Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Balansowanie doszy kapha zimą

Lifestyle
Balansowanie doszy kapha zimą
Spis treści

Kiedy otacza nas nadmiar cech kapha warto pomyśleć, czym można ją zrównoważyć. Najprościej jest zacząć od wprowadzania zmian w diecie.

Dieta dla zrównoważenia kapha

Co warto, aby znalazło się w twoim menu? Jakie składniki pomogą ci zrównoważyć kaphę?

Jeśli chodzi o smak, to sięgaj po te produkty i potrawy, które są ostre, gorzkie lub cierpkie. Niech energetyka potraw będzie ciepła – dotyczy to również ich temperatury. Ajurweda opiera swoje podejście do jedzenia na świeżo przygotowanych potrawach. To one służą zachowaniu przez nas zdrowia. W przypadku balansowania kaphy jest bardzo ważne, aby jeść właśnie świeżo ugotowane produkty. Dla kaphy istotne jest, aby posiłki spożywane były o stałych porach. I jak dla każdego – pamiętaj o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa. Spokojna atmosfera spożywania posiłków jest również niezwykle ważna.

Sięgaj po rozgrzewające przyprawy (np. chili, pieprz, cayenne, imbir, cynamon, czy kminek). Możesz je dodawać do gotowanych lub pieczonych warzyw. To właśnie warzywa „na ciepło” w towarzystwie fasoli mung, tofu lub tempehu niech będą podstawą twojej diety.

Jeśli chodzi o tłuszcze, to nie dodawaj za dużo olej, czy ghee. Jednak nie pomijaj tego składnika. Niektóre witaminy wymagają wręcz jego obecności, aby zostały przez organizm przyswojone. Podobnie postępuj z miodem – używaj surowego, nie gotowanego, z umiarem.

I dalej – napoje. Bardzo ważne jest, aby były one w temperaturze pokojowej lub ciepłe. Stawiaj na napary i herbaty ziołowe. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, to w porządku. Pij ją jednak z umiarem. Może jest to dobry czas, aby ograniczyć jej spożywanie do 1 – 2 filiżanek w ciągu dnia?

Czego unikać w diecie mającej balansować kapha?

Wiemy już co dobrze działa, aby przywrócić równowagę kapha. A czego unikać, aby nie pogłębiać jej zaburzeń? Przede wszystkim ogranicz słodkie, kwaśne i słone pożywienie. Wydaje się oczywiste, że przetworzone pożywienie nie działa na nasz organizm dobrze. W przypadku doszy kapha szczególnie ją zaburza, zatem, jeśli możesz, to zrezygnuj z niego.

Kapha potrzebuje ciepła. Dlatego wszelka żywność i chłodnych właściwościach jest niewskazana – dotyczy to zarówno energetyki produktów, jak i ich temperatury. Podobnie sprawa ma się w przypadku napojów – wyeliminuj zimne, gazowane, zawierające cukier. Dotyczy to też alkoholu. Jeśli sięgasz po świeże owoce, czy soki owocowe, to zwróć uwagę, aby nie łączyć ich z innymi posiłkami. Jeśli masz na nie ochotę, to jedz / pij je w odstępie co najmniej pół godziny od innych posiłków.

Doświadczając nierównowagi doszy kapha Zwróć też uwagę, czy w diecie nie pojawiło się za dużo mięsa – zwłaszcza czerwonego. Wyeliminuj też potrawy smażone w głębokim tłuszczu, ciężkie, tłuste potrawy. Unikaj również przejadania się.

Styl życia dla balansowania doszy kapha

Dieta to jedno z narzędzi, które pomoże wrócić do równowagi. Ajurweda wskazuje też na inne metody dotyczące codziennej rutyny, czy stylu życia, które pomogą balansować kaphę.

Ważne jest, aby w codzienności stymulować ciało i umysł. Niech to będzie spacer, inne ćwiczenia, które pobudzą krew i limfę (czyli z serii tych nieco bardziej intensywnych, jak jogging, jazda na rowerze, joga, sztuki walki), czytanie książki, czy rozwiązywanie łamigłówek.

Wychodząc z domu dostosuj ubiór do pogody. Chodzi o to, żeby było ci ciepło i sucho. Przy nierównowadze kapha pomocny może być automasaż ajurwedyjski ciepłym olejem, który wykonasz przed spaniem.

Jeśli chodzi o sferę emocjonalną i psychologiczną, to do balansowania kapha możesz wykorzystać żywą, rytmiczną muzykę i zapachy. Bardzo ważną rolę odgrywa też towarzystwo i doświadczanie, zwłaszcza nowych rzeczy. Postaw zatem na spontaniczność 😉

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy
Aromatyczne gotowane gruszki
Aromatyczne gotowane gruszki

Szukając w pędzie dnia codziennego czasu na refleksję, ładowanie baterii, odpoczynek, samoopiekę, pozwólmy sobie, zwłaszcza zimą, aby otuliło nas ciepłe, aromatyczne jedzenie. Niech czas przygotowania ciepłego posiłku, dodanie do niego…

Czytaj więcej »
27/01/2023