Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Letnia dieta dla balansowania doszy pitta

Spis treści

Jaki wpływ na zachowanie wewnętrznej równowagi latem ma dieta? Zazwyczaj w cieplejsze dni naturalnie przestawiamy się na to, co korzystne dla naszego organizmu. Warto jednak o tym przypomnieć, gdyż pozwoli to z większą uważnością podejść do tego, co pojawia się na naszym talerzu latem 🙂

Chyba każdy z nas zauważył, że latem naturalnie odczuwamy silniejszą potrzebę zjadania lekkich i mniejszych objętościowo posiłków. Są one łatwiejsze do strawienia, co jest niezwykle ważne ze względu na to, iż latem agni, ogień trawienny, ulega rozproszeniu, aby wspomóc nasz organizm w ochłodzeniu się. Pierwszym zaleceniem diety ajurwedyjskiej w letnim sezonie jest zatem dobór lekkostrawnych posiłków.

Kolejnym elementem jest uważność i obecność podczas jedzenia. Dlaczego jest to tak ważne? Skupiając się na tym co jemy, delektując się smakiem każdego kęsa, minimalizujemy ryzyko przejadania się, a co za tym idzie nie obciążamy układu pokarmowego.

Poza tym latem naturalnie sięgamy po słodkie i gorzkie smaki. Jednocześnie częściej są to chłodne i płynne posiłki. Lato to idealny czas dla każdego z nas na spożywanie świeżych owoców i warzyw.

Latem warto jednak unikać bardzo ostrych potraw i dodatków, takich jak chili, czy pieprz cayenne. Podnoszą one gwałtownie poziom pitta. Co do warzyw i owoców, to obniżeniu pitta sprzyjać będzie zjadanie kwaśnych, czy lekko niedojrzałych owoców. Co do surowych sałatek, ajurweda zaleca, aby znalazły się w naszym menu w porze obiadowej, a nie podczas kolacji. Pozwoli to na lepsze ich strawienie przed pójściem spać.

Co więcej, w letnich miesiącach wskazane jest włączenie do diety produktów mlecznych, do jakich zalicza się między innymi mleko, masło, ghee, twarożek, czy jogurt. W tym zakresie pojawiają się również lody. Wyobrażacie sobie lato bez lodów? Bo ja nie 😀 Warto tutaj zwrócić uwagę na ich skład. A może nawet przygotować w domu 😉 Jeśli chodzi o dodatek substancji słodzących, to wszystkie te nierafinowane (oprócz miodu i melasy) mają właściwości chłodzące, a co za tym idzie, można w umiarkowanych ilościach pozwolić sobie na nie zwłaszcza latem.

O domowych lodach pisaliśmy na przykład tutaj.

Po jakie produkty sięgać latem?

Poniżej w formie grafik kilka propozycji – jakie produkty przede wszystkim powinny zagościć na naszych talerzach latem 🙂

Napoje

A co z napojami? Bo o nawodnieniu latem warto pamiętać przede wszystkim. Najlepsza dla nas, zwłaszcza w upały jest chłodna woda. Chłodna, nie znaczy zimna. Idealna będzie taka o temperaturze pokojowej, do której warto dodać miętę lub limonkę, czy cytrynę. Warto też sięgnąć po ziołowe herbaty, które mają właściwości chłodzące, a więc np. miętę pieprzową, lukrecję, koper włoski, czy różę. Dlaczego przez cały rok warto unikać mocno schodzonych napoi? I dotyczy to również lata… Drastycznie obniżają one agni w naszym organizmie, co powoduje duże zakłócenia ognia trawiennego, a w konsekwencji sprzyja to zatrzymywaniu toksyn.

Udanych letnich dni, których jeszcze trochę przed nami 😉

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy