Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Neem i kolendra – łagodząco przy ukąszeniach i użądleniach

Spis treści

Ostatnie dni rozpieszczają nas przyjemnym ciepłem i zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wiąże się to z od razu zauważalną, zwiększoną ilością użądleń, czy ukąszeń. Dostający się pod skórę jad owadów powoduje reakcje alergiczne, które są skutkiem podrażnienia doszy pitta, a objawiają się doskonale nam znanym uczuciem swędzenia, czy obrzękiem. Temat wraca jak bumerang każdego lata:

Jak radzić sobie z ukąszeniami i użądleniami?

Poniżej dwa szybkie sposoby jak sobie radzić z tymi podrażnieniami.

  1. Olej lub pasta z neem (miodli indyjskiej). Taki „must have” na lato i ratunek w przypadku ukąszeń. W obu przypadkach do zastosowania miejscowego na ukąszenia.
    Pastę bardzo prosto przygotować – wystarczy wymieszać sproszkowany neem z odrobiną wody, której dodajemy tylko tyle, aby uzyskać konsystencję pasty. Nakładamy ją na miejsce ukąszenia i pozostawiamy na około 10-20 minut, po czym przemywamy wodą.
    Olej z neem również bardzo łatwo przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć w misce (najlepiej szklanej – żaroodpornej) neem z olejem sezamowym i podgrzać go w kąpieli wodnej (miskę umieszczamy nad garnkiem z gotującą się wodą) przez kilkanaście minut. Takim olejem z wciągiem z neem smarujemy miejsca ukąszenia.
  2. Kolendra. Pomocna przy nieprzyjemnych dolegliwościach po ukąszeniach owadów jest również świeża kolendra. Jak najszybciej warto wypić sok przygotowany ze świeżej kolendry. A przyrządzisz go banalnie prosto – garść kolendry zmiksować blenderem z 1/3 szklanki wody i przecedzić. Sok wypić, a pozostałą papkę nałożyć na miejsce ukąszenia. Pozwoli to szybko usunąć poczucie swędzenia i pieczenia, a także zmniejszyć pokrzywkę, czy wysypkę.

To sposoby, które zastosować możesz już po fakcie. Zapobiegawczo jednak możesz używać przygotowanego powyższym sposobem oleju z neem. Wystarczy, że posmarujesz nim przed wyjściem z domu odkrytą skórę. Naturalne substancje zawarte w miodle indyjskiej są nieprzyjemne dla owadów, unikają ich, a więc pozwolą i nam uchronić się przed ukąszeniami i użądleniami.

Życzę Wam radości korzystania z pięknej pogody w kontakcie z naturą 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy