Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Anupany – substancje nośnikowe w ajurwedzie cz.2

Anupany – substancje nośnikowe w ajurwedzie 2
Anupany – substancje nośnikowe w ajurwedzie 2.
Spis treści

Przyjmując zioła ajurwedyjskie, jak i wszystkie inne substancje, które mają wspomóc nasze zdrowie, ważne jest zastanowienie się i wiedza, w jakim zakresie będą one działać. Znając swoje ciało, jego konstytucję, świadomość zaburzeń jej (konstytucji) równowagi, która objawia się przez szereg dolegliwości, dobierasz zioła mające Ci pomóc. Dobre jakościowo zioła to podstawa, która może zostać wsparta zastosowaniem odpowiednich substancji nośnikowych, o których pisałam we wcześniejszym artykule.

Zwłaszcza na początku przygody z ajurwedą i przyjmowaniem ziół może wydawać się to skomplikowane. Istnieje tak wiele możliwości, połączeń, które tak naprawdę na każdego mogą działać w różny sposób. Zachęcamy zatem do eksperymentowania i porównywania działania różnych substancji, co wymaga obserwowania swego ciała i jego reakcji. Jeśli zatem chcesz poszerzyć wiedzę z tego zakresu, a także urozmaicić codzienne obcowanie z ziołami, wypróbuj w wolniejszej chwili kilka z nich.

Zainspirowana wpisem Melody Mischke na portalu Banyan Botanicals, dla ułatwienia Wam początku podróży, w tym wpisie chciałabym zilustrować w formie tabeli tkanki, układy, czy kanały w ciele, w obrębie których pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości, a także przypisane do nich anupany. Poza tym przy każdej z substancji nośnikowych wskazuję, na którą z dosz sama substancja działa pacyfikująco, co ma duże znaczenie, jeśli obserwujesz u siebie znaczne zaburzenia równowagi konstytucyjnej.

Tabela. Działanie substancji nośnikowych na tkanki i dosze

Tkanka/ kanał/ systemKorzystne substancje
nośnikowe
Pacyfikowane
dosze
Tkanka limfatycznaHerbata imbirowa
Mleko
Vata, Kapha
Vata, Pitta
KrewSok lub żel z aloesu
Ghee
Sok z granatów
Kapha, Vata, Pitta
Kapha, Vata, Pitta
Pitta, Kapha
MięśnieGhee z miodem
Mleko lub Mleko migdałowe
Kapha, Vata, Pitta
Vata, Pitta
Tkanka tłuszczowaGhee
Gorąca woda z miodem
Olej sezamowy
Vata, Pitta
Vata, Kapha
Vata
KościMleko kokosowe
Mleko lub Mleko migdałowe
Vata, Pitta
Vata, Pitta
Szpik i tkanka nerwowaMleko migdałowe
Ghee
Vata, Pitta
Vata, Pitta
Układ rozrodczy (męski)Mleko lub Mleko migdałowe
Chyavanprash
Vata, Pitta
Kapha, Vata, Pitta
Układ rozrodczy (żeński)Sok lub żel z aloesu
Herbata z hibiskusa
Sok z granatów
Kapha, Vata, Pitta
Pitta, Kapha
Pitta, Kapha
Układ oddechowyGhee z miodem
Miód
Gorące mleko
Syrop klonowy
Kapha, Vata, Pitta
Kapha
Vata
Pitta
Górny odcinek przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, jelito cienkie)Sok lub żel z aloesu
Ciepłe mleko
Herbata imbirowa
Pitta
Pitta
Vata, Kapha
Dolny odcinek przewodu pokarmowego (okrężnica, odbytnica)Ciepła woda
Ciepłe mleko
Kapha, Vata, Pitta
Vata, Pitta
System laktacjiShatavari ghee
Miód
Pitta
Kapha
Układ moczowyHerbata z kopru, kminku i kolendry
Woda kokosowa
Sok żurawinowy
Kapha, Vata, Pitta
Pitta
Pitta, Kapha
UmysłMleko lub Mleko migdałowe
Miód
Vata, Pitta
Kapha

Czy wybór substancji nośnikowej ma znaczenie?

Pamiętaj o jednym, w każdej chwili, kiedy poczujesz, że dopasowanie nośnika dla ziół jest dla Ciebie przytłaczające, nie rezygnuj z przyjmowania ziół. Warto pamiętać, że najbardziej uniwersalną anupaną jest ciepła woda. Do niej mamy dostęp prawie wszędzie, jest odpowiednia dla każdej doszy i tkanek, czy układów w ludzkim ciele. Jeśli nie masz przestrzeni, aby szukać, testować, eksperymentować, to możesz pozostać przy popularnej wodzie.

Niemniej jednak wypróbowywanie innych opcji pozwoli poszerzyć wiedzę nie tylko pod kątem teoretycznym. Eksperymentowanie z substancjami nośnikowymi pozwoli bowiem na lepsze poznanie swego organizmu i jego reakcji. Nie tylko urozmaici codzienne przyjmowanie ziół, ale też pozwoli na efektywniejsze ich działanie, co zwiększy ich skuteczność. Szybciej zaobserwujesz poprawę stanu zdrowia, pozbędziesz się dokuczliwych dolegliwości, jak również zbalansujesz dosze. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie ma nacisku, potraktuj to jako dobrą zabawę i naukę dla siebie samej/samego. Bo to tak naprawdę przede wszystkim o to chodzi – o działanie dla własnego dobra i zdrowia. Wiedza o sobie w tym zakresie jest bezcenna, a niejednokrotnie nie wymaga wiele, gdyż wiąże się tylko i wyłącznie z uważnością i byciem tu i teraz, co w sposób naturalny pozwoli zaobserwować reakcje ciała.

Przyjemności w obcowaniu i odkrywaniu siebie samego Wam życzę 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy