Shankapushpi (Convolvulus pluricaulis) to zioło stosowane w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sama nazwa pochodzi z sanskrytu i oznacza „roślinę o liściach w kształcie konchy” (koncha to w Indiach jeden ze świętych instrumentów, który wykorzystywany jest przy okazji różnych obrzędów).
Roślina ta to gatunek powoju, który występuje w całych Indiach, a także na Sri Lance, w południowo-wschodniej Azji i w Afryce. Dobrze czuje się bowiem w dość suchym i gorącym klimacie. Najczęściej rośnie na skalistym i piaszczystym podłoży w dobrze nasłonecznionych miejscach.
Shankhapushpi cenione jest przede wszystkim za swe dobroczynne działanie na układ nerwowy. Wspiera układ nerwowy, pamięć i koncentrację, myślenie i zapamiętywanie. Przez lekarzy ajurwedyjskich zalecane jest jako środek na depresję i stany lękowe oraz odczuwanie wzmożonego niepokoju. Poza tym wskazanie do jego stosowania są zaniki pamięci oraz inne zaburzenia na tle psychicznym. Z uwagi na przeciwdrgawkowe działanie ajurweda zaleca też shankhapushpi przy padaczce.
Układ nerwowy to główny obszar działania tego zioła. Pozytywnie wpływa jednak także na układ pokarmowy oraz sercowo-naczyniowy. Z tego względu shankhapushpi wskazane jest jako dodatek do mieszanek ziołowych stosowanych przy zaburzeniach trawienia, nadciśnieniu, czy przy zaburzeniach funkcjonowania gospodarki lipidowej w organizmie.
Działanie:
- zwiększa możliwości intelektualne i zdolność uczenia się
- poprawia pamięć i koncentrację
- poprawia nastrój
- działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, łagodzi silne emocje
- sprzyja hamowaniu zmian neurodegeneracyjnych, które pojawiają się z wiekiem
- chroni mózg przed działaniem wolnych rodników
- działa przeciwdrgawkowo
- pobudza trawienie
- działa rozkurczowo i moczopędnie
- podnosi libido i płodność
- hamuje krwawienie z układu moczowego, trawiennego i rozrodczego
- przyspiesza gojenie się ran
- korzystnie wpływa na skórę, łagodząc niedoskonałości pojawiające się na tle nerwowym
Wskazania:
- kłopoty z pamięcią i koncentracją
- bezsenność, przemęczenie psychiczne
- zaburzenia nerwowe
- wysoka aktywność intelektualna
- epilepsja
- wady wymowy
- stany załamania nerwowego i depresje
- krwawienia
- bezpłodność
- problemy trawienne
- choroby skórne wynikające z zaburzeń układu nerwowego
Łączenie z innymi ziołami
Połączenie shankhapushpi z innymi ziołami pomaga wzmocnić jego działanie. W zależności od tego, jakie zioła dodamy, wesprzemy jego oddziaływanie w różnych aspektach. I dla przykładu:
- przy osłabieniu pamięci i koncentracji, dolegliwościach ze strony układu nerwowego warto połączyć shankhapushpi z brahmi;
- połączenie shankhapushpi, vacha, brahmi i kushtha dużo lepiej podziała w przypadku epilepsji i wad wymowy;
- przy trudnościach ze strony układu trawiennego natomiast świetnie sprawdza się mieszanka shankhapushpi, gokshury, kolendry i fenkułu;
- w celu złagodzenia krwawień (z układu trawiennego, rozrodczego, moczowego) w celu lepszego działania zaleca się zmieszanie shankhapushpi, amalaki (amli) i manjisthy;
- przy problemach skórnych do shankhapushpi dodaj gotu kolę, manjisthę i neem;
- jeśli problemem jest bezpłodność, to ajurweda zaleca mieszankę shankhapushpi, ashwagandhy, shatavari, musali i kapikacchu.
Ta roślina posiada bardzo dużo dobroczynnych właściwości dla naszego organizmy.