Darmowa dostawa od 200zł
Bacopa monnieri

Brahmi

Brahmi (Bacopa monnieri) jest wieloletnią rośliną. Jeśli chodzi o wygląd, to mały, pełzający sukulent. Uwielbia wodę i dlatego rośnie w stawach, na terenach pływowych i mokradłach w klimacie tropikalnym i półtropikalnym – głównie Indii i Sri Lanki. Liście i łodygi są soczyście zielone, natomiast kwiaty o kolorze białym lub biało-niebieskim mają pięć płatków i wyrastają na krótkich szypułkach w kątach liści. Jeśli chodzi o zastosowanie, to w medycynie wykorzystywana jest cała roślina – po wysuszeniu. Naziemne części mogą być także spożywane świeże.

Termin „brahmi” pochodzi od hinduskiego boga Brahmy, który odnosi się do żeńskiego aspektu brahmana. Brahman jest boską „esencją źródła, z którego emanują wszystkie stworzone rzeczy lub z którą są one utożsamiane i do której powracają w czasie rozpadu”. Brahman jest również określany jako „kosmiczna świadomość”, przez co Bacopa jest kojarzona z wiedzą, uczeniem się, pamięcią i koncentracją.

Jeśli chodzi o energetykę Bacopy, to jest to zioło chłodzące, któe jest zalecane przez ajurwedę do łagodzenia wszystkich dosz (vata, pitta i kapha).

Do czego służy brahmi?

Tradycyjnie Bacopę stosuje się w różnych stanach, które wpływają na umysł i układ nerwowy. Medycyna ajurwedyjska określa to zioło jako rasayana, czyli odmładzający tonik. W takim rozumieniu sprzyja on rewitalizacji całego organizmu i jego tkanek.

Brahmi uważane jest za najskuteczniejsze zioło odmładzające komórki nerwowe i mózgowe. Dzięki właściwościom uspokajającym pomaga w pracy wymagającej sporej koncentracji i podejmowania decyzji w warunkach stresu. Jako środek działający na układ nerwowy Brahmi stosowane jest m.in. w terapii załamań nerwowych, depresji, ataków lękowych, epilepsji, wylewów do mózgu, demencji i zaburzeniach uwagi. Coraz więcej badań wskazuje na korzystne działanie Brahmi w odniesieniu do funkcji poznawczych. Poza tym sprzyja zmniejszeniu tempa zapominania nowo nabytych informacji.

Korzyści zdrowotne:

Bakozydy A1, A2, A3 i B, bramina, herpestyna, saponina, monierina, hersaponina, bakogeniny A1 do A4, bakozyna, bakopasaponiny A–F, glikozydy triterpenoidowe, bakopazydy III–V
Części nadziemne

1.) https://plants.usda.gov/core/profile?symbol=BAMO
2.) Winston, David i in. Adaptogeny: Zioła na siłę, wytrzymałość i ulgę w stresie. Healing Arts Press, Rochester VT. 2007.
3.) Dass, Wisznu. Zielarstwo ajurwedyjskie Wschodu i Zachodu. Praktyczny przewodnik po ziołolecznictwie ajurwedyjskim. Lotus Press: Twin Lakes WI. 2013.
4.) Dash, Bagwan. Kashyap, Lalitesh. Podstawowe zasady ajurwedy. Wydawnictwo koncepcyjne: New Dehli. 1980.
5.) Kapoor L., wyd. CRC Podręcznik ajurwedyjskich roślin leczniczych. Boca Raton, FL: CRC Press; 1990.
6.) PC Sharma, MB Yelne i TJ Dennis, „Tom I”, w Database on Medicinal Plants Used in Ayurveda, s. 93-101, Centralna Rada Badań nad Ajurwedą i Siddha Departament ISM & H, Ministerstwo Zdrowia and Family Welfare, Government of India, New Delhi, Indie, 2000.
7.) S. Rastogi i DK Kulshreshtha, „Bacoside A2 — saponina triterpenoidowa z Bacopa monniera”, Indian Journal of Chemistry B, tom. 38, s. 353–356, 1998.
8.) S. Rastogi, R. Pal i DK Kulshreshtha, „Bacoside A3 — saponina triterpenoidowa z Bacopa monniera”, Phytochemistry, tom. 36, nr. 1, s. 133–137, 1994.
9.) SBMahato, S. Garai i AK Chakravarty, „Bacopasaponins E i F: Two bisdesmozydy jujubogeniny z Bacopa monniera”, Phytochemistry, tom. 53, nr. 6, s. 711–714, 2000.
10.) AK Chakravarty, S. Garai, K. Masuda, T. Nakane i N. Kawahara, „Bacopasides III-V: trzy nowe glikozydy triterpenoidowe z Bacopa monniera”, Biuletyn chemiczny i farmaceutyczny , tom. 51, nr. 2, s. 215–217, 2003.
11.) Dash, Bagwan. Kashyap, Lalitesh. Materia Medica Ajurwedy. Wydawnictwo koncepcyjne: New Dehli. 1980.
12.) Kumar, Naveet i in. Skuteczność standaryzowanego ekstraktu z Bacopa monnieri (Bacognize) na funkcje poznawcze studentów medycyny: sześciotygodniowe, randomizowane badanie kontrolowane placebo. Medycyna komplementarna i alternatywna oparta na dowodach. Tom. 2016 art. 4103423.
13.) Roodenrys, Steven i in. Chroniczne skutki Brahmi (Bacopa monnieri) na ludzką pamięć. Journal of Neuropsychopharmacology. 2002. Cz. 27 nr 2.
14.) Stough, C i in. Chroniczne skutki ekstraktu z Bacopa monniera (Brahmi) na funkcje poznawcze u zdrowych osób. Journal of Psychopharmacology . 2001. 156:481 – 484.
15.) Barnes PM. Bloom B. Nahin RL. Stosowanie medycyny komplementarnej i alternatywnej wśród dorosłych i dzieci: Stany Zjednoczone. Raport statystyk zdrowia Natl. 2008;12:1–23.
16.) Aguiar, Sebastian i in. Przegląd neurofarmakologiczny nootropowego zioła Bacopa monnieri. Journal of Rejuvenation Research. 2013. 16(4): 313-326.
17.) Goswami, Shishir i in. Wpływ Bacopa monnieri na funkcje poznawcze. International Journal of Collaborative Research on Internal Medicine & Public Health. kwiecień 2011. Cz. 3, nr 4.

Zachować ostrożność przy stosowaniu w okresie ciąży i laktacji. Jeśli cierpisz na schorzenia lub przyjmujesz leki farmaceutyczne, przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.
Informacje zawarte w naszym Ziołowym przewodniku referencyjnym służą jedynie jako ogólne odniesienie do dalszych poszukiwań i nie zastępują profesjonalnych porad zdrowotnych. Ta treść nie zawiera informacji o dawkowaniu, zaleceniach dotyczących formatu, poziomach toksyczności ani możliwych interakcjach z lekami na receptę. W związku z tym informacje te powinny być wykorzystywane wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, takiego jak lekarz naturopata.

Zobacz również inne przewodniki po ziołach