Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Herbata wzmacniająca agni

Herbata wzmacniająca agni
Herbata wzmacniająca agni
Spis treści

Czujesz czasami, że twoje trawienie jest mocno zaburzone? Miewasz uczucie ciężkości w żołądku lub ogólne napięcie w brzuchu po posiłku? Odczuwasz wyraźny spadek apetytu? Świadczyć to może o słabej sile ognia trawiennego (agni), który wymaga wsparcia. Jak go wzmocnić? Jednym ze sposobów, jaki proponuje ajurweda jest stosowanie naparów ziołowych.

Bardzo silnie działają napary na bazie imbiru, który swą ostrością wzmaga nasz ogień trawienny pobudzając go do działania. Jednym z prostych i szybkich przepisów jest napar z kilku składników łatwo dostępnych w większości sklepów.

Herbata silnie pobudzająca agni

Czego potrzebujemy na dwie porcje?

Wszystkie składniki (oprócz soku z limonki) zagotowujemy, a następnie gotujemy przez około 20 minut na małym ogniu. Po tym czasie wystarczy wyłączyć ogień i zostawić napar na około 5 minut do przestudzenia. Następnie dodaj sok z limonki i pij na ciepło przed posiłkiem.

  • 1 szklanka wody
  • 1/2 łyżeczki imbiru
  • szczypta pieprzy kajeńskiego
  • 1/2 łyżeczki soli himalajskiej
  • 1/2 łyżki syropu klonowego lub cukru trzcinowego
  • 1 limonka – sok

Uwaga!

Połączenie tych przypraw daje bardzo silny napar. Dlatego też, jeśli cierpisz na refluks, czy nadkwasotę, ta herbata może być dla ciebie za silna. Wypróbuj wówczas inne sposoby.

Może to być herbata imbirowa, o której już kilkakrotnie pisaliśmy, np. tutaj lub imbirowa pasta z miodem, na którą przepis znajdziecie tu.

Jednym z podstawowych wskazań ajurwedy jest uważność i obserwacja. Obserwuj jak na to, co wybierasz reaguje twój organizm. Pamiętaj, że w każdym przepisie możesz zacząć od użycia mniejszej ilości imbiru.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy