Darmowa dostawa od 200zł
Terminalia Arjuna

Arjuna

Mamy tu na myśli czerwoną, wewnętrzną korę znajdującą się pod zewnętrzną, błyszczącą korą drzewa Terminalia Arjuna. Drzewo to rośnie w strefach nadbrzeżnych i suchych korytach rzek w Bengalu Zachodnim, południowych i środkowych Indiach. Jest stosowane w Ajurwedzie od tysięcy lat. Większość informacji historycznych wskazuje na zastosowanie wspomagające zdrowie układu krążenia.

Tradycyjnie przygotowywano go poprzez gotowanie kory w mleku (wywar). Zgodnie z Doktryną Podpisów, ciemnoczerwony kolor wskazuje na zastosowanie w obszarach unaczynionych i regulacji limfy. Zewnętrzna kora naturalnie zrzuca raz w roku i w tym czasie łatwo nadaje się do zbioru bez szkody dla drzewa.

Do czego służy Arjuna?

Badania nad tym ziołem przeprowadzono w oparciu o tradycyjne zastosowanie wspomagające zdrowie układu krążenia. W korze Arjuny zidentyfikowano kilka przeciwutleniaczy, w tym kwas galusowy, kwas elagowy i oligomeryczne proantocyjanidyny. W jednym badaniu przeprowadzonym na dziewięćdziesięciu sześciu ludziach przyjrzano się kilku wskaźnikom zdrowia układu sercowo-naczyniowego oraz metabolizmowi cukru we krwi i stwierdzono, że należy przeprowadzić więcej badań.

Korzyści zdrowotne:

Polecane produkty

Polifenole (arjunon, arjunolon), oligomeryczne proantocyjanodyny i inne flawonoidy, kardenolid, kwas galusowy, kwas elagowy, wapń, magnez, cynk i miedź.

Anumita Saha, V. M. Pawar, Sujatha Jayaraman Indian J Pharm Sci. 2012 Jul-Aug; 74(4): 339-347. Gajendra Kumar, Amita Srivastava, Surinder Kumar Sharma, Yogendra Kumar Gupta Ayu. 2012 Apr-Jun; 33(2): 197-201.

Nie stosować w nadmiarze w czasie ciąży lub laktacji. Jeśli chorujesz lub przyjmujesz leki farmaceutyczne, przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.

Informacje zawarte w naszym Ziołowym przewodniku referencyjnym służą jedynie jako ogólne odniesienie do dalszych poszukiwań i nie zastępują profesjonalnych porad zdrowotnych. Ta treść nie zawiera informacji o dawkowaniu, zaleceniach dotyczących formatu, poziomach toksyczności ani możliwych interakcjach z lekami na receptę. W związku z tym informacje te powinny być wykorzystywane wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, takiego jak lekarz naturopata.

Zobacz również inne przewodniki po ziołach