Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Medytacja a radzenie sobie ze stresem

Spis treści

Przyszło nam się zmierzyć z wyjątkowym wyzwaniem, które dotyka wszystkich. Zmianie uległo wiele aspektów naszego życia. Przekłada się to w widoczny sposób na poziom stresu, który związany jest z lękiem o zatrudnienie, zabezpieczenie bytu sobie i bliskim, zdrowie, czy nawet życie.

Wysoki poziom stresu natomiast wpływa negatywnie na nasze zdrowie, co jest łatwe do zaobserwowania. Dotyczy to sfery emocjonalnej i psychicznej. Coraz łatwiej popadamy w wahania nastrojów, wybuchowość, doświadczamy napięcia nerwowego, na co ma wpływ ograniczenie wielu swobód, które wcześniej wydawały się nam czymś oczywistym.

Ajurweda traktuje nasz organizm holistycznie, zatem nie oddziela sfery emocjonalnej, psychicznej, czy duchowej od fizycznej. Wszystko to jest w nas połączone i to, co dzieje się w jednym zakresie wpływa bezpośrednio na inny. Doświadczając stresu zatem przekłada się to na nasze ogólne zdrowie. W sposób szczególny dotyczy to trawienia i eliminacji toksyn z organizmu.

Nie jest to chyba dla Was żadna nowość. Im więcej stresu, tym więcej problemów ze strony układu pokarmowego i wydalniczego – zatem albo jemy więcej zajadając stres, lub wręcz przeciwnie, ograniczamy za bardzo jedzenie. Obie skrajności wpływają negatywnie na zachowanie równowagi organizmu.

Jak zmniejszyć stres?

Ajurweda uznaje skuteczność działania wielu technik i terapii, które pomagają zmniejszyć poziom stresu i odczuwania go przez nas.

Jedną z takich technik jest medytacja, której już 10 – 15 minut dziennie (regularnie – każdego dnia), pozwala na polepszenie stanu naszego umysłu, a w konsekwencji wpływa pozytywnie na nasz układ trawienia. Medytacja po pierwsze pozwala na zminimalizowanie odczuwania stresu, a po drugie zachęca i prowadzi do poszukiwania i znalezienia rozwiązań dla naszych reakcji na sytuacje stresujące.

Techniki medytacyjne

Istnieje wiele technik medytacyjnych. Niektórzy z Was mają już doświadczenie w tym temacie. Jeśli jednak to zagadnienie jest dla Was czymś nowym, to dobrym sposobem jest skupienie się na oddechu. Siedząc w wyprostowanej pozycji, która ułatwia przepływ oddechu skup się właśnie na nim. Możesz w myślach skupić się na słowach wdech – wydech, w czasie, kiedy wykonujesz tę czynność.

Pranayama

Praktyka pracy z oddechem określana jako pranayama wpływa na tzw. wulgarne i subtelne aspekty naszego organizmu, a więc zarówno na ciało, jak i na umysł. Za pomocą tej praktyki możemy wspierać równowagę układu nerwowego, a przy tym zwalczać błędne koło chronicznego stresu, który prowadzi do zaburzenia w przewodzie pokarmowym. Wpływa zatem na ciało fizyczne i umysł, ale także pozwala na zresetowanie oddziałujących długotrwale wzorców w naszym ciele energetycznym. Co więcej w naturalny sposób eliminujemy napięcia poprzez głębokie, świadome oddechy, które hamują nasze trawienie i eliminację (wydalanie).

Więcej o medytacji, innych jej metodach, jak na przykład medytacja z mantrą możecie znaleźć tutaj:

W artykule tym również o tym, jak medytacja wpływa na umysł osób o określonej konstytucji (vata, kapha, pitta).

Życzę Wam wszystkim spokoju wewnętrznego w tym specyficznym, pełnym wyzwań czasie, a także przestrzeni na zatroszczenie się o siebie.

Namaste

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy