Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Spirulina a cholesterol (+przepis na owsiankę)

Spis treści

Temat cholesterolu (zwłaszcza tego tak zwanego „złego”) jest powszechny i aktualny tak naprawdę cały czas. Podwyższony jego poziom wiąże się z wieloma chorobami, zwłaszcza ze strony układu sercowo-naczyniowego. Na wysoki poziom wpływa masa ciała, a także niewłaściwa dieta.

Dlaczego spirulina jest wskazana przy dbaniu o gospodarkę lipidową naszego organizmu?

1. Spirulina pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i trójglicerydów.

Jeśli chodzi o choroby serca, to są one jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Na ich występowanie ma wpływ wiele czynników tzw. ryzyka. Zalicza się do nich między innymi wysoki poziom cholesterolu LDL, a także trójglicerydów. Badania wykazały, że spirulina ma pozytywny wpływ na wiele z tych czynników ryzyka. I tak już około 1g spiruliny dziennie pomaga obniżyć poziom całkowitego cholesterolu, LDL (o około 10%) i trójglicerydów (o około 16%), jednocześnie sprzyjając podniesieniu „dobrego” cholesterolu (HDL).

O samym badaniu możecie przeczytać w tym miejscu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23754631/

2. Spirulina sprzyja ochronie cholesterolu (LDL) przed utlenianiem.

Uszkodzenia oksydacyjne (zaburzenie w usuwaniu wolnych rodników z organizmu) wpływają negatywnie na struktury tłuszczowe w naszym ciele. Określa się to mianem peroksydacji lipidów, co stanowi przyczynę wielu poważnych chorób. Dotyczy to między innymi występowania wielu chorób układu krwionośnego i serca. Rozwój tych chorób bowiem często jest wynikiem utleniania „złego cholesterolu” (LDL). Przeprowadzone badania (np. tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4320919/) wskazują na pozytywny wpływ przeciwutleniaczy zawartych w spirulinie w kwestii zmniejszania peroksydacji lipidów.

Podobnie badanie na grupie osób z cukrzycą typu 2 wykazało zmniejszenie markerów uszkodzeń oksydacyjnych. Przy przyjmowaniu 8g spiruliny dziennie zaobserwowano również, iż wzrósł poziom enzymów przeciwutleniających we krwi. Więcej informacji znajdziesz w wynikach do tego badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2788188/

Przeciwutleniacze zawarte w spirulinie sprzyjają zatem ochronie struktur tłuszczowych w naszym organizmie, przeciwdziałając ich utlenianiu. Dzięki temu zabezpieczają nas przed rozwojem wielu chorób.

Spirulina w diecie obniżającej cholesterol

W jadłospisie osób starających się obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu powinny znajdować się przede wszystkim produkty zwierające zdrowe tłuszcze. Warto wprowadzić m.in. zdrowe oleje (np. lniany, czy oliwa z oliwek), awokado, orzechy i migdały. Do potraw warto też dorzucić właśnie spirulinę, która dodatkowo wzbogaci nasz posiłek. I tak na przykład można dodać spirulinę do owsianki, czy surówki, a nawet do pieczonych warzyw (już na talerzu posypujemy je np. crunchy).

Owsianka

Jedną z propozycji jest owsianka. Obecnie, przy dostępności błyskawicznych płatków owsianych nie ma problemu z jej przygotowaniem. A wystarczy:

  • 4 łyżki płatków zalać wrzątkiem tak, aby były przykryte, a po 3-4 minutach wymieszać z:
  • 1 bananem pokrojonym na kawałki,
  • pół garści dowolnych orzechów,
  • garścią borówek – opcjonalnie,
  • 1/2 – 1 łyżeczki spiruliny w proszku lub spiruliny crunchy.

Warunki w każdej niemal pracy pozwalają na szybkie skomponowanie pożywnej owsianki 🙂

Smacznego 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy