Jaki wpływ na zachowanie wewnętrznej równowagi latem ma dieta? Zazwyczaj w cieplejsze dni naturalnie przestawiamy się na to, co korzystne dla naszego organizmu. Warto jednak o tym przypomnieć, gdyż pozwoli to z większą uważnością podejść do tego, co pojawia się na naszym talerzu latem 🙂
Chyba każdy z nas zauważył, że latem naturalnie odczuwamy silniejszą potrzebę zjadania lekkich i mniejszych objętościowo posiłków. Są one łatwiejsze do strawienia, co jest niezwykle ważne ze względu na to, iż latem agni, ogień trawienny, ulega rozproszeniu, aby wspomóc nasz organizm w ochłodzeniu się. Pierwszym zaleceniem diety ajurwedyjskiej w letnim sezonie jest zatem dobór lekkostrawnych posiłków.
Kolejnym elementem jest uważność i obecność podczas jedzenia. Dlaczego jest to tak ważne? Skupiając się na tym co jemy, delektując się smakiem każdego kęsa, minimalizujemy ryzyko przejadania się, a co za tym idzie nie obciążamy układu pokarmowego.
Poza tym latem naturalnie sięgamy po słodkie i gorzkie smaki. Jednocześnie częściej są to chłodne i płynne posiłki. Lato to idealny czas dla każdego z nas na spożywanie świeżych owoców i warzyw.
Latem warto jednak unikać bardzo ostrych potraw i dodatków, takich jak chili, czy pieprz cayenne. Podnoszą one gwałtownie poziom pitta. Co do warzyw i owoców, to obniżeniu pitta sprzyjać będzie zjadanie kwaśnych, czy lekko niedojrzałych owoców. Co do surowych sałatek, ajurweda zaleca, aby znalazły się w naszym menu w porze obiadowej, a nie podczas kolacji. Pozwoli to na lepsze ich strawienie przed pójściem spać.
Co więcej, w letnich miesiącach wskazane jest włączenie do diety produktów mlecznych, do jakich zalicza się między innymi mleko, masło, ghee, twarożek, czy jogurt. W tym zakresie pojawiają się również lody. Wyobrażacie sobie lato bez lodów? Bo ja nie 😀 Warto tutaj zwrócić uwagę na ich skład. A może nawet przygotować w domu 😉 Jeśli chodzi o dodatek substancji słodzących, to wszystkie te nierafinowane (oprócz miodu i melasy) mają właściwości chłodzące, a co za tym idzie, można w umiarkowanych ilościach pozwolić sobie na nie zwłaszcza latem.
O domowych lodach pisaliśmy na przykład tutaj.
Po jakie produkty sięgać latem?
Poniżej w formie grafik kilka propozycji – jakie produkty przede wszystkim powinny zagościć na naszych talerzach latem 🙂






Napoje
A co z napojami? Bo o nawodnieniu latem warto pamiętać przede wszystkim. Najlepsza dla nas, zwłaszcza w upały jest chłodna woda. Chłodna, nie znaczy zimna. Idealna będzie taka o temperaturze pokojowej, do której warto dodać miętę lub limonkę, czy cytrynę. Warto też sięgnąć po ziołowe herbaty, które mają właściwości chłodzące, a więc np. miętę pieprzową, lukrecję, koper włoski, czy różę. Dlaczego przez cały rok warto unikać mocno schodzonych napoi? I dotyczy to również lata… Drastycznie obniżają one agni w naszym organizmie, co powoduje duże zakłócenia ognia trawiennego, a w konsekwencji sprzyja to zatrzymywaniu toksyn.
Udanych letnich dni, których jeszcze trochę przed nami 😉