Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search
Withania somnifera

Ashwagandha

Withania somnifera, najczęściej nazywana Ashwagandhą, to niewielki, wieloletni krzew. Jej korzenie zbiera się zimą, często z ubogich i naruszonych gleb rozciągających się od części Bliskiego Wschodu, przez Indie po zachodnie Chiny i na południe po części Afryki. Ashwagandha należy do rodziny psiankowatych wraz z innymi roślinami leczniczymi, takimi jak jagody goji i bieluń, oraz popularnymi produktami spożywczymi, takimi jak pomidory i ziemniaki. Jest to dynamiczna roślina, która w medycynie ajurwedyjskiej zaliczana jest do rasayany, czyli toniku odmładzającego.  Ashwagandha ma długą i zróżnicowaną historię stosowania.

Stosowanie korzenia Ashwagandhy zostało udokumentowane w różnych tradycyjnych tekstach ajurwedyjskich, z których najstarszym jest Kasyapa-Samhita z 600 r. n.e. Powszechne i łacińskie nazwy rośliny również wskazują na powszechne zastosowania tej rośliny. Po łacinie „somnium” oznacza śnić, a „fer” oznacza nieść. Nazwę gatunkową „somnifera” można z grubsza przetłumaczyć jako „nośnik snów”, co jest nawiązaniem do jej zastosowania we wspomaganiu spokojnego snu. Oprócz wspomagania snu, Ashwagandha jest powszechnie stosowana w celu wspierania energii w ciągu dnia i stresu.

Do czego służy Ashwagandha?

Adaptogeny wspierają zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem, a tym samym oszczędzania energii. Ashwagandha odmładza i tonizuje cały system, zwłaszcza układ hormonalny i odpornościowy.

Korzyści zdrowotne:

Związki steroidowe, do których zaliczają się laktony witaferyny A i 27-glikowitanolidy węgla, zwane łącznie witanolidami. Zawiera także sporą ilość alkaloidów; tropina, pseudotropina, izopeletryna i anaferyna oraz saponiny.

1.) Upton R, ed. Ashwagandha Root (Withania somnifera): Analytical, quality control, and therapuetic monograph. Santa Cruz, CA: American Herbal Pharmacopoeia 2000:1-25.2.) Mishra LC, Singh BB, Dagenais S. Scientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a review. Altern Med Rev 2000;5:334-46. 3.) Kulkarni, S. K. and Dhir, A. Withania somnifera: an Indian ginseng. Prog.Neuropsychopharmacol.Biol.Psychiatry 7-1-2008;32(5):1093-1105. 4.) Singh, R. H., Narsimhamurthy, K., and Singh, G. Neuronutrient impact of Ayurvedic Rasayana therapy in brain aging. Biogerontology. 2008;9(6):369-374. 5.) Vaishnavi, K., Saxena, N., Shah, N., Singh, R., Manjunath, K., Uthayakumar, M., Kanaujia, S. P., Kaul, S. C., Sekar, K., and Wadhwa, R. Differential activities of the two closely related withanolides, Withaferin A and Withanone: bioinformatics and experimental evidences. PLoS.One. 2012;7(9):e44419. 6.) Altern. Med. Rev. 2000 Aug; 5(4): 334-46 Mishra LC, Singh BB, Dagennais S. Scientific Basis for the Therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a review.

Nie stosować w czasie ciąży. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę lub zażywasz leki farmaceutyczne, przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.

Informacje zawarte w naszym Ziołowym przewodniku referencyjnym służą jedynie jako ogólne odniesienie do dalszych poszukiwań i nie zastępują profesjonalnych porad zdrowotnych. Ta treść nie zawiera informacji o dawkowaniu, zaleceniach dotyczących formatu, poziomach toksyczności ani możliwych interakcjach z lekami na receptę. W związku z tym informacje te powinny być wykorzystywane wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, takiego jak lekarz naturopata.

Zobacz również inne przewodniki po ziołach