Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ruszmy się – aktywność dla zachowania równowagi dosz

Ruszmy się – aktywność dla zachowania równowagi dosz
Ruszmy się – aktywność dla zachowania równowagi dosz
Spis treści

Każdy z nas słyszał o tym, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna, uprawiana nawet w stopniu umiarkowanym, wpływa nie tylko na poprawę stanu zdrowia, ale też na samopoczucie, podnosi witalność, pomaga się uziemić. Czasami zastanawiamy się, jaka dziedzina sportu będzie dla nas najlepsza. Wielu z nas intuicyjnie czuje, że pewne aktywności nie są dla niego. Podążanie za intuicją jest w tym aspekcie równie ważne, jak w innych dziedzinach życia. Co jednak na to ajurweda? Jak postrzega ćwiczenia w odniesieniu do zachowania harmonii dosz w organizmie?

Holistyczne podejście medycyny ajurwedyjskiej do człowieka nie pomija znaczenia aktywności fizycznej dla ogólnej równowagi organizmu. Czego nas uczy w tym temacie w odniesieniu do każdej z dosz?

Vata

Ćwiczenia aerobowe są dla typów vata czymś, co je bardzo przyciąga. Osoby te bardzo chętnie wybierają aktywność wymagającą szybkości, dynamiczności, jak na przykład bieganie. Jeśli jest to Twoja dominująca dosza, to pewnie zauważyłaś / zauważyłeś, że wiatr we włosach i szybkość Cię wołają. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia te mogą prowadzić do powstania lub pogłębienia nierównowagi w ciele. W końcu podobne wzmaga podobne. Dlatego też ajurweda zaleca vatom ćwiczenia zrównoważone, ugruntowujące. Korzystna dla zachowania balansu będzie na przykład sesja regenerującej jogi, czy spokojne spacery.

Pitta

Jeśli jesteś pittą i znasz już trochę siebie, to pewnie zauważasz swoje dążenie do doskonałości i perfekcji. Dotyczy to każdej dziedziny życia. w tym aktywności fizycznej. Dlatego wśród zaleceń dotyczących sportu dla pitty, ajurweda skupia się bardziej na tym, na co podczas ćwiczeń zwrócić uwagę, a nie jakie one mają być. I tak, po pierwsze uprawiając sport nie skupiaj się na wynikach. Nie kontroluj i nie zapisuj każdego kilometra biegu, czy czasu, w jakim został pokonany. Poza tym, jeśli szukasz harmonii dla zaburzonej pitty w ciele, pamiętaj, aby ograniczyć aktywność fizyczną około południa, kiedy to słońce jest najwyżej. Wybierając ćwiczenia (zwłaszcza w ciepłych miesiącach) zrezygnuj z tych, które mocno podniosą termikę ciała. Taniec, czy pływanie mogą stanowić dobrą alternatywę dla ćwiczeń siłowych.

Kapha

Dla doszy kapha największym wyzwaniem jest… ruszenie się 🙂 Trudno o zachowanie motywacji i właśnie wyzwanie stanowi utrzymanie rutyny i systematyczności w wysiłku fizycznym. Jeśli chodzi o zalecenia ajurwedyjskie, to dla równowagi kaphy poleca ona wykonywanie ćwiczeń cardio. Pomogą one podnieść tętno i pozwolą się spocić. Jako kapha, pozwól sobie na wprowadzanie aktywności fizycznej stopniowo. Wyznacz sobie dzień w tygodniu, w którym o określonej porze będziesz ćwiczyć. Może dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się na cotygodniowe, zorganizowane zajęcia?

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy