Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Test na dosze

Test na dosze
Spis treści

W ujęciu ajurwedyjskim nasze zdrowie i dobre samopoczucie opiera się przede wszystkim na wewnętrznej równowadze trzech dosz. O tym, czym są dosze przeczytasz między innymi tutaj. Jeśli nie znasz swojej konstytucji – wypełnij poniższy test. Odpowiedz w zgodzie ze sobą, z obserwacjami swojej osoby. Jeśli masz wątpliwości, wahasz się przy wyborze między dwoma opcjami, to nic dziwnego. Każdy z nas jest mieszanką wszystkich dosz. Zatem popatrz, która odpowiedź odzwierciedla Ciebie w większym stopniu. Nie ma tutaj dobrych, czy złych odpowiedzi. Na koniec – podsumuj odpowiedzi w każdej kolumnie. Poniżej testu znajdziesz wskazówki, jak zinterpretować wyniki.

Wyniki testu

Test interpretujemy w oparciu o wyniki dla poszczególnych dosz: vata, pitta i kapha. Podsumuj, ile odpowiedzi zostało zaznaczonych w poszczególnych kolumnach. I teraz:

  • dominacja jednej doszy – taka sytuacja występuje niezwykle rzadko. Często zaleca się w takim przypadku ponowne wykonanie testu, aby potwierdzić, że faktycznie jedna z dosz tak bardzo dominuje. O przewadze vaty, pitty lub kaphy mówimy, kiedy w jednej z kolumn pojawiło się dwa razy więcej odpowiedzi, niż w pozostałych;
  • dominacja dwóch dosz – ta sytuacja ma miejsce najczęściej. W dwóch spośród trzech kolumn pojawia się podobna liczba odpowiedzi. W trzeciej wyraźnie mniej. Znaczy to, że identyfikujemy się z dwoma doszami. I to one wskazują kierunek działań, abyśmy pozostawali w równowadze;
  • równowaga trzech dosz – jest taka możliwość, choć również nie zdarza się zbyt często, że ilość odpowiedzi w każdej z kolumn jest zbliżona. Wówczas identyfikujemy się z cechami reprezentowanymi przez każdą z dosz. Podobnie jak w przypadku pierwszym – zaleca się powtórzenie testu, aby się upewnić, czy faktycznie tak jest.

Zachęcam też do poczytania i zgłębienia wiedzy na temat vata, pitta i kapha. Pozwoli Ci to zrozumieć, jak ich zaburzenia wpływają na Ciebie i Twoje samopoczucie. Możesz zajrzeć tutaj:

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy