fbpx

Zasady utrzymania zdrowia wg naturopatii / ayurwedy

Chciałabyś/łbyś zadbać o swoje zdrowie, urodę, schudnąć? Zastosuj kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci lepiej trawić i przyswajać zjadane posiłki. Poznaj kilka prastarych, mądrości naturopatii/ayurwedy. Uczyliśmy się jej m.in. w południowych Indiach. Stosujemy ją na co dzień od kilku lat. Jesteśmy zdrowsi i smuklejsi 🙂 Zasady te wspomagają detoks. Polecamy też okresowe oczyszczanie organizmu, szczególnie jelit. Zdrowy organizm to skóra pełna blasku, witalność i siła. Zadbaj szczególnie o to co jesz i jak jesz a w drugiej kolejności o to jakich używasz kosmetyków.

Spraw, by twoje jedzenie było twoim lekarstwem a twoje lekarstwo, twoim pożywieniem.
(Hipokrates, 370 p.n.e.)

W trakcie posiłku bardzo ważna jest koncentracja i skupienie. Rozkoszuj się tym co jesz, nakarm również swoje zmysły. Najważniejszymi dla naszego zdrowia są układ trawienny i wydalniczy. Większość chorób bierze się ze złego trawienia i problemów z wypróżnianiem. W regulacji tego procesu bardzo pomagają naturalne produkty (nie żywność wysoko przetworzona, gotowa do odgrzania, ale warzywa, owoce, posiłki przygotowywane na świeżo).

 1. Jedz zbalansowane posiłki, szczególnie roślinne (możesz skorzystać z przepisów diety wegetariańskiej). Wszystkie smaki są ważne. Najczęściej jemy za dużo słodkiego a za mało gorzkiego (w przygotowaniu posiłków możesz się inspirować zasadami kuchni wg 5 przemian, która dba o dodawanie do jedzenia wszystkich 5 smaków w odpowiedniej kolejności).

 2. Pij przynajmniej 2-3 litry wody dziennie (słuchaj swojego ciała! Niektórzy mówią, że jeśli czujesz pragnienie to sygnał, że już jesteś odwodniony). Wodę powinieneś pić 30-15 minut przed posiłkiem i najwcześniej ok. 40 min. po posiłku. Nie pij podczas jedzenia, rozpuszczasz wtedy soki trawienne.

Polecamy soki świeżo wyciskane. Nasz ulubiony to mix: burak, jabłko, marchewka. Warzywa kupujemy od rolników na bazarku. Burak ma właściwości oczyszczające, wzmacniające. Jest pyszny! Uwaga: sok z buraka powinien postać przed wypiciem ok. pół godziny. Jest bardzo energetyczny.

 1. Posiłki powinny być spożywane po woli, w spokojnej atmosferze. Bez ciężkich rozmów, plotkowania, narzekania. Niektórzy mówią, że zjadasz to, o czym mówisz przy stole. Unikaj jedzenia kiedy umysł jest czymś mocno zajęty czy podekscytowany a także kiedy nie masz apetytu. Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś naprawdę głodny. Mamy nie powinny karmić dzieci na siłę.

 2. Jedz 3 posiłki dziennie z 5-godzinnymi przerwami, które są potrzebne na ich strawienie. Nie podjadaj między posiłkami. Gazy i wzdęcia powstają z przeładowania organizmu jedzeniem. 5-godzinne odstępy między posiłkami umożliwiają pełne strawienie i brak toksyn.

 3. „Jedz płyny i pij posiłki stałe”. Dokładnie przeżuwaj jedzenie, ponieważ proces trawienia zaczyna się już w ustach. Żuj każdy kęs przynajmniej 32 razy 🙂  Czujesz wówczas prawdziwy smak i wiesz jaki jest limit Twojego żołądka. Prawidłowo żując umożliwiasz całkowite strawienie posiłku, oddzielenie dobrych elementów od niepotrzebnych. Żuj szczególnie długo słodkie rzeczy – insulina segreguje wtedy dobry i zły cukier. Jeśli połykasz od razu – cały cukier trafia do krwi. Prawidłowe żucie zapobiega cukrzycy.

 4. Zawsze zjadaj niewielkie ilości pożywienia. Wypełnij swój żołądek w 1/2 pożywieniem, 1/4 płynem, pozostałe 1/4 powietrzem. Ilość pożywienia powinna wzrastać wraz ze wschodem słońca. Natomiast po zachodzie słońca zrezygnuj z posiłków lub jedz minimalne ilości.

 5. Po posiłku, by ułatwić trawienie, usiądź w zrelaksowanej pozycji, odpocznij lub pójdź na spacer na świeżym powietrzu.

 6. Okresowy post jest niezwykle ważny w utrzymaniu zdrowia. Nie powinieneś mylić postu z głodówką. Post jest konstruktywny, podczas gdy głodówka jest destrukcyjna. Post jest prawdziwym narzędziem oczyszczania.

Regularny post leczy. Najlepiej wykonywać go w pełnię lub nów księżyca. Przy pełni możemy odczuwać zmęczenie, bo ciało oczyszcza się z toksyn. Wszystkie procesy są wtedy przyspieszone, łącznie z krążeniem krwi.

 1. Jedzenie odgrywa najważniejszą rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia. Odpowiednie pokarmy – naturalne, pochodzące z ekologicznych upraw są kluczowe w utrzymaniu zdrowia, podczas gdy żywność wysoko przetworzona, z dużą ilością sztucznych dodatków – jest głównym czynnikiem  powstawania chorób.

Najlepsze jest surowe jedzenie lub gotowane na parze. Odpowiednie proporcje żywieniowe to 70% owoców i warzyw, 30% ziaren (np. ryż, kasze). Dzisiejsze owoce i warzywa pochodzą najczęściej z przemysłowych upraw. Są pryskane i nawożone chemią, by szybko rosły i pięknie wyglądały. Mają jednak coraz mniej wartości odżywczych, witamin i minerałów.

Dodaj do swojej diety produkty z grupy superfoods, które w swoim składzie zawierają wyjątkowo cenne dla organizmu człowieka składniki, np. spirulinę crunchy, czosnek, jarmuż, komosę ryżową czyli quinoa, kaszę jaglaną.

Warzywa rosnące pod ziemią, jedzone w nadmiernej ilości, powodują gazy, np. nasze ulubione ziemniaki 🙂 Powinny je jeść głównie osoby ciężko pracujące fizycznie. Natomiast drzewa, przezwyciężając prawo grawitacji, rodzą dla nas bardzo odżywcze i dające dużo energii owoce, np. kokos, jabłko, gruszka, śliwki. Im wyższe drzewo tym lepiej.

 • Nasze ciało ma wbudowany proces regeneracji, który słabnie wraz z wiekiem:

  1-40 lat – ciało odnawia 100% komórek. Co ok. 7 lat jesteśmy praktycznie nowym organizmem!

  40-80 lat – ciało odnawia 85% komórek,

  80-100 lat – ciało odnawia 60% komórek.

 • Nie zatrzymuj biegunki – pozwól toksynom wyjść z Twojego organizmu. Jest ona ważnym procesem oczyszczania. By nie czuć się osłabionym pij sole mineralne i/lub wodę z miodem, i solą. Zatrzymując biegunkę zatrzymujemy w organizmie toksyny, które mogą prowadzić do poważnych chorób.

 • Wszystkie przyprawy zawierają potencjał leczenia.

 • Wybieraj lokalne owoce, najlepiej z pobliskich sadów. Każdy kraj ma owoce dobre dla specyfiki danego miejsca.

 • Zawsze ważna jest różnorodność i zmiana w odżywianiu, nawet jeśli przejdziemy na zdrowe odżywianie.

 1. Unikaj białych produktów:

 • sól – szkodliwa jest w nadmiarze, szczególnie jodowana. Lepsza jest kamienna (np. z Kłodawy), himalajska, czarna, morska.

 • cukier – czysta chemia. Fabryki cukru nazywają się „sugar chemical factories”. Przy okazji ogranicz picie kawy i czarnej herbaty. Soki z kartoników zawierają duże ilości cukru. Cukier można zastąpić miodem lub cukrem palmowym. Słodycze zastąp migdałami, suszonymi owocami, orzechami.

 • biała mąka – obecnie jest efektem modyfikacji genetycznej ziaren. Coraz więcej osób odczuwa nietolerancję pokarmową na białą mąkę.

Za: Aravindh Yoga & Nature Cure Hospital, w którym spędziliśmy trzy tygodnie uczestnicząc w kursie naturopatii i zabiegach ayurwedy, będąc pierwszymi obcokrajowcami.

Gdzie kupić Spirulinę Crunchy? przejdź do sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *