Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Woda z kurkumą – element jesiennej rutyny

Spis treści

Picie odpowiedniej ilości wody, w odpowiedniej temperaturze, dla zachowania zdrowia, nie jest dla nikogo chyba żadną nowością. Jesienią, kiedy większość naszych działań skupia się na wsparciu odporności, zachowaniu ciepła, a czasami wychodzeniu z różnych infekcji, warto, aby w naszej codziennej rutynie pojawiła się kurkuma. Jednym ze sposobów może być picie rano właśnie wody z kurkumą.

Dlaczego kurkuma?

Kurkuma jest często stosowana jako przyprawa, dla złotego koloru, jaki nadaje potrawom, a także delikatnie egzotycznego smaku. I tak, pojawia się najczęściej w kuchni. Pamietaj jednak, że to silne zioło o wielu właściwościach. Dobroczynnie wpływa na nasz organizm na wielu płaszczyznach.

Wśród właściwości kurkumy znajdujemy jej działanie przeciwzapalne. Poza tym sprzyja kontrolowaniu cholesterolu, co sprawia, że pomaga nam unikać problemów z sercem i układem krążenia. Co więcej wpływa pobudzająco na wydzielanie żółci, a więc wspiera trawienie przez nasz organizm tłuszczy. Jako silny przeciwutleniacz spowalnia procesy starzenia się komórek w organizmie, w tym tych mózgowych. Bardzo dobrze wpływa też na mobilność stawów. Kurkuma wspiera również kontrolowanie poziomu insuliny. W połączeniu na przykład z imbirem, bardzo silnie wspiera układ trawienny i podnosi agni (ogień trawienny).

A to tylko niewielka część cudownych właściwości kurkumy, które przemawiają za tym, aby po nią sięgać – nie tylko jako dodatek do curry 😉

Woda z kurkumą

Do przygotowania wody z kurkumą wystarczy tylko kilka składników:

  • 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
  • sok wyciśnięty z połówki cytryny
  • do smaku – miód
  • kubek ciepłej wody

Wszystko wystarczy wymieszać w kubku i od razu wypić. Z racji tego, że używamy miodu, pamiętaj, że temperatura wody nie powinna przekraczać 60 stopni. Inaczej miód traci wszystkie swoje dobroczynne właściwości.

Na zdrowie 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy