Wiosna to według ajurwedy dobry czas na zrobienie w swoim ciele porządków po zimie. Jednym z głównych zaleceń jest przeprowadzenie oczyszczania, które pomoże pozbyć się z organizmu toksyn. Pomoże on również wzmocnić trawienie i poprawi jasność umysłu. Ajurweda wskazuje wiele możliwości przeprowadzenia oczyszczania. Od jednodniowego resetu trawienia, przez kilkunastodniowe domowe oczyszczanie. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz głębszego oczyszczania możesz też rozważyć panchakarmę.
W tym artykule dowiesz się czym panchakarma jest, a także jakie sygnały powinny skłonić Cię do wyboru panchakarmy. Jest też kilka przesłanek, które stanowią przeciwwskazanie do udziału w niej. O tym na końcu artykułu.
Czym jest panchakarma?
Panchakarma to jeden z podstawowych sposobów głębokiego oczyszczania w medycynie ajurwedyjskiej. Jest to skomplikowany i rozbudowany proces. Nie ma też jednego sposobu na panchakarmę. Są ogólne wskazówki, ale każdorazowo jest dostosowywany indywidualnie do potrzeb jednostki. Dlatego też tak ważne jest, aby był nadzorowany przez doświadczonego praktyka ajurwedyjskiego.
Panchakarma jest przeprowadzana sezonowo. Najlepszym czasem na nią jest wczesna wiosna lub jesień. Z uwagi na głębokie procesy, jakie podczas niej zachodzą, lepiej nie wykonywać jej latem i zimą. Długość całego programu może być różna dla każdego, gdyż uzależniona jest od stanu zdrowia danej osoby.
Cel panchakarmy
Trudno jest podać konkretną instrukcję, jak przebiega panchakarma. Na pozór jest bardzo podobna do oczyszczania, które pozwala w domowych warunkach pozbyć się toksyn i wzmocnić trawienie. Wszystkie te modele mają bowiem na celu rozluźnienie i wyeliminowanie toksyn (ama), oraz nierównowagi vata, pitta i kapha z organizmu. Monodieta składająca się z kitchari również w tym procesie jest kluczowym elementem.
Istnieje jednak jedna, znacząca różnica między domowym oczyszczaniem a panchakarmą. W trakcie panchakarmy dochodzi do odwrócenia przepływów w ciele. Normalnie składniki odżywcze przepływają z przewodu pokarmowego do krwioobiegu, a następnie do tkanek. Działania podejmowane podczas panchakarmy odwracają kierunek tego przepływu. Toksyny i zanieczyszczenia z głębokich tkanek przekazywane są do krwioobiegu, skąd trafiają ponownie do przewodu pokarmowego. A z niego łatwiej jest o ich wyeliminowanie.
Inne metody ajurwedyjskiego oczyszczania działają na bardziej powierzchownym poziomie. Panchakarma intensyfikuje cały proces. W efekcie dochodzi o eliminacji zanieczyszczeń z najgłębszych warstw organizmu. Dlatego też uznawana jest za najskuteczniejszy środek oczyszczający. Bardzo ważne jest to, co dzieje się po aktywnej fazie tego oczyszczania. Zaburzenie przepływów składników odżywczych wymaga bowiem przywrócenia do normy.
Dlaczego panchakarma pod okiem specjalisty?
Teoretycznie panchakarma może być wykonywana w domu, jeśli w pobliżu znajduje się doświadczony lekarz ajurwedyjski, czy praktyk, który będzie czuwać nad tym procesem. Z uwagi na skomplikowany charakter panchakarmy, a także konieczność opieki podczas powrotu do normy, zaleca się, aby poddawać się jej w ośrodkach świadczących takie usługi.
Jest to proces wymagający wiele od ciała i umysłu. Dlatego, aby dać sobie maksimum przestrzeni na odpoczynek i skupienie się na sobie, warto zdecydować się na wjazd do centrum ajurwedy i pozostanie pod opieką praktyka ajurwedyjskiego. Im mniej będziesz od siebie wymagać, tym głębszy będzie detoks. A pozostanie w takim centrum da Ci tę możliwość. To inni zatroszczą się o wszelkie niezbędne do przeprowadzenia oczyszczania elementy.
Kiedy rozważyć panchakarmę?
Istnieje kilka czynników, które wydają się niezbędne, jeśli chcesz podjąć się panchakarmy. Po pierwsze to determinacja. Jest to proces dla Ciebie, jeśli oczyszczenie organizmu ma najwyższy priorytet i chcesz poddać się najgłębszemu możliwemu oczyszczaniu ajurwedyjskiemu. Kolejnym elementem jest przyjrzenie się sobie. Czy posiadasz siłę fizyczną, która pozwoli przejść tak bardzo głęboki wewnętrzny reset. Jeśli masz już tę świadomość i liczy się dla Ciebie osiągnięcie maksymalnych rezultatów w określonym, możliwie krótkim czasie, to panchakarma jest dla Ciebie. Ostatnia ważna kwestia to czas. Wyjazd do ośrodka ajurwedyjskiego wymaga wzięcia urlopu. Jeśli jest taka opcja, to śmiało możesz poddać się tej kuracji oczyszczającej.
Kiedy nie wykonywać panchakarmy?
Jeśli trafisz pod opiekę doświadczonego praktyka ajurwedyjskiego, to powinien on wskazać na kilka rzeczy, które sprawią, że panchakarma nie będzie wskazana. Co jest przeciwwskazaniem?
- ciąża, karmienie piersią, miesiączka
- wiek – nie zaleca się przeprowadzania panchakarmy u małych dzieci, a także u osób w podeszłym wieku
- w przypadku występowania chorób serca z powikłaniami
- poważne zaburzenia krzepnięcia krwi
- osłabienie, wyniszczenie, rekonwalescencja
- chemioterapia, radioterapia
- nie masz kontaktu z praktykiem medycyny ajurwedyjskiej, ani ośrodka panchakarmy, który pomógłby przeprowadzić Cię przez ten proces
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to zwykła rozmowa z wykwalifikowanym lekarzem ajurwedyjskim pomoże Ci je rozwiać. Niekiedy wystarczy czas i odpowiednie przygotowanie, aby panchakarma była możliwa. Zadzwoń, zapytaj, zaplanuj.