Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Stres – jak powrócić do równowagi?

Spis treści

Zmiana myślenia, nastawienia, analiza tego, co się wokół mnie dzieje to tylko część tego, co można zrobić, aby ograniczyć stres. Jeśli jednak w ciele pojawia się już napięcie zrób coś dla siebie, aby się rozluźnić i dać mu ujście. Sposobów jest wiele. Znajdź ten, na który masz czas i który najlepiej na ciebie podziała.

Kąpiel

Banalne, prawda? Gorąca kąpiel sprzyja rozluźnieniu mięśni i odprężeniu. Jeśli dodatkowo dodasz do kąpieli kilka kropli olejku lawendowego, rozmarynowo – grejpfrutowego, czy innego, który na ciebie dobrze działa, to uzyskasz efekt aromaterapii, która również sprzyja niwelowaniu w ciele napięcia. Doktor Vasant D. Lad proponuje też wypróbowanie kąpieli z dodatkiem sody oczyszczonej i imbiru – wsyp po prostu do gorącej wody po 1/3 szklanki imbiru i sody.

Masaż

Masaż może być wspaniałym rytuałem, który pomoże ci w zwalczeniu stresu i jego skutków. Jeśli masz poczucie ciągłego narażenia na sytuacje stresowe, odczuwasz napięcie w ciele, wypróbuj właśnie masaż. Udaj się do masażysty, albo wykonaj automasaż w domowym zaciszu.

Rytuał ten pozwoli twoim mięśniom na odpoczynek, zapewni im rozluźnienie. Poza tym jeśli pozwolisz sobie, aby był to czas dla ciebie, możesz odczuć też szereg innych korzyści z niego płynących. Postaraj się w tym czasie oczyścić umysł. Nie podążaj za gonitwą myśli. Skup się na dotyku, odczuciach, jakie niesie rozmasowywanie mięśni. Oddychaj głęboko.

Jeśli przeprowadzasz masaż w domu, zadbaj o atmosferę. Niech światło w pomieszczeniu nie będzie zbyt ostre. Do masażu użyj ulubionego olejku. Niech to będzie czas tylko dla ciebie. Czas, w którym zwolnisz, puścisz to, co kłębi się na co dzień w twojej głowie.

Joga

Ajurweda wskazuje na dobroczynny wpływ jogi na człowieka i zaleca ją jako odpowiednie ćwiczenia dla każdej z dosz. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, co przepracować – zaleca różne asany (pozycje). Jeśli chodzi o tematykę stresu, to skuteczne w niwelowaniu jego skutków są wszelkie pozycje pozwalające rozciągnąć mięśnie. Dr Lad zaleca następujące asany:

  • Stanie na rękach (Adho Mukha Vrksasana)
  • Pług (halasana)
  • Skręt kręgosłupa (matsyendrasana)
  • Szarańczę, czy też świerszcza (Shalabhasana)
  • Lwa (simhasana)

Medytacja

Medytacja pozwala wprowadzić do życia harmonię ciała, umysłu i świadomości. Wprowadzenie jej do codziennej rutyny pozwoli ci na znalezienie wewnętrznego balansu, da poczucie kierunku.

Jest to kolejna metoda zalecana nie tylko przez medycynę ajurwedyjską jako środek pozwalający zredukować stres i jego skutki. Metod medytacji jest wiele. Można skupić się na samym oddechu, przeprowadzać tzw. medytację Pustej Czary, czy medytować z mantrą. Do medytacji warto usiąść z wyprostowanym kręgosłupem – utrzymanie wyprostowanej postawy pozwoli ci uniknąć „odpłynięcia”.

Jeśli do tej pory medytacja nie była elementem twojej codzienności, to spróbuj praktykować ją np. w określone dni. Wiem bowiem, że łatwo jest powiedzieć, czy zalecić codzienną medytację rano i wieczorem. Zdaję sobie jednak też sprawę z tego, że nie wiele osób, które to usłyszą z automatu odrzucą ten pomysł, gdyż wyda im się to koniecznością wprowadzenia kolejnej czynności do i tak bardzo napiętego już grafiku dziennego. Dlatego – jeśli tak właśnie masz – zastosuj metodę małych kroków. Niech to będzie 15-20 minut raz w tygodniu – na początek. Następnie spróbuj stosować ją częściej. Z czasem poczujesz jej dobroczynny wpływ nie tylko na umysł, ale też odczujesz spadek napięcia w ciele. Kiedy medytacja stanie się twoją rutyną zaobserwujesz, że stres utrzymuje się na niższym poziomie niż wcześniej.

Oddech

Silne napięcie, nagły napad, przytłoczenie obowiązkami, poczucie zagubienia? Odczuwanie stresu może dać się mocno we znaki. Niejednokrotnie pojawia się bezsilność, nerwowa próba zrobienia czegokolwiek z tego, co się nagromadziło. Znasz to? W takich chwilach warto zrobić jedno – zatrzymaj się – po prostu. Zrób stop, w otaczającym chaosie daj sobie chwilę na oddech. Tak. Zwykły oddech. Zrób głęboki wdech i wydech. I tak kilka razy. Następnie wróć do swoich zadań – po kolei staraj się zrobić to, co możesz.

Pozwól sobie czuć

Pozwól sobie na odczuwanie emocji. Różne zdarzenia, jakie stają się naszym udziałem mogą wywoływać różne emocje – nie zawsze pozytywne. Narażenie na stres dodatkowo może wzmagać odczuwanie takich emocji jak bezradność, złość, gniew, smutek, bezsilność. Bardzo często wydaje się nam, że aby przetrwać, móc dalej działać, musimy zablokować te emocje. Poza tym, pojawić może się myśl, że „nie powinniśmy” się tak czuć – na co często wpływ mają przekonania wpajane nam już od dziecka.

A co jeśli spojrzysz na to inaczej? Blokowanie odczuwania uczuć, nawet tych niezbyt miłych jest czymś, co może nam zaszkodzić. Zablokowanie smutku, złości, czy żalu podziała na chwilę. Z czasem jednak wywoływać będzie większe napięcie, potęgując odczuwanie stresu. I koło się zamyka.

Lepszym rozwiązaniem będzie popatrzenie na te emocje, pozwolenie sobie na ich przeżycie, a następnie puszczenie. Jeśli masz ochotę, to wykrzycz to, wypłacz. Spójrz na to, jak dobroczynne działanie może miecz płacz – rozluźnia on napięcie, jednocześnie daje też możliwość uwolnienia emocji.

Zioła

Sposobów pomagających złagodzić skutki stresu jest wiele. Ajurweda jako jeden z nich zaleca zioła. Jeśli zatem stres bardzo mocno wpływa na twoje codzienne funkcjonowanie zastanów się nad tym, czy nie wesprzeć układu nerwowego ziołami takimi jak:

  • brahmi – jedno z najpopularniejszych ajurwedyjskich ziół na wsparcie układu nerwowego, pracy mózgu, pamięci i koncentracji. Działanie uspokajające sprzyja poprawieniu jakości pracy w warunkach nerwowych i stresowych.
  • ashwagandha – określana jest w ajurwedzie jako stabilizator nastroju. Pomaga regulować hormon stresu (kortyzol), którego wysoki poziom utrzymuje się w ciele, kiedy jesteśmy narażeni na permanentne działanie stresu. W tym kontekście ashwagandha uznawana jest za środek antystresowy.
  • shankapushpi – działa przede wszystkim na układ nerwowy – lekarze ajurwedyjscy zalecają je często właśnie w czasie silnego narażenia na stres i wzmożonego niepokoju.

Zioła można stosować w dwóch formach – kapsułkach lub w proszku. Kapsułki uznawane są za wybór prostszy. Zastosowanie ziół w proszku jednak nie musi być niczym skomplikowanym. Tak naprawdę wystarczy zalać zioła gorącą wodą i po około 10 minutach wypić – jak herbatę.

Poza tym, jeśli narażenie na stres jest duże, warto spróbować zmieszać zioła, uzyskując mieszankę, która lepiej podziała na nasz organizm. I tak warto połączyć shankapushpi z brahmi dla wzmocnienia korzystnego działania tych ziół na nasz układ nerwowy. Wystarczy 1/3 łyżeczki brahmi i 1/3 łyżeczki shankapushpi zalać gorącą wodą i zostawić na około 10 minut do namoczenia, a następnie wypić. Taką „herbatę” możesz przyrządzić 2-3 razy dziennie – w zależności od potrzeby.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy