Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Różnica między wiosennym, a jesiennym oczyszczaniem

Spis treści

Według ajurwedy okres przejściowy pomiędzy poszczególnymi porami roku jest bardzo ważnym czasem, kiedy to warto stopniowo wprowadzać zmiany w codziennej rutynie, aby przystosować się do zmieniających się warunków otoczenia. Szczególnie ważne jest to na styku zimy i wiosny oraz lata i jesieni. Te dwie pory są czasem, kiedy najlepiej przeprowadzić oczyszczanie organizmu.

Warto pamiętać, że ten czas przejścia jest bardzo różny. Wymaga zatem zastosowania różnych działań. Wiosna jest bowiem okresem, w którym potrzebujemy pozbyć się ciężaru, wilgoci, tego, co przez zimę spowolniło i nagromadziło się. Jesień natomiast to czas, kiedy organizm potrzebuje uporać się z tym, co zostało w nim po lecie, czyli z gorącem i ostrością, z całą przenikliwością wakacyjnych miesięcy. Jesienne oczyszczanie jest szczególnie wskazane dla osób, które z natury czują nadmiar gorąca w ciele.

Na jakie działania zatem powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując się do oczyszczania? Jakie są różnice we wskazaniach ajurwedyjskich dla tego procesu przeprowadzanego wiosną i jesienią?

Wiosenne oczyszczanie

W tym okresie potrzebujemy pozbyć się nadmiaru kaphy. Dlatego tak ważne miejsce w podstawowych zaleceniach mają następujące działania:

  1. zwiększenie aktywności fizycznej, szczególnie tej podejmowanej na świeżym powietrzu;
  2. pocenie się – można osiągnąć to podczas wykonywania ćwiczeń lub skorzystać na przykład z suchej sauny;
  3. w przypadku posiłków warto, aby na talerzu nalazły się suche, lekkie posiłki – niech są one ciepłe, zwłaszcza w przypadku , kiedy jeszcze doświadczamy wiosennych chłodów;
  4. oczyszczanie dróg oddechowych poprzez wykorzystanie rytuałów takich jak neti i nasja;
  5. szczotkowanie całego ciała na sucho;
  6. wsparcie ziołowe w postaci herbaty z triphali.

Jesienne oczyszczanie

Jest to czas na usunięcie nadmiaru doszy pitta. Dlatego też, aby ją zbalansować ajurweda zaleca:

  1. jesienią powinniśmy zwolnić i czas oczyszczania poświęcić na relaksację i wypoczynek, a zatem mniej ruchu, więcej odpoczynku;
  2. w diecie skupić się na schładzających właściwościach pokarmów, które jednak powinniśmy spożywać na ciepło, najlepiej z porcją ghee;
  3. neti i nasję warto stosować jesienią tylko w razie potrzeby;
  4. masowanie ciała olejem – ajurweda zaleca tutaj przede wszystkim olej sezamowy;
  5. masowanie głowy olejem kokosowym;
  6. wsparcie ziołowe w tym czasie to przede wszystkim picie naparów ziołowych.

Sezonowe oczyszczanie można potraktować jako jeden ze sposobów wejścia w nową porę roku. Niech jest to czas, który dajesz sobie, aby łagodnie dostosować się do zmieniających się na zewnątrz warunków.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy