Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ama – co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie

Ama – co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie
Ama – co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie
Spis treści

W kontekście zdrowia, a raczej choroby, lekarze ajuwedyjscy, konsultanci, czy osoby żyjące na co dzień ajurwedą używają pojęcia takiego jak ama. Co to takiego? Medycyna ajurwedyjska mówi o tym, że ama to substancja toksyczna o chorobotwórczych właściwościach. Skąd się ona bierze? I dlaczego jest tak niebezpieczna?

Ama, czyli toksyny, gromadzą się w naszym ciele z kilku powodów. Najczęściej zalicza się do nich cztery problemy.

  1. Najczęściej jest to wynik zaburzeń agni (ognia trawiennego) – wówczas niestrawione pożywienie zamienia się w lepką, toksyczną substancję nazywaną właśnie ama.
  2. Inną przyczyną jest zatrzymanie w organizmie nieczystości takich jak mocz, kał, czy pot. Używanie różnych blokerów często powoduje, że to, co w naturalny sposób pozwalało usunąć toksyny z organizmu, zostaje zablokowane i pozostaje w naszym ciele. W konsekwencji nadmiar tych substancji przeistacza się w ama.
  3. Zaburzenia dosz i nagromadzenie ich nadmiaru w tkankach, może również prowadzić do powstania ama.
  4. Kolejnym powodem gromadzenia się toksyn w naszym ciele są emocje i doświadczenia, których nie przepracowaliśmy. Często bowiem powadzi to do stagnacji w sensie fizycznym. To natomiast, w połączeniu z różnymi zmianami diety pod wpływem stresu i kiepskiego stanu psychiczno-emocjonalnego, prowadzi do zaburzeń potęgujących powstawanie ama i ich przemieszczanie się w naszym ciele.

Ama zaczyna gromadzić się w żołądku. Jeśli nie podejmiemy próby opanowania sytuacji u źródła, to substancja ta zaczyna się przemieszczać i zatykać kanały w naszym ciele, takie jak naczynia krwionośne i włosowate, czy blokować układ limfatyczny. Przemieszczając się toksyny poprzez zatykanie kanałów powodują, że dochodzi do zaburzeń krążenia wszystkich substancji w naszym organizmie, a także energii. W ten sposób tworzą się zastoje wywołujące stany chorobowe. Jedną z takich substancji (ama) jest dobrze nam znany cholesterol – zatyka żyły i prowadzi w konsekwencji do problemów z mięśniem sercowym.

Powstanie ama nie odbywa się w ciągu chwili, więc nie martw się, jeśli raz na jakiś czas pozwolisz sobie na coś, co w nadmiarze dopiero jest niezdrowe. Zadbaj jednak o siebie i swoją wewnętrzną równowagę.

Jak stwierdzić, że w naszym organizmie nagromadziła się ama?

Nasze ciało wysyła nam wiele sygnałów, jeśli zaczyna się w nim dziać coś niedobrego. Dlatego w ajurwedzie tak duży nacisk kładzie się na obserwację swego organizmu. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wychwycić to, co chce ono nam powiedzieć. Jakie sygnały, które wysyła nam ciało, świadczą o nagromadzeniu ama w naszym organizmie?

Wiele objawów nagromadzenia toksyn dostrzec możemy w obrębie jamy ustnej. Zalicza się do nich:

  • silnie nieświeży oddech
  • uczucie nieprzyjemnego posmaku w ustach
  • trudny do usunięcia nalot na języku – gruba biała warstwa

Kolejne objawy dotyczą układu pokarmowego, trawienia i wydalania. Występowanie ama objawia się w tym, zakresie takimi dolegliwościami jak:

  • występowanie, zwłaszcza po zjedzeniu posiłku, uczucia ospałości
  • uczucie ciężkości w żołądku
  • wrażenie przepełnienia i nacisku na gardło
  • wzdęcia pojawiające się zwłaszcza po posiłku
  • zatwardzenie
  • rozwolnienie
  • często występujące zaparcia
  • ciężkie i cuchnące stolce

Wśród innych objawów znajdują się:

  • spadek libido
  • uczucie zmęczenia i niski poziom energii
  • występujące po posiłku uczucie zamulenia, zamglenia umysłu
  • pojawiające się w węzłach chłonnych zatory – głównie objawiające się przez występowanie i utrzymywanie się opuchlizny w ciele
  • intensywny, silny, nieprzyjemny zapach ciała (mocniejszy niż zazwyczaj).

O obecności ama świadczyć może występowanie kilku z tych objawów przez dłuższy czas. Jeśli zauważysz ich występowanie i nie możesz sobie z nimi w żaden sposób poradzić, rozważ oczyszczanie domowymi metodami, czy panchakarmę pod okiem specjalisty.

ANTY-AMA

Zwalczanie ama możesz zacząć w domu. W tym miejscu chciałabym, przypomnieć mieszankę ziołową określaną jako anty-ama. Polecana jest ona przez doktora Partapa Chauhana i składa się z łatwo dostępnych przypraw. Co wchodzi w jej skład? I jakie są proporcje?

Obecnie wiele produktów dostępnych jest już w formie sproszkowanej. Możesz samodzielnie jednak je zmielić w młynku elektrycznym, bądź rozetrzeć w moździerzu. Mieszankę warto przechowywać w szczelnym słoiku.

I teraz kolejne pytanie – jak używać tej mieszanki? Doktor Partap zaleca spożywanie tej mieszanki po posiłku dwa razy dziennie. Wystarczy małą łyżeczkę popić ciepłą wodą. Jeśli jednak sproszkowana konsystencja cię nie przekonuje, to wymieszaj w 1/3 szklanki ciepłej wody łyżeczkę mieszanki i wypij.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy