Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Stres – jak do niego podejść?

Spis treści

Wiele fizycznych objawów i schorzeń jest obecnie wynikiem zaburzeń psychosomatycznych określanych potocznie mianem stresu. Każdy z nas mniej lub bardziej świadomie mierzy się na co dzień z tym tematem i jego skutkami. W efekcie odczuwamy napięcie psychiczne, które przechodzi w napięcie pojawiające się fizycznie w ciele. Jeśli nic z tym nie robimy pojawiają się różnego rodzaju schorzenia. Stres może być przyczyną pojawienia się alergii, astmy, problemów z sercem i układem krążenia, czy zaburzeń odżywiania i trawienia. A to tylko niewiele z możliwych chorób powstających w wyniku długofalowego stresu.

Jak sobie zatem z nim poradzić? Warto zatrzymać się i odnaleźć źródło stresu. Jedną z przyczyn jego powstania jest poczucie nadmiaru obowiązków przy jednoczesnym braku czasu. Wydaje się nam, że mamy tak dużo do zrobienia, a czasu ciągle za mało. Mam wrażenie, że w tym zapętleniu żyje coraz więcej osób. Jeśli tak jest i u ciebie, to bardzo ważne jest znalezienie w swoim życiu równowagi. Jak podejść do tego tematu? Zastosuj metodę małych kroków.

Analiza

Jeśli często odczuwasz napięcie związane z tym, że brakuje ci czasu, a jednocześnie masz wrażenie, że obowiązków i sytuacji podnoszących stres wciąż przybywa zatrzymaj się na chwilę. Spójrz na to, co cię stresuje. Co w twojej codzienności sprawia, że czujesz większy stres i napięcie? Jak wiele jest takich sytuacji i czego dotyczą? Stres w pracy? W domu? W relacji? Brak poczucia bezpieczeństwa? Czy bardziej globalnie denerwujący kierowcy, przestępczość, choroby? Lista przyczyn stresu może nie mieć końca.

Przyjrzyj się temu, co w twoim przypadku jest najbardziej denerwujące i podnosi stres. Podziel tę listę na dwie części – te kwestie, z którymi jesteś w stanie coś zrobić (oglądanie mniej programów, czy filmów w tematyce, która podnosi poziom stresu, zmiana pracy, czy ustawienie granic w relacjach z poszanowaniem własnych potrzeb) i te, na które nie masz teraz wpływu (jak prowadzą inni kierowcy, na poziom przestępczości w okolicy, czy liczbę zgonów w wyniku nieszczęśliwych wypadków).

Co z tym zrobić?

Jeśli coś jest w twoim zasięgu i jesteś w stanie dokonać zmian, które zmniejszą w danym aspekcie życia twój poziom stresu, to staraj się wprowadzić te zmiany małymi krokami. Nie wszystko zrobisz przecież od razu. Chodzi też o to, żeby wychodzenie i ograniczenie stresu nie stało się kolejnym punktem na liście 😉

Jeśli natomiast coś jest poza twoim zasięgiem, to… zaakceptuj to. Nie na wszystko mamy wpływ i pozostaje zaakceptować tę sytuację, pogodzić się z tym. Jeśli świadomie podejdziesz do tematu i z pełną świadomością zaakceptujesz, że nie jesteś w stanie czegoś zmienić, czy na coś wpłynąć, to pozwoli ci to zachować spokój. A może znajdziesz w tym jakąś część i na tym się skupisz? Nie zmienisz na przykład poziomu zanieczyszczenia na świecie, ale zacząć możesz od ograniczenia używania plastiku przez siebie, czy zainspirować do tego członków rodziny. Nie sprawisz, że ludzie przestaną spożywać cukier i zapadać na choroby w wyniku jego nadmiaru, ale możesz zadbać o siebie i najbliższych w tym aspekcie. Dużo łatwiej i zdecydowanie mniej stresujące, prawda?

Co przyciągasz swoim myśleniem?

Kolejnym krokiem ograniczenia stresu jest przyjrzenie się temu jakie wysyłasz myśli. W chwili kiedy pojawia się stres i związany z nim lęk często nasze myśli nie są „różowe”. Negatywne myślenie, czy nastawienie, poczucie beznadziei tylko wzmacnia stres. Jeśli bowiem skupiamy się na negatywnych aspektach, to potęgujemy przyciąganie takowych do swego życia. Zastanów się nad tym, czy właśnie większość twoich myśli nie ma negatywnego zabarwienia. Jeśli tak jest, postara się to zmienić. Skup się na wdzięczności za te małe pozytywne rzeczy, których doświadczasz w codzienności. Zacznij od czegoś prostego i z czasem zauważysz, że tych małych kamyczków będzie coraz więcej. Bardziej świadomie będziesz je dostrzegać. O praktyce wdzięczności pisałam już kiedyś tutaj: https://momaayurveda.com/wdziecznosc-praktykuj-ja-kazdego-dnia/

W oddzielnym artykule znajdziesz kilka wskazówek jak wpłynąć na ciało fizyczne, aby zmniejszyć odczuwanie stresu i zniwelować lub ograniczyć jego skutki. Zerknij tutaj.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy