Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Zdrowie w zielonym pożywieniu i spirulinie

Spis treści

Dla każdego z nas bardzo istotne jest zachowanie dobrego stanu zdrowia. Patrząc na różne czynniki na to wpływające, za każdym razem wracam do jednej podstawowej rzeczy, na którą tak duży nacisk kładzie ajurweda, a mianowicie zdrową i zbalansowaną dietę.

Sześć smaków i ich znaczenie w naszej diecie

Żyjemy szybko, jesteśmy zabiegani, poszukujemy jak najprostszych i najszybszych rozwiązań, również w kuchni i diecie. Stąd najczęściej spożywamy produkty i posiłki bogate w słodki, kwaśny oraz słony smak. Ograniczenie się tylko do nich daje naszemu ciału satysfakcję na chwilę. Jednak może to prowadzić do zaburzeń naszej zdrowotnej równowagi.

Warto zatem pamiętać o tym, aby i gorzki oraz cierpki smak znajdowały się w naszym pożywieniu. Dlaczego są one tak istotne? Ajurwedyjska mądrość wskazuje, iż smak gorzki ma funkcję oczyszczającą oraz odtruwającą nasz organizm, co przekłada się na zdrowe trawienie i dalej wydalanie (czyli usuwanie ama /toksyn/ z organizmu). Smak cierpki natomiast pełni funkcje oczyszczające, zwłaszcza w przypadku krwi, jak również osusza nadmiar wilgoci.

Zielone pożywienie

Jak zatem zaspokoić potrzebę wprowadzenia wszystkich smaków każdego dnia? Warto przyjrzeć się najpierw temu, co jemy. W zielonym pożywieniu (bardziej niż w jakiejkolwiek innej grupie żywności) dominującym elementem jest element powietrza. Co za tym idzie, to właśnie zielone rośliny charakteryzują się gorzkim i cierpkim smakiem. Wzbogacenie diety o zielone rośliny sprzyjać będą zachowaniu dobrego stanu zdrowia.

W warzywach występuje wiele składników, które promują zdrowie. Zalicza się do nich między innymi alkaloidy i glikozydy, dzięki którym organizm jest oczyszczany i odtruwany, jak również otrzymuje odpowiednią dawkę energii, spowalnia procesy starzenia się oraz korzystnie wpływają na nasz ogólny stan zdrowia.

Zdaję sobie sprawę, że dostarczenie i pilnowanie odpowiedniej ilości zielonego pożywienia może być dla wielu osób trudne. Nawet jeśli bardzo mocno skupiamy się na tym, aby dostarczyć wystarczającą porcję zielonych warzyw i ziół, nie zawsze jesteśmy w stanie zachować równowagę wszystkich sześciu smaków w naszej diecie, co pozwala na naturalne wsparcie organizmu.

Spirulina wsparciem dla naszego zdrowia

Jako, że nasz organizm potrzebuje witamin, minerałów i przeciwutleniaczy dla optymalnego funkcjonowania. Dlatego też warto wzbogacić codzienną dietę o tak zwane produkty superfoods. Wśród nich najbardziej znaną jest spirulina. Uznawana jest ona za najbardziej pożywną ŻYWNOŚĆ na naszej planecie. Dlaczego jest tak istotna? Ma na to wpływ wiele elementów budulcowych, do jakich zalicza się wysokiej jakości, dobrze przyswajalne białko, żelazo, czy witaminy z grupy B. Dlatego też odżywia, dostarcza tych składników, a także oprócz tych korzyści, wspomaga naturalne procesy naprawcze organizmu oraz zdrowy metabolizm.

Więcej informacji o składnikach znajdujących się w spirulinie znajdziesz w tutaj.

Wprowadzenie dawki spiruliny do codziennej diety pomoże dostarczyć ci składników oraz energii, które niezbędne są do naturalnego oczyszczania i odżywienia twojego ciała. Wesprze to również twoją witalność i naturalną życiową energię. Warto dodać ją do sałatki (spirulina crunchy doskonale się do tego nada), czy koktajlu (w przypadku spiruliny w proszku).

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy