Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Zielone pożywienie – green superfoods. Dlaczego warto włączyć do codziennego jadłospisu?

Spis treści

Jednym z ajurwedyjskich zaleceń dotyczących zachowania zdrowia jest zadbanie o to, aby usunąć z organizmu ama (toksyny) i dostarczyć mu składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Delikatną detoksykację możesz jednak przeprowadzić na co dzień – jednocześnie odżywiając organizm – z wykorzystaniem zielonego pożywienia, tzw. superfoods.

Zielone pożywienie (superfoods) jest naturalną i bezpieczną żywnością, która nie wywołuje w naszym ciele skutków ubocznych. Co prawda na początku możemy zauważyć u siebie reakcję na odtruwanie. Jest to jednak zupełnie naturalne i świadczy o tym, iż nasz organizm zainicjował proces oczyszczenia i zdrowienia. Reakcje te są bowiem efektem usuwania nagromadzonych w ciele toksyn.

Jak działa zielone pożywienie?

Zielone pożywienie to nie tylko zielone warzywa i zioła. Zalicza się do niego takie produkty jak na przykład: spirulina, moringa, trawa pszeniczna i jęczmienna, lucerna (alfalfa). Jest to pełnowartościowa żywność – bogactwo składników odżywczych i fotoskładników. Superfoods charakteryzują się też dużymi stężeniami żywego chlorofilu, bioaktywnych enzymów i wysokiej jakości białka, witamin i minerałów. Zawarte w tym pożywieniu substancje odżywcze są przez nasz organizm przyswajane całkowicie w szybkim czasie (około 20 minut). Dlatego też pokarmy te uznawane są za żywność szybkoenergetyczną.

Czym wykazują się superfoods?

Mają szeroką skuteczność odżywczą i leczniczą. Jakie zatem korzyści możesz odczuć włączając je do codziennej diety?

 • sprzyjają ogólnej detoksykacji organizmu,
 • są silnym przeciwutleniaczem,
 • wspierają pracę układu odpornościowego,
 • pomagają podnieść poziom energii, witalności i wytrzymałości,
 • wspomagają odchudzanie,
 • sprzyjają stabilizacji poziomu cukru we krwi,
 • są pomocne przy obniżaniu ciśnienia krwi,
 • poprawiają metabolizm oraz trawienie,
 • pozytywnie oddziałują na komórki – zapobiegają przedwczesnemu starzeniu,
 • zawarte w nich antyoksydanty pomagają w zwalczaniu wolnych rodników,
 • wspomagają gojenie ran,
 • wpływają na odżywienie i nawilżenie skóry.

Ważne składniki superfoods – zielonego pożywienia

Chlorofil

Jest to jeden z pierwszych elementów, o którym się wspomina w kontekście zielonego superfoods. Jest on niezwykle ważny dla naszej krwi. Chlorofil aktywnie odżywia i rewitalizuje naszą krew. Zawarty w zielonym pożywieniu żywy chlorofil nazywany jest też skoncentrowaną energią słoneczną. Stanowi bowiem pierwszy produkt światła. Ta zawarta w chlorofilu moc pozwala na odmłodzenie naszej krwi i w konsekwencji sprzyja spowolnieniu procesu starzenia.

Białko roślinne wysokiej jakości i aminokwasy

Białko jest podstawowym elementem budulcowym naszego ciała. Dlatego też tak ważne jest dostarczanie dobrej jego jakości w pożywieniu. Zielone pożywienie jest w tym wypadku bardzo dobrym jego źródłem. Zawiera dużą dawkę niskotłuszczowego, niskokalorycznego i wolnego od cholesterolu, do tego łatwo przyswajalnego białka roślinnego. Poza tym aminokwasy, jakie znajdują się w superfoods, a których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, sprzyjają syntezie i przyswajalności tego białka.

Witaminy i minerały

Zielone super pożywienie jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Zalicza się do nich witaminy: D, K, czy witaminy z grupy B. Spośród minerałów, znajdują się w nich wysokie stężenia alkalicznych minerałów takich jak: potas, wapń, magnez i sód. Co więcej, badania wskazują na występowanie w nim śladowych pierwiastków: żelaza, cynku, czy selenu.

Dlatego też wprowadzenie do jadłospisu produktów z grupy superfoods w stosunkowo łatwy sposób pozwoli na poprawę odżywienia i uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów.

Bioaktywne enzymy

Enzymy określane są mianem iskier życia i mówi się, że posiadają energię siły życiowej. Nawet jeśli dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości minerałów, witamin, aminokwasów, wody oraz innych składników odżywczych, to nie wystarczy. Bez enzymów życie przestaje istnieć. Enzymy wspomagają metabolizm składników odżywczych i wspierają odmładzanie organizmu. W zielonym super pożywieniu znajduje się wiele korzystnych dla funkcjonowania naszego organizmu bioaktywnych enzymów, w tym dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), która jest silnym enzymem o działaniu przeciwutleniającym i przeciwstarzeniowym.

Jak używać superfoods?

Można przyrządzić koktajl lub sok z dodatkiem tych produktów. Wystarczy też wymieszać miarkę supergreens (około 2-3g) z wodą – najlepiej z dodatkiem soku z cytryny (gdyż sprzyja wchłanianiu składników odżywczych w nich zawartych). Najskuteczniejsze działanie oczyszczające i wchłanianie osiągniesz spożywając taki napój pół godziny przed posiłkiem. Z racji tego, że jest ono traktowane jak żywność – nie ma możliwości jego przedawkowania. Dlatego też można zastosować taką 2 gramową dawkę nawet 2 – 3 razy dziennie.

W naszym sklepie internetowym możesz kupić zieloną super żywność:

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy