, jajka, mleko, jogurt, gorące napojezboża, warzywa
MlekoWszystkie inne produkty (zwłaszcza banany, wiśnie, melony, kwaśne owoce, pieczywo, jajka, jogurt, mięso, ryby, skrobia)Mleko najlepiej spożywać samo. Wyjątki: pudding ryżowy, owsianka, daktyle, migdały
JogurtOwoce, strączki, mleko, ser, jajka, mięso, ryby, warzywa psiankowate, gorące napojeWarzywa, zboża
Jajkamleko, ser, jogurt, owoce (zwłaszcza melony i arbuzy), strączki, ziemniaki, mięso, rybyZboża, warzywa bez skrobii
OwoceWszystkie inne produkty (oprócz owoców). Wyjątki: daktyle z mlekiem, niektóre gotowane połączeniaInne podobne owoce (np. cytrusy razem, jabłka z gruszkami, maliny i truskawki, itd.)
CytrynyOgórki, pomidory, mleko, jogurt

 

Uwaga: Limonka może zastąpić cytrynę w połączeniach z ogórkami i pomidorami

Zazwyczaj dobrze łączy się z innymi produktami – w niewielkiej ilości, jako przyprawa lub dressing.
MelonyWszystko (zwłaszcza nabiał, jajka, smażone jedzenie, zboża, warzywa skrobiowe). Bardziej niż inne owoce, melony i arbuzy powinny być jedzone same albo wcale.Inne rodzaje melonów (odrobinę). Jednak najlepiej jest jeść jeden rodzaj melona na raz.
ZbożaOwoceStrączki, warzywa, inne zboża, jajka, mięso, ryby, orzechy, nasiona, ser, jogurt
WarzywaOwoce, mlekoZboża, strączki, inne warzywa, ser, jogurt, mięso, ryby, orzechy, nasiona, jajka
Warzywa psiankowateOwoce (zwłaszcza melony), ogórek, mleko, ser, jogurt

 

Uwaga: warzywa psiankowate to papryki, bakłażany, ziemniaki i pomidory.

Inne warzywa, zboża, strączki, mięso, ryby, orzechy, nasiona

Tak… niestety niektóre z tych połączeń są bardzo zakorzenione w naszej diecie. Weźmy pod uwagę na przykład pizzę – połączenie psiankowatych i sera… A tak popularne danie 🙂 Kolejna ciekawa sprawa to jogurt z owocami, który praktycznie zajmuje 50% lodówek sklepowych. Polecam przy następnym jogurcie owocowym poobserwować, jak się ma nasze trawienie 🙂 A poniżej kolejna tabelka, w której tym razem biorę pod uwagę ciepłe napoje, resztki jedzenia i surowe jedzenie.  

ProduktNiekorzystne połączeniaKorzystne połączenia
Gorące napojeMango, ser, jogurt, mięso, ryby, warzywa skrobioweWiększość pokarmów jest ok, chyba, że nasz napój zawiera w sobie mleko lub owoce. W takim wypadku warto odnieść się do poprzedniej tabeli 🙂
Resztki jedzeniaŚwieżo gotowane jedzenieNajlepiej również jedzenie gotowane o podobnym czasie.. jednak nie wcześniej niż 24 godziny temu.
Surowe jedzenieGotowane jedzenie (zwłaszcza w dużej ilości)Inne surowe jedzenie.

Zasady łączenia produktów mogą być dla Ciebie przytłaczające. Dlatego zawsze polecam w zmienianiu nawyków metodę małych kroczków i uważną obserwację swojego ciała.

I tak jak wspominałam w poprzednim wpisie – niestrawność i problemy z trawieniem możesz złagodzić niezawodną Triphalą.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy
Łączenie produktów w diecie - część 1
Łączenie produktów w diecie - część 1

Z punktu widzenia Ajurwedy, dobre trawienie to pierwszy krok do pełni zdrowia i dobrego samopoczucia. Na to, jak nasze trawienie wygląda, wpływa wiele czynników. Ajurweda podchodzi do każdego człowieka indywidualnie.…

Czytaj więcej »
4 czerwca, 2018
Ajurwedyjskie oczyszczanie wiosną
Ajurwedyjskie oczyszczanie wiosną

Nastał marzec, a więc wiosna zbliża się wielkimi krokami. Natura w sposób naturalny pokazuje nam, jak wszystko budzi się do życia. My natomiast przystępujemy do porządkowania domów i ogrodów. Jak…

Czytaj więcej »
4 marca, 2019