Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Abhyanga – uzdrawiający dotyk

Spis treści

Szukasz sposobu na powrót do równowagi? Metody, aby po stresującym dniu się zrelaksować? A może, aby wzbogacić poranny rytuał i dobrze nastroić się na cały dzień?

Masaż ciała ciepłym olejem, określany w ajurwedzie jako abhyanga, zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim nawilżenie, ale też zaopiekowanie się sobą. Wykonując abhyangę odżywiasz swój organizm, koisz umysł, ale także masz możliwość zaopiekowania się swoją duszą. Masowanie swojego ciała jest tak naprawdę wyrazem miłości do siebie.

Kiedy przystępujesz do olejowania, unikaj mechanizmu. Pozwól sobie na emocjonalne zaangażowanie w abhyangę, puść napięcie, odpręż się, skup na ciepłym oleju i ruchach, jakie wykonujesz. Wówczas w pełni skorzystasz z wachlarza korzyści tego masażu.

Medycyna ajurwedyjska uznaje abhyabngę za praktykę, czy rytuał, który ma nas uczuć. Uczyć miłości do siebie, swojego ciała, szanowania go, dbania o nie i pielęgnowania.

Korzyści ze stosowania masażu abhyanga

Medycyna ajurwedyjska wskazuje na ogromne znaczenie równowagi ciała, umysłu i ducha. Wszelkie działania przez nią zalecane mają pomóc nam osiągnąć ten balans. Dotyczy to też olejowania ciała – abhyangi. Co daje ta praktyka?

Relaksacja i redukcja stresu. Masaż pomaga redukować napięcie mięśni i stres. Delikatne ruchy natomiast przynoszą poczucie spokoju i harmonii. W ten sposób rytuał abhyangi pomaga zrelaksować ciało i umysł.

Poprawa jakości snu. Rytuał abhyangi wykonywany regularnie sprzyja poprawie jakości zasypiania i snu. Ukojenie układu nerwowego, jaki zapewnia masaż ciepłym olejem, sprawia, że łatwiej uporać się z bezsennością.

Lepsze samopoczucie. Masaż ajurwedyjski sprzyja ogólnej poprawie naszego samopoczucia. W efekcie odczuwamy harmonię, równowagę i spokój.

Poprawa krążenia krwi. Poprzez masaż poprawiamy krążenie krwi. Co istotne, polepsza to dostarczanie składników odżywczych do głębszych tkanek i organów. Jednocześnie pozwala usprawnić usuwanie toksyn z organizmu.

Wspomaganie układu limfatycznego. Masaż pomaga w pobudzeniu układu limfatycznego. Jest to dużym ułatwieniem przy oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Odżywienie skóry. Stosowane w abhyandze oleje pomagają oczyszczać i odżywiać skórę. Nawilżają i przywracają zdrowy blask. Co więcej olejowanie skóry wspomaga regenerację jej komórek.

Równowaga dosz. Medycyna ajurwedyjska opiera się na koncepcji trzech dosz: vata, pitta i kapha. Reprezentują one różne cechy ciała i umysłu. Abhyanga pomaga w zachowaniu równowagi między nimi.

Jak wykonać abhyangę?

Zaczynamy od wyboru oleju. Najpopularniejszym wyborem jest olej sezamowy. W zależności od konstytucji (doszy), czy też potrzeb zdrowotnych możesz sięgnąć po inny olej. Zerknij do wpisu o śiro abhyandze (masażu głowy) – tutaj – opisaliśmy tam właściwości kilku możliwości przy wyborze oleju do masażu.

Możesz użyć też:

Kiedy już wiesz, jaki olej użyjesz, zanim przystąpisz do masażu to przygotuj miejsce. Dla komfortu psychicznego zabezpiecz ręcznikiem podłogę i łóżko – czyli przestrzeń, która może się pobrudzić olejem. Możesz też zadbać o odpowiedni nastrój w pomieszczeniu , w którym będziesz wykonywać masaż, przysłaniając okno i zapalając na przykład świece. Następnie w kąpieli wodnej rozgrzej olej do komfortowej temperatury. Niech nie jest za ciepły, aby uniknąć poparzeń.

Teraz już tylko pozostaje cieszyć się masażem. Delikatnymi, kolistymi ruchami wmasowuj olej w skórę. Masując nogi i ręce, ruchy kieruj w kierunku serca. Czyli od stóp ku górze, od dłoni w kierunku barków. Kiedy masujesz brzuch, wykonuj okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Podczas masażu twarzy szczególną uwagę poświęć szczęce, skroniom, czołu. Pamiętaj, aby nie pomijać nosa i uszu.

Olej pozostaw na ciele przez około 15 – 30 minut, aby dobrze się wchłonął. Po masażu weź ciepłą kąpiel, żeby usunąć nadmiar oleju z ciała. W razie konieczności użyj delikatnego mydła, a następnie odpocznij, daj sobie czas, żeby się zregenerować.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy
Ajurweda na bezsenność
Ajurweda na bezsenność

Wieczór - ciemno za oknem, 23.00 na zegarze. Właśnie skończyłaś/-eś/ oglądać swój ulubiony program. Wyłączasz telewizor i kładziesz się  do łóżka (chyba, że już w nim leżysz). Próbujesz zasnąć, ale…

Czytaj więcej »
16 maja, 2018