Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Równoważenie doszy pitta latem + lemoniada

Spis treści

Latem pawie każdy cieszy się z nastania ciepłych, czy wręcz gorących dni. Im więcej mamy jednak energii pitta (ognia) w sobie, tym ciężej nam przetrwać szczególnie upalne dni. Ma to związek z tym, iż podobne wzmaga podobne. W sytuacjach, kiedy słońce wręcz pali często sięgamy po schłodzone napoje. Ajurweda nie zaleca jednak spożywania zbyt zimnego pożywienia, czy napojów. Na dłuższą metę mrożone napoje nie pomagają. Dlaczego? Ponieważ pod ich wpływem dochodzi do zaburzeń trawienia, a to ono jest podstawowym czynnikiem zachowania dobrego zdrowia.

Dlatego też w celu zrównoważenia doszy pitta kieruj się smakiem. Postaw na te napoje i potrawy, które charakteryzują się smakiem słodkim, gorzkim lub cierpkim. Unikaj natomiast kwaśnego, słonego i ostrego smaku. Już samo to wpłynie balansująco na pitta i zaspokoi pragnienie. Napoje na bazie produktów o tych smakach wpłyną chłodząco, bez konieczności dodawania lodu.

Lemoniada?

Kto jeszcze, podobnie jak ja, kiedy myśli o lecie ma w głowie lemoniadę, leżak w cieniu drzew, w otoczeniu zieleni? Wakacje idealne 😉

Tradycyjna lemoniada to przede wszystkim cytryna. I tutaj część z was zada pytanie – no, ale jak?? Cytryna ma smak kwaśny, który zwiększa pitta. I tutaj zgoda. Jednak cytryna to wyjątkowe pożywienie o kwaśnym smaku, którego vipaka – smak potrawienny (pożywienie w procesie trawienia ulega przemianom i w konsekwencji sześć podstawowych smaków ulega zredukowaniu do trzech – słodkiego, kwaśnego i ostrego) – jest słodki. Dlatego też pozwala utrzymać pitta w równowadze.

Przepis na lemoniadę

I ponownie raptem trzy składniki 😉

  • sok z 1 dużej lub 2 mniejszych cytryn
  • 1 – 1,5 szklanki przefiltrowanej wody
  • cukier kokosowy do smaku (lub inny słodzik – wedle upodobań)

Wszystkie składniki łączymy w dużej szklance i mieszamy do chwili, kiedy rozpuści się cukier kokosowy. Idealne orzeźwienie w ciepły dzień. Jeśli twoja pitta jest naprawdę rozgrzana, możesz lemoniadę delikatnie schłodzić.

Smacznego 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy