Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Tłuszcze w procesie ajurwedyjskiego oczyszczania

Spis treści

W procesie panchakarmy, czyli silnego ajurwedyjskiego zabiegu oczyszczającego organizm z nadmiaru toksyn i nierównowagi dosz, bardzo ważne miejsce zajmują tłuszcze. Zabiegi panchakarmy przeprowadzane są w specjalistycznych ośrodkach ajurwedyjskich pod okiem specjalistów. Pewne elementy można jednak prze nieść na domowe warunki procesu oczyszczania ajurwedyjskiego. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie tłuszczy – ghee i olejów.

Ghee – wewnętrznie

Przez 3 dni przed wejściem w fazę monodiety (w której odżywiamy się kitchari) rano, na czczo, warto spożywać około 60g podgrzanego ghee. Co nam to daje? Przyjmowanie ghee w taki sposób pomaga w wewnętrznym natłuszczeniu i nawilżeniu. Poza tym dużo łatwiej pozbędziemy się z tkanek zalegających w nich ama (toksyn). Ghee ułatwia przepływ ama z tkanek głębokich do przewodu pokarmowego. A z niego natomiast są one wydalane.

O samym ghee możesz przeczytać więcej na naszym blogu tutaj: Ghee – ajurwedyjskie złoto (cz.1) i tutaj Ghee – ajurwedyjskie złoto (cz.2).

Dosze a przyjmowanie ghee

Ghee jest dobrym tłuszczem dla każdej z dosz. W celu wzmocnienia jego działania w procesie oczyszczania warto niekiedy dodać do niego szczyptę przypraw. I tak w kontekście twojej konstytucji, jeśli jesteś:

  • vata – dodaj do porannej porcji ghee szczyptę soli kamiennej,
  • pitta – spożyj czyste ghee,
  • kapha – ghee wymieszaj ze szczyptą trikatu (mieszanki imbiru, czarnego pieprzu i pippali – hinduskiego długiego pieprzu).

Pamiętaj, że nie jest to niezbędne. Jeśli nie masz jakiegoś produktu pod ręką, to przyjmij po prostu czyste ghee.

Oleje – zewnętrznie

Po trzech dniach przyjmowania ghee w celu wewnętrznego nawilżenia przechodzimy do wykorzystania tłuszczy zewnętrznie. I tak zaleca się, aby przez kolejne 5 – 7 dni, kiedy już wejdziemy w fazę monodiety masować swe ciało ciepłym olejem.

Nawilży to nasze ciało. Poza tym taki automasaż całego ciała, który powinien trwać 15 – 20 minut, to element zaopiekowania się sobą. Jest to też bardzo ważny aspekt oczyszczania. Przeznaczenie tego czasu na masaż daje każdej komórce w ciele sygnał, że jest zaopiekowana. Pozwól sobie poczuć, jak dostraja się do tego całe ciało. Jakie daje to ukojenie i uczucie otulenia.

Po masażu warto się wypocić – w gorącej kąpieli bądź pod prysznicem. Ciało umyj niewielką ilością mydła – tak, aby na skórze pozostała cienka warstwa oleju.

Dosze a oleje do masażu

Nie każdy olej jest dobry dla każdej doszy. Olej sezamowy jest w ajurwedzie uznawany za jeden z najbardziej neutralnych. Jest on jednak dość ciężki i rozgrzewający. Po jaki olej zatem sięgnąć w procesie oczyszczania?

  • vata – sezamowy – ciężki i rozgrzewający,
  • pitta -słonecznikowy – jest mniej rozgrzewający niż sezamowy,
  • kapha – olej zbożowy.
Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy