Darmowa dostawa od 200zł
Withania somnifera

Ashwagandha

Withania somnifera, najczęściej nazywana Ashwagandhą, to niewielki, wieloletni krzew. Jej korzenie zbiera się zimą, często z ubogich i naruszonych gleb rozciągających się od części Bliskiego Wschodu, przez Indie po zachodnie Chiny i na południe po części Afryki. Ashwagandha należy do rodziny psiankowatych wraz z innymi roślinami leczniczymi, takimi jak jagody goji i bieluń, oraz popularnymi produktami spożywczymi, takimi jak pomidory i ziemniaki. Jest to dynamiczna roślina, która w medycynie ajurwedyjskiej zaliczana jest do rasayany, czyli toniku odmładzającego.  Ashwagandha ma długą i zróżnicowaną historię stosowania.

Stosowanie korzenia Ashwagandhy zostało udokumentowane w różnych tradycyjnych tekstach ajurwedyjskich, z których najstarszym jest Kasyapa-Samhita z 600 r. n.e. Powszechne i łacińskie nazwy rośliny również wskazują na powszechne zastosowania tej rośliny. Po łacinie „somnium” oznacza śnić, a „fer” oznacza nieść. Nazwę gatunkową „somnifera” można z grubsza przetłumaczyć jako „nośnik snów”, co jest nawiązaniem do jej zastosowania we wspomaganiu spokojnego snu. Oprócz wspomagania snu, Ashwagandha jest powszechnie stosowana w celu wspierania energii w ciągu dnia i stresu.

Do czego służy Ashwagandha?

Adaptogeny wspierają zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem, a tym samym oszczędzania energii. Ashwagandha odmładza i tonizuje cały system, zwłaszcza układ hormonalny i odpornościowy.

Korzyści zdrowotne:

Związki steroidowe, do których zaliczają się laktony witaferyny A i 27-glikowitanolidy węgla, zwane łącznie witanolidami. Zawiera także sporą ilość alkaloidów; tropina, pseudotropina, izopeletryna i anaferyna oraz saponiny.

1.) Upton R, ed. Ashwagandha Root (Withania somnifera): Analytical, quality control, and therapuetic monograph. Santa Cruz, CA: American Herbal Pharmacopoeia 2000:1-25.2.) Mishra LC, Singh BB, Dagenais S. Scientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a review. Altern Med Rev 2000;5:334-46. 3.) Kulkarni, S. K. and Dhir, A. Withania somnifera: an Indian ginseng. Prog.Neuropsychopharmacol.Biol.Psychiatry 7-1-2008;32(5):1093-1105. 4.) Singh, R. H., Narsimhamurthy, K., and Singh, G. Neuronutrient impact of Ayurvedic Rasayana therapy in brain aging. Biogerontology. 2008;9(6):369-374. 5.) Vaishnavi, K., Saxena, N., Shah, N., Singh, R., Manjunath, K., Uthayakumar, M., Kanaujia, S. P., Kaul, S. C., Sekar, K., and Wadhwa, R. Differential activities of the two closely related withanolides, Withaferin A and Withanone: bioinformatics and experimental evidences. PLoS.One. 2012;7(9):e44419. 6.) Altern. Med. Rev. 2000 Aug; 5(4): 334-46 Mishra LC, Singh BB, Dagennais S. Scientific Basis for the Therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a review.

Nie stosować w czasie ciąży. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę lub zażywasz leki farmaceutyczne, przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.

Informacje zawarte w naszym Ziołowym przewodniku referencyjnym służą jedynie jako ogólne odniesienie do dalszych poszukiwań i nie zastępują profesjonalnych porad zdrowotnych. Ta treść nie zawiera informacji o dawkowaniu, zaleceniach dotyczących formatu, poziomach toksyczności ani możliwych interakcjach z lekami na receptę. W związku z tym informacje te powinny być wykorzystywane wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, takiego jak lekarz naturopata.

Zobacz również inne przewodniki po ziołach