Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Spirulina CRUNCHY dla aktywnych

Spirulina CRUNCHY dla aktywnych
Spirulina CRUNCHY dla aktywnych
Spis treści

Dlaczego po spirulinę sięgają SPORTOWCY?

Dlatego, że zawiera całe bogactwo łatwo przyswajalnych: – aminokwasów, – białka,- witamin i  minerałów. Świetnie uzupełnia wszelkie niedobory mikroelementów, których pod wpływem złej diety lub zwiększonego zapotrzebowania, spowodowanego np. wysiłkiem fizycznym, domaga się nasze ciało.

Dla osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport…

…szczególne znaczenie mają te właściwości spiruliny, które wpływają na procesy metabolizmu i budowę tkanki mięśniowej. Istnieje na rynku wiele suplementów dla sportowców, które oferują podobny skład, jednak ich pochodzenie pozostawia wiele do życzenia.

Spirulina wbrew pozorom nie jest żadną nowością w diecie ludzkości, bo już ponad 1000 lat temu spożywali ją mieszkańcy Azji, Ameryki Południowej, Afryki.

Współczesną sławę tej algi zapoczątkowały loty okołoziemskie, kiedy to naukowcy z NASA  docenili jej właściwości i włączyli spirulinę do codziennej diety astronautów podczas misji kosmicznych.

Największą zaletą spiruliny jest jej naturalne pochodzenie i doskonała przyswajalność przez nasz organizm, a najlepszą jej postacią są naturalnie wysuszone na słońcu kruche chrupeczki – crunchy.

5 najważniejszych właściwości spiruliny crunchy dla osób uprawiających sport:

Białko i aminokwasy

Około 60% spiruliny crunchy stanowi doskonale przyswajalne, lekkostrawne białko. Jest ono świetnym zamiennikiem mięsa, zważywszy na fakt, że wołowina czy drób zawiera go jedynie około 25%, a ryby jeszcze mniej.

Białko zawarte w spirulinie crunchy zawiera komplet niezbędnych człowiekowi 18 aminokwasów. Aminokwasy te spełniają najważniejszą, biologiczną funkcję w układzie mięśniowym, przyspieszają odbudowę mięśni i sprzyjają tworzeniu się nowych komórek mięśniowych.

Dlatego zamiast pić syntetyczne hydrolizaty białek, sięgnij po treningu po spirulinę crunchy.

Minerały

Białka stanowią główny budulec mięśni, należy jednak pamiętać, że łączenie się aminokwasów w łańcuchy peptydowe, a następnie poprawne funkcjonowanie zbudowanych mięśni zależy od wielu różnych pierwiastków.  

Spirulina crunchy dostarcza jony takich minerałów jak sód, wapń, fosfor, magnez, cynk, selen, miedź i potas. Dla przykładu:

  • Wapń odgrywa istotną rolę w czasie pracy mięśni, a także pomaga w utrzymaniu mocnych kości i stawów. Podczas aktywności fizycznej kości i stawy są mocniej narażone na spore obciążenia. Wapń, kwas hialuronowy i kilka innych związków obecnych w spirulinie może sprawić, że kości staną się twardsze i jednocześnie bardziej wytrzymałe, a stawy elastyczne. Suplementacja pozwoli także uniknąć problemu bolesności stawów oraz szybkiego zużywania się chrząstek stawowych. Problem ten dotyczy również osób amatorsko nieuprawiających sport.
  • Fosfor bierze udział w syntezie ATP (adenozynotrójfosforanu), który jest najpowszechniejszym przenośnikiem energii we wszystkich organizmach żywych.
  • Potas natomiast odpowiada za wiele przemian, które warunkują utrzymanie stałości środowiska wewnętrznego i ma decydujące znaczenie w gospodarce wodno- elektrolitowej organizmu.

Witaminy

10 gramów spiruliny crunchy dostarcza 3-4 razy więcej minimalnego, dziennego zapotrzebowania na witaminę A (w postaci beta karotenu) oraz kompleksu witaminy B oraz D.

  • Witamina A odgrywa decydującą rolę w procesie syntezy białek, której efektem jest tworzenie się nowej tkanki mięśniowej. Badania wykazały, że pokarmy bogate w beta-karoten i witaminę A zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.
  • Witamina B1 – metabolizm białek oraz produkcja hemoglobiny, która pomaga w transportowaniu tlenu do wszystkich komórek organizmu
  • Witamina B2 – wspomaga spalanie tłuszczu i tworzenie energii z węglowodanów
  • Witamina B3 – rozszerzenie naczyń krwionośnych
  • Witamina B6 – wpływa na trawienie białek
  • Witamina B12 – wspomaga wzrost mięśni
  • witamina D wpływa na prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu

Żelazo

Żelazo jest minerałem, który pełni w mięśniach szczególną rolę.  Jest ono konieczne dla syntezy substancji, której funkcję stanowi transport gazów oddechowych w hemoglobinie. Jest to szczególnie ważne podczas zwiększonej aktywności fizycznej, kiedy nasz organizm potrzebuje więcej tlenu.

Warto wiedzieć, że to w mięśniach powstają rezerwy tlenowe, potrzebne zwłaszcza na czas wzmożonego wysiłku. Za utrzymanie tych rezerw odpowiada mioglobina, której centralny atom stanowi atom żelaza.

W 10 gramach spiruliny crunchy znajduje się do 70% minimalnego zapotrzebowania na żelazo, co czyni ją ważnym źródłem tego pierwiastka w diecie sportowców.

GLA – Wielonasycony kwas tłuszczowy (OMEGA 6)

Niezwykle rzadko występujący kwas tłuszczowy obecny w mleku matki i spirulinie crunchy.

Duża zawartość tego łatwo przyswajalnego kwasu oraz polisacharydów  pozwala na uwolnienie energii z organizmu i zwiększa jego wydolność. Ma to znaczenie zwłaszcza dla tych, którzy potrzebują energetycznego „kopa” zarówno przed treningiem cardio jak i siłowym.

Kwas GLA odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, stanowi podstawowy materiał budulcowy i energetyczny. Jest niezbędny dla prawidłowej pracy mózgu, zdrowych kości oraz utrzymania procesów związanych z rozmnażaniem. Jest niezbędny dla naszej skóry i włosów. Brak GLA powoduje, ze skóra staje się sucha i traci elastyczność, co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek.

Sport to zdrowie!  Warto jednak zadbać o swój organizm i dostarczyć mu odpowiedniej dawki niezbędnych składników, by mógł poradzić sobie ze zmianą trybu funkcjonowania. Przyzwyczajeni do siedzącego trybu życia powinniśmy zoptymalizować dietę, by uzupełnić zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Prawdopodobnie  nie ma drugiego takiego naturalnego pożywienia, które miałoby więcej naturalnych składników odżywczych od spiruliny. Żadne syntetyczne suplementy dla sportowców nie przyniosą takiej korzyści dla zdrowia czy kondycji jak spirulina crunchy. Zamiast nieskutecznych izotoników  pij wodę (możesz dodać miód i imbir, by wzmocnić organizm). Natomiast, by wyrównać większe niedobory w organizmie sięgnij po naturalne pożywienie tzw. „superfoods”.

Warto pamiętać, że spirulina crunchy to najlepiej przyswajalna postać tej algi, najmniej przetworzona, z natury wolna od pestycydów oraz innych toksycznych składników.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy