Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Zioła ajurwedyjskie wsparciem dla zdrowej skóry latem

Zioła ajurwedyjskie wsparciem dla zdrowej skóry latem
Zioła ajurwedyjskie wsparciem dla zdrowej skóry latem
Spis treści

Lato jest czasem pitta. W tym okresie w ciele gromadzi się więcej ciepła. Wzrost jego poziom może prowadzić do występowania problemów skórnych, takich jak wysypka, trądzik, pokrzywka, czyraki, łuszczyca, czy egzema. Przeglądając różne fora i strony internetowe, widzę, że coraz częściej pytacie o to, w jaki sposób radzić sobie z tego typu problemami. Po pierwsze warto poznać przyczynę problemu, który, jak już wspomniałam jest związany właśnie ze wzrostem poziomu pitta (ciepła) w organizmie, co prowadzi do zaburzenia równowagi w organizmie.

Ajurweda w ramach rozwiązania kłopotliwych dolegliwości tego typu wskazuje na kilka ziół. Mają one na celu schłodzenie organizmu, zwłaszcza w okresie letnim, co sprzyja przywróceniu stanu równowagi. Codzienne stosowanie ziół, a także zastosowanie kilku zmian w diecie oraz stylu życia, pozwoli zachować wam zdrową i piękną skórę.

Nasze ciała w sposób naturalny eliminują nadmiar ciepła poprzez przewód pokarmowy. W sytuacji jednak, kiedy dochodzi do nagromadzenia toksyn, którymi jesteśmy przeciążeni, wówczas ciepło nie ma możliwości ujścia. Prowadzi to do uwięzienia go w ciele, a w konsekwencji wchłaniane jest przez krew. Naturalnym mechanizmem naszego organizmu jest dążenie do usunięcia toksyn poprzez skórę, skoro przewód pokarmowy nie jest na tyle wydolny, aby poradził sobie z tym problemem. To właśnie dlatego pojawiają się problemy skórne, o których pisałam na wstępie, takie jak trądzik, egzema, podrażnienia skóry, itp.

Ajurwedyjskie zioła dla zdrowej skóry

Znając przyczynę pojawiania się dolegliwości skórnych można zastanowić się nad rozwiązaniem i doborem odpowiednich metod i ziół w celu ich wyleczenia.

Triphala

Nasz organizm chcąc pozbyć się toksyn, które zatrzymały się w organizmie ze względu na niemożliwość usunięcia ich poprzez przewód pokarmowy, potrzebuje zatem wsparcia w pierwszej kolejności na tej linii. Z ajurwedyjskich ziół doskonałym rozwiązaniem będzie tutaj triphala, która pozwoli w sposób łagodny oczyścić organizm i jednocześnie usunięty zostanie nadmiar ciepła.

Jakie korzyści dla skóry zapewni ci codzienne przyjmowanie triphali?

 • wyeliminuje nadmiar ciepła z organizmu,
 • naturalnie pozwoli usunąć nagromadzone w przewodzie pokarmowym toksyny,
 • stanowić będzie wsparcie dla zdrowego i regularnego eliminowania toksyn,
 • w naturalny sposób wspomaga proces gojenia się skóry.

Neem i kurkuma

Wśród innych ziół sprzyjających poprawie wyglądu skóry ajurweda zaleca między innymi neem i kurkumę. Przyjmowanie ich w formie proszku, czy kapsułek będzie dla skóry wsparciem od wewnątrz, dodatkowo zapewni jej zdrowy i promienny wygląd. Jednocześnie właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze wspiera gojenie się ran. Zarówno neem, jak i kurkuma pomagają oczyścić krew z toksyn, co sprzyja usuwaniu nadmiaru ciepła, nagromadzonego w organizmie.

Zewnętrzne stosowanie ziół ajurwedyjskich

„Łykanie” kapsułek, czy przyjmowanie w inny sposób ziół (na przykład w formie proszków rozpuszczonych w wodzie lub zmieszanych z ghee), to jeden ze sposobów wsparcia kondycji skóry. Jest on niezwykle ważny, zwłaszcza, że wygląd zewnętrzny jest odbiciem tego, co dzieje się wewnątrz. Co jednak, kiedy zmiany skórne, typu trądzik, egzema, czy łuszczyca, a nawet podrażnienie, utrzymują się? Zastosowanie kuracji wewnętrznej to jedno. Warto jednak, aby wspomóc proces gojenia się skóry również od zewnątrz.

Warto w takim przypadku zastosować neem. Zioło to posiada właściwości chłodzące, a jednocześnie oczyszcza krew i wspiera zdrowy wygląd skóry. Można je stosować w wielu formach. Dostępne jest na przykład mydło z neem, które wspomaga oczyszczanie, chłodzenie i łagodzenie skóry. Natomiast neem w proszku możecie wykorzystywać do przygotowania pasty. W ten sposób stosowany może być na rany w celu przyspieszenia ich gojenia. Wystarczy zmieszać neem z wodą lub olejem i taką pastę nakładać na te miejsca chorobowo zmienione. Stosując olej kokosowy, dodatkowo uzyskacie efekt chłodzenia, co jeszcze sprawniej przywróci równowagę.

Podobne działanie wykazuje kurkuma. Zasada jej stosowania jest taka sama, jak neemu. Warto więc i ją wypróbować. Z niej również spróbujcie przygotować pastę do smarowania skóry.

Zmiany w diecie i stylu życia a przywrócenie równowagi

Przywrócenie równowagi i utrzymanie w dobrej kondycji skóry za pomocą ziół jest bardzo dobrym posunięciem. Ajurweda jednak podchodzi do zagadnień chorób i braku równowagi w sposób holistyczny, a co za tym idzie, również w przypadku niedoskonałości skóry proponuje zastosowanie kilku zmian w diecie i stylu życia, które pomogą rozwiązać podstawowe przyczyny zaburzeń równowagi. W celu przyspieszenia działania ziół i zwiększenia ich skuteczności warto wypróbować kilka z poniższych wskazówek, które pomogą ograniczyć poziom ognia w organizmie:

 • unikaj pikantnego jedzenia,
 • ogranicz spożywanie alkoholu i kawy,
 • włącz do diety chłodzące pokarmy, do jakich zalicza się zielone warzywa, ryż basmati, kokos, ogórek, czy kolendrę,
 • ubieraj się w chłodzące kolory, czyli zielony, niebieski, czy fioletowy,
 • aktywność fizyczną uprawiaj wcześnie rano lub wieczorem – chodzi o unikanie wytężonej aktywności w najgorętszych porach dnia,
 • staraj się panować nad gniewem, krytykowaniem i agresją,
 • skup się na odczuwaniu pokoju, ćwicz cierpliwość i tolerancję,
 • zastosuj odpowiednie ćwiczenia, na przykład schłodzeniu pomaga proste zgięcie do przodu w pozycji siedzącej, czy też stosowanie tzw. powitania księżyca w codziennej praktyce (jeśli chodzi o jogę),
 • warto też wybrać się na spacer w świetle księżyca.

Pozwól sobie wprowadzić te wskazówki systematycznie. Nie musisz od razu zmieniać całego rozkładu dnia. Daj sobie jednak czas na zaopiekowanie się sobą, a również Twoja skóra będzie ci za to wdzięczna. Jeśli masz już jakieś doświadczenia z problemami skórnymi i wypróbowane metody ich zwalczania, podziel się proszę w komentarzu swoimi doświadczeniami w kwestii pielęgnacji skóry w okresie letnim.

Namaste

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy