Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Letni styl życia

Spis treści

Letnie miesiące pod względem energetycznym są bardziej energiczne. Z racji tego, iż słońce dłużej pozwala cieszyć się nam swymi promieniami, łatwiej jest nam wcześniej wstawać. Jest to naturalny rytm i warto wykorzystać te wczesne godziny, które latem są pełniejsze energii, niż na przykład zimą. Latem to właśnie wczesny poranek (zanim słońce rozgrzeje powietrze) jest najlepszym czasem na podejmowanie aktywności fizycznej.

Jak zmniejszyć poziom pitta?

Dzienna rutyna i zapachy

Dla ochłodzenia ciała, przy jednoczesnym ukojeniu nerwów, warto przed poranną kąpielą wykonać masaż ciała olejami wskazanymi dla pitta, a więc olejem kokosowym lub słonecznikowym. Dodatkowo kojąco dla osób o konstytucji pitta i latem działają olejki eteryczne z jaśminu oraz woda różana. Zapachy te dodatkowo koją, chłodzą i odświeżają umysł, co jest dodatkowym atutem właśnie latem.

Jeśli chodzi o zapachy, to uwielbiam przygotować wodę z olejkami eterycznymi, którymi można spryskiwać ciało, czy twarz w ciągu dnia.

Równie ważne jak początek dnia, jest to, jak dzień kończymy. Dlatego też ajurweda zaleca wprowadzenie pewnych czynności, które pozwolą na zmniejszenie nagromadzonej w ciele energii i ciepła. Do podstawowych czynności zaliczamy umycie i osuszenie stóp. Dodatkowo, zwłaszcza w naprawdę gorące dni, warto wykonać delikatny masaż stóp niewielką ilością oleju z dodatkiem brahmi.

Ajurweda zaleca też, aby kłaść się spać o stałej porze. Długie letnie dni sprzyjają dłuższej aktywności. Mimo wszystko jednak warto kłaść się spać około godziny 22 – 23. Zachowanie rutyny w tym względzie pozwoli uniknąć pobudzenia umysłu wieczorem. Nie bez znaczenia jest też pozycja, w której śpimy. Pod względem energetycznym ajurweda poleca spanie latem na prawym boku. W ten sposób przepływ powietrza lewym nozdrzem pozwala dodatkowo uspokoić i ochłodzić nas wewnętrznie.

Ubiór

Warto też zwrócić uwagę na to, co na siebie zakładamy. Po pierwsze ubrania, które wkładamy powinny być wykonane z bawełny lub jedwabiu – są one bowiem lekkie i oddychające. Pozwoli do uniknąć nadmiernego pocenia się, do czego dochodzi pod „sztucznymi” materiałami. Co więcej duże znaczenie mają kolory. Dla zbalansowania ognia, czyli letniego żywiołu w konstytucji pitta, najodpowiedniejsze są chłodne kolory. Zalicza się do nich takie barwy jak biały, szary, odcienie błękitu i fioletu, a także zieleń. Kolory te pomagają harmonizować intensywność i ciepło zewnętrznego i wewnętrznego ognia.

Kontakt z naturą

Ciepłe letnie miesiące zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Naturalnie ciągnie nas do tego, aby mieć większy kontakt z naturą, spacerować, spędzać czas nad jeziorem, czy na morzem. Dla osób o konstytucji pitta, intensywne letnie słońce może zaburzyć wewnętrzną równowagę. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz. Pamiętajmy, że promienie słoneczne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc korzystajmy ze słonecznych dni na tyle, na ile się da.

Czasami wystarczy zastosować odpowiednie środki, do jakich zaliczyć można chociażby noszenie kapelusza, czy okularów przeciwsłonecznych. Unikanie pełnego słońca, przebywanie w zacienionych miejscach, to też dobre rozwiązanie. I kolejny element, o którym zawsze należy pamiętać – słuchanie własnego ciała. Szczególnie upalne dni mogą wpłynąć na odczuwany przez nas zastój energii. Dochodzi do tego zazwyczaj popołudniu. Nie walczmy z tym. Pozwólmy sobie na odpoczynek, czy kilkanaście minut drzemki. Krótka drzemka może zdziałać cuda i dać nam więcej energii na pozostałą część dnia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie bez znaczenia dla podnoszenia pitta w organizmie jest również podejmowana aktywność seksualna. Im większa częstotliwość, tym bardziej podnosić może się pitta, co wpływać będzie na zaburzenia jej poziomu. Jeśli bardzo mocno odczuwasz zaburzenia pitta w organizmie, warto zwrócić uwagę również na ten aspekt swego życia.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy