Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Lato i infekcje układu moczowego

Spis treści

Lato i wakacje, woda i ciepło… brzmi pięknie. Czasami jednak przychodzi nam się w tym czasie mierzyć z nieprzyjemnymi dolegliwościami, do jakich zalicza się infekcje układu moczowego. Dlaczego dzieje się to latem? Jest to bowiem czas, w którym łatwo doprowadzić do przechłodzenia pęcherza lub przegrzania stref intymnych.

Wychłodzenie wiąże się często z obecnością na kąpieliskach różnego rodzaju. Dużo czasu spędzamy w wodzie, a później zostajemy w mokrym stroju kąpielowym, co dodatkowo wychładza. Poza tym latem częściej siadamy na kamieniach, płytkach, czy innych chłodnych nawierzchniach, które dają nam w pierwszej chwili uczucie ulgi w upalne dni.

Przegrzanie wiąże się natomiast ze zwiększoną potliwością. Gorąco i wilgoć, zwłaszcza w połączeniu z obcisłą bielizną sprawia, że powstaje idealne siedlisko do namnażania się bakterii.

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności związanych z zapaleniem pęcherza, to zadbaj o odpowiednią temperaturę okolic intymnych, do tego niech bielizna będzie z przepuszczającego materiału.

Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego związane jest też ze spożywaniem odpowiedniej ilości płynów. Pamiętaj, aby pić co najmniej 1,5 – 2 litry wody dziennie.

Poza tym środowisko do rozwoju infekcji powstawać może wówczas, gdy nasz organizm jest zakwaszony. Dlatego warto ograniczyć spożywanie białego, rafinowanego cukru, ciężkich, tłustych, oleistych potraw, a także skrobi.

Co zrobić, jeśli infekcja się pojawi?

Wprowadź do diety więcej gorzkiego, ochładzającego i zasadotwórczego pożywienia, jak na przykład seler, marchew, dynia, szparagi. Jeśli chodzi o owoce, to pomocne mogą być soki – z cytryny (dodany do wody), czy z żurawiny. Poza tym na układ moczowy dobrze działają borówki.

Jeśli objawy się nasilają, pamiętaj o ziołowym wsparciu układu moczowego. Zobacz, jak podziała na Ciebie na przykład herbata z liścia mniszka, lub babki zwyczajnej. Ajurweda zaleca też w takich przypadkach punarnavę (boerhavia diffusa). Jej przeciwzapalne i moczopędne właściwości stanowią wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu moczowego i pomogą uporać się z pojawiającymi się w nim infekcjami.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy