fbpx

Anupany – substancje nośnikowe w ajurwedzie

Przyjmowanie ziół przy występowaniu różnego rodzaju dolegliwości to jedno. Nie zawsze jednak ich działanie jest tak skuteczne jak byśmy chcieli. Ajurweda wskazuje na substancje, które mogą zwiększyć przyswajalność ziół, a co za tym idzie skuteczność ich działania. Warto się im przyjrzeć. W tym artykule opiszę co to są za substancje i dlaczego są takie ważne.

Ajurweda, podobnie jak medycyna zachodnia, bazuje na występowaniu w ludzkim ciele tkanek i kanałów. Do najbardziej znaczących zalicza się układy: trawienny, krążeniowy, szkieletowy, moczowy, czy system nerwowy. Poza tym, w rozumieniu ajurwedy, występuje szereg substancji, które szczególnie korzystnie wpływają na określone kanały i tkanki. Określa się je mianem anupan, czyli substancji nośnikowych. Są one bardzo korzystne przy przyjmowaniu ziół, a także innych leków. Ich działanie polega na tym, że posiadają one zdolność do przenoszenia ziół i preparatów głębiej do tkanek. Najczęściej wykorzystuje się:wodę, ghee, miód i mleko lub żel z aloesu.

Warto pamiętać, że wiele kanałów w naszym ciele możemy określić z punktu widzenia natury fizycznej, a co za tym idzie, ich zrozumienie przychodzi przez poznanie anatomii. Ajurweda jednak wskazuje na istnienie kanałów fizycznych i energetycznych. Te drugie są bardziej subtelne i z racji ich energetycznego charakteru nie zawsze jest łatwo je zrozumieć. Czasami występujące w organizmie kanały mają dwojaką naturę – fizyczną i energetyczną – co wymaga głębszej analizy ich funkcjonowania.

Dowolność stosowania anupan

Warto pamiętać, iż mądrość ajurwedy pozwala nam na samodzielny dobór substancji nośnikowych. Ich stosowanie jest bowiem całkowicie bezpieczne. Dlatego też każdy z nas ma dowolność w ich wyborze, wskazane jest też eksperymentowanie i wypróbowywanie różnych ich rodzajów, co pozwoli na najskuteczniejszy ich dobór. W konsekwencji uzyskamy najlepsze dla naszego zdrowia rezultaty.

Zrozumienie działania ziół i nośników

Już sama ciepła woda stanowi silny nośnik dla ziół. Dlatego też nie czuj się przytłoczony ilością i możliwościami różnych substancji. Jeśli nie masz przestrzeni na eksperymentowanie, daj sobie czas na powrót do podstaw. Warto przypomnieć, że według ajurwedy samo zrozumienie działania ziół, wiara w ich skuteczność, również stanowi rodzaj substancji nośnikowej. Korzystanie z fizycznych anupan dodatkowo tylko pomoże zwiększyć skuteczność działania ziół i będzie wsparciem dla procesu zdrowienia organizmu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przyjmuj zioła w połączeniu z ciepłą wodą. Jest to najbardziej neutralna substancja nośnikowa. Inteligencja twojego ciała, intencja, z jaką przyjmujesz zioła, a także energia drzemiąca w samych ziołach wystarczy, aby działały one dokładnie tam, gdzie jest to konieczne. Jeśli jednak lubisz eksperymentować, możesz cieszyć się odkrywaniem różnych substancji i ich oddziaływaniem na Twoje ciało.

Typowe substancje nośnikowe w ajurwedzie

W tej części opiszę kilka podstawowych anupan. Scharakteryzowane zostaną również ich właściwości i tkanki, na które mają najlepszy wpływ. Znajdziecie też informację o tym, na jakie dosze i w jaki sposób one działają.

Mleko migdałowe

Zwłaszcza świeże mleko migdałowe jest słodkie, chłodzi i odżywia. Warto przygotowywać je samodzielnie w domu. Najlepiej dociera do mięśni, kości, a także układu nerwowego, męskiego układu rozrodczego oraz umysłu. Posiada właściwości pacyfikując dla vata i pitta.

Sok lub żel z aloesu

Aloes ma smak słodki, działa ściągająco, chłodzi i koi. Zaleca się jego stosowanie zwłaszcza przy dolegliwościach żołądka i jelita cienkiego oraz krwi, jak również kobiecego układu rozrodczego. Jeśli chodzi o dosze, to działa uspokajająco zarówno na vata, pitta, jak i kapha.

Herbata – kminek, kolendra, koper włoski

Jest ona słodka, jeśli chodzi o smak. W sposób łagodny rozgrzewa, jednocześnie silnie detoksykuje organizm. Ma bardzo korzystny wpływ na układ moczowy. Można wykorzystywać ją też do rozniecenia ognia trawiennego, co wspomaga naturalny proces usuwania toksyn z organizmu. Herbata z połączenia kminku, kolendry i kopru włoskiego pacyfikuje wszystkie trzy dosze.

Chyavanprash

Produkowany jest według starożytnej formuły ajurwedyjskiej. Ma on konsystencję dżemu. Łączy się w nim przede wszystkim działanie odmładzające amalaki z kilkoma silnymi substancjami nośnikowymi. To połączenie pomaga przenikać właściwościom ziół do tkanek. Chyavanprash ma smak słodki, wpływa rozgrzewająco i pozwala na wzmocnienie ognia trawiennego, przy czym nie podnosi poziomu pitta w ciele. Substancja ta ma bardzo wiele zastosowań i wpływa korzystnie na nasz organizm w różnych aspektach. Pierwotnie wykorzystywano Chyavanprash do zwiększenia libido u mężczyzn, a co za tym idzie ma on silne połączenie z męskim układem rozrodczym. Równoważy on wszystkie trzy dosze, chociaż dla niektórych może mieć on działanie zbyt rozgrzewające. Dzieje się tak w przypadku osób o konstytucji pitta, co ma ścisły związek z tym, iż konstytucja pitta ma charakter dominujący i prowadzi do silnych zaburzeń równowagi.

Mleko kokosowe

Mleko kokosowe jest słodkie w smaku. Ma właściwości chłodzące i odżywcze. Warto je stosować w przypadku dolegliwości ze strony kości. Wpływa uspokajająco na vata i pitta.

Woda kokosowa

Podobnie do mleka kokosowego ma ona słodki smak, chłodzi, a także koi. Woda kokosowa ma korzystne działanie na układ moczowy. Ma działanie uspokajające na osoby o konstytucji pitta.

Sok żurawinowy

Sok z żurawiny jest słodki i ma właściwości ściągające. Ma on pozytywne działanie na układ moczowy. Uspokaja on zarówno doszę pitta oraz kapha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *