Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Niestrawność – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić

Niestrawność
Spis treści

Temat niestrawności, problemów z trawieniem, dolegliwości żołądkowo – jelitowych, związany jest z zaburzeniami agni (ognia trawiennego). Jest kilka czynników, które mają na to wpływ. W efekcie dochodzi do wydzielania zbyt dużej ilości kwasu. Zaczynamy odczuwać tak zwaną niestrawność kwasową. Często towarzyszy jej zgaga i nudności. Niejednokrotnie prowadzi to też do biegunek. Inną możliwością jest doprowadzenie do nadmiernej fermentacji w żołądku lub jelitach. Wówczas pojawiają się gazy, obrzęki, a nawet ból żołądka. Kiedy sobie uświadomimy jakie czynniki wpływają na pojawienie się niestrawności, będziemy w stanie sobie z tym poradzić, zaczynając od eliminowania przyczyn.

Najczęstsze powody występowania niestrawności

Zobaczmy, co takiego wpływa na pojawienie się niestrawności. Ajurweda wskazuje na trzy podstawowe czynniki. Świadomość ich występowania pozwoli spojrzeć na siebie i swoją dietę, aby móc zapobiegać lub wyeliminować niestrawność, jesli już się pojawiła.

Pierwszym czynnikiem jest jakość i ilość jedzenia. Ciężkie, bardzo płynne lub zbyt gęste posiłki są właściwościami, które są odmienne od właściwości charakterystycznych dla ognia trawiennego. W konsekwencji funkcje agni są na tyle hamowane, że dochodzi do powstania niestrawności.

Idąc dalej, kolejną z przyczyn mogących spowodować pojawienie się niestrawności jest zajadanie emocji. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy targają nami silne emocje, a jedzenie traktujemy jako coś, co jest w stanie dać nam ukojenie. Zaburzenie agni związane jest w tej sytuacji z tym, że dostarczyliśmy do organizmu zbyt dużą ilość jedzenia i nie może on sobie poradzić z jego strawieniem. Często też, jedząc pod wpływem emocji, robimy to wtedy, kiedy tak naprawdę nie czujemy głodu. Agni jest wtedy słabe i niewystarczające do strawienia posiłku.

Jako trzeci czynnik wpływający na niestrawność, medycyna ajurwedyjska wskazuje na nieodpowiednie łączenie produktów w diecie. Poniżej znajdziesz odniesienie do wpisów wskazujących zalecenia ajurwedyjskie w tym temacie. W tym miejscu, dla przykładu: połączenie bananów z mlekiem ma bardzo negatywny wpływ na nasze trawienie i bardzo szybko może doprowadzić do pojawienia się niestrawności.

Jak poprawić agni (ogień trawienny)?

Jest wiele metod na radzenie sobie z niestrawnością. Zacznijmy jednak od tego, jak wzmocnić trawienie, aby możliwie zminimalizować ryzyko występowania problemów żołądkowych. Ajurweda podaje różne wskazówki, jak wykorzystać naturalne środki w tym celu.

Najpopularniejszym jest imbir. Jeśli chcesz poprawić swoje agni, to wystarczy, że przed każdym posiłkiem zetrzesz odrobinę imbiru i dodasz do niego trochę świeżo wyciśniętego soku z limonki oraz odrobinę soli. Mieszankę żuć. Jeszcze szybszą opcją jest odkrojenie plasterka imbiru, posypanie go solą i żucie.

Innym sposobem jest przygotowanie naparu z liścia laurowego. Wystarczy, że przez 10 minut będziesz moczyć pół łyżeczki pokruszonych liści laurowych w szklance gorącej wody. Do tego dodaj odrobinę sproszkowanego kardamonu i wypij po jedzeniu.

Sposób na niestrawność

Post, czy innymi słowy głodówka. To jedna z metod, które sprawią, że układ trawienny będzie mógł odpocząć. Ajurweda zaleca kilkudniową głodówkę, aby pozbyć się niechcianych dolegliwości związanych z niestrawnością. Pomoże to rozpalić na nowo agni.

Vasant Lad podaje, że jeśli trudno ci przestawić się na pełną głodówkę, możesz w tych dniach, dla wzmocnienia trawienia pić trzy razy dziennie szklankę świeżego soku ananasowego ze szczyptą imbiru i czarnego pieprzu, z dodatkiem pół łyżeczki organicznego cukru.

Kiedy męczy cię silna niestrawność, podaje on (Lad) również inną mieszankę, która ma przynieść szybką ulgę. Do szklanki ciepłej wody wyciśnij sok z połówki limonki. Przed samym wypiciem dodaj do tego pół łyżeczki sody oczyszczonej.

Ziołowe wsparcie układu trawienia i agni

Pamiętaj, że ajurweda w przypadku różnych dolegliwości ma też zioła. W przypadku problemów z układem trawienia, zaburzeniami agni – sięgnij po triphalę. Możesz też wypróbować haritaki. Jeśli czujesz ciężkość na wątrobie, to warto wspomóc się kutki.

Pamiętaj, że warto sięgnąć po zioła w proszku. Ich działanie rozpocznie się już w jamie ustnej, a co za tym idzie, będzie skuteczniejsze 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy
Łączenie produktów w diecie - część 1
Łączenie produktów w diecie - część 1

Z punktu widzenia Ajurwedy, dobre trawienie to pierwszy krok do pełni zdrowia i dobrego samopoczucia. Na to, jak nasze trawienie wygląda, wpływa wiele czynników. Ajurweda podchodzi do każdego człowieka indywidualnie.…

Czytaj więcej »
4 czerwca, 2018