Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Łączenie produktów w diecie – część 1

Łączenie produktów w diecie – część 1
Spis treści

Z punktu widzenia Ajurwedy, dobre trawienie to pierwszy krok do pełni zdrowia i dobrego samopoczucia. Na to, jak nasze trawienie wygląda, wpływa wiele czynników.

Ajurweda podchodzi do każdego człowieka indywidualnie. Patrząc na jego urodzeniową konstytucję, możemy przewidzieć, na jakie problemy trawienne nasze ciało jest narażone. Dosza Vata może doświadczać bardzo zmiennego trawienia – często może być dobre, jednak również przeplecione takimi objawami jak wzdęcia, gazy i zaparcia. Dosza Pitta z kolei najczęściej nie odczuwa problemów z trawieniem, gdyż jej cechą charakterystyczną jest mocny ogień trawienny. Jednak przy spożywaniu ostrych lub kwaśnych produktów mogą wystąpić objawy zgagi, palenia w żołądku i biegunka. Dosza Kapha jest najbardziej ze wszystkich trzech dosz narażona na problemy z niestrawnością.

Wskazówki, które warto stosować niezależnie od naszej konstytucji to:

  • jeść o regularnych porach dnia
  • jeść produkty sezonowe i potrawy o jakościach balansujących czynniki klimatyczne
  • unikać zimnych napojów
  • unikać przejadania się
  • unikać jedzenia na noc

Jednak jest jeszcze jeden ciekawy aspekt, o którym nie wspominaliśmy wcześniej, a który może okazać się dla Ciebie równie ważny. Mowa o odpowiednim łączeniu produktów.

Nie mieszaj produktów gotowanych z surowymi

Nie powinniśmy łączyć gotowanych i surowych produktów, bo surowe są zdecydowanie trudniejsze do strawienia. Powodem tego jest większa aktywność enzymów w jedzeniu poddanym gotowaniu. Warto jednak pamiętać, by nie rozgotować jedzenia, gdyż wtedy możemy pozbawić je enzymów.

Jedz owoce osobno

Owoce powinny być jedzone jako osobny posiłek (zwłaszcza melony i arbuzy), gdyż owoc to produkt najłatwiejszy do strawienia. Oznacza to, że strawienie wszystkich innych produktów zajmuje więcej czasu. Łącząc owoce z innymi produktami sprawiamy, że muszą one czekać w kolejce do bycia strawionym. Podczas czekania owoce zaczynają fermentować, tworząc wzdęcia i gazy. Dlatego warto jeść owoce jako osobną przekąskę pomiędzy głównymi posiłkami, a nie jako deser. ALE 🙂 Jeśli owoce są ugotowane w posiłku z innymi produktami, np. ryż z gotowanymi jabłkami albo owsianka z borówkami, powinny się one strawić dużo lepiej. Tak samo jest ze zblendowanymi owocami np. w koktajlach.

Nie łącz nabiału z produktami wysokobiałkowymi oraz kwaśnymi

Warto wiedzieć, że łączenie nabiału z jajkami, owocami czy rybą nie sprzyja zdrowemu trawieniu. Tak samo jak łączenie nabiału ze strączkami lub roślinami psiankowatymi. Podobnie jest jeśli połączymy nabiał z produktem o kwaśnym odczynie – takie połączenie działa bardzo negatywnie na nasz układ pokarmowy, zwłaszcza jelita. Niestety takie połączenia są dość popularne, np. jogurt z owocami czy omlet z serem.

Nie panikujmy, że większość naszych posiłków może być źle skomponowana – jeśli mamy silne trawienie (najczęściej u osób Pitta), wtedy możemy nie odczuwać dyskomfortu w ogóle. Jednak jeśli czujemy dyskomfort w naszym układzie pokarmowym, warto przyjrzeć się naszej diecie i temu, jak łączymy ze sobą produkty. A jeśli potrzebujemy dodatkowej pomocy w przypadku problemów trawiennych, zawsze pomóc może nam Triphala 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy
Agni - co to jest?
Agni - co to jest?

Jednym z haseł pojawiającym się bardzo często w odniesieniu do ajurwedy jest „AGNI”. Agni jest żywiołem ognia w naszym ciele. Używając języka polskiego agni to ogień trawienny. To właśnie on…

Czytaj więcej »
20/08/2021