Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Kurkuma – więcej niż przyprawa

Kurkuma - więcej niż przyprawa
Kurkuma - więcej niż przyprawa
Spis treści

Kurkuma nie tylko barwi potrawy na żółto, choć większość postrzega ją głównie jako przyprawę wykorzystywaną w kuchni. Ajurweda również korzysta z jej wspaniałych właściwości nie tylko w procesie przygotowywania posiłków. Kurkuma równoważy bowiem wszystkie trzy dosze. A kuchnia ajurwedyjska to tylko jeden z elementów powrotu do równowagi wewnętrznej w zgodzie z naszą konstytucją. Jak wiecie jednak ajurweda jest holistycznym systemem medycznym W przypadku kurkumy warto sięgać po nią zatem i wykorzystywać na wielu płaszczyznach. Podczas gotowania możemy użyć jej w każdej potrawie – zarówno tzw. słonej, jak i słodkiej. Warto iść jednak krok dalej.

Domowe leki z kurkumy

Leczniczo stosuje się korzeń, czy też kłącze kurkumy. W domowych warunkach możemy przygotować kilka specyfików, które pomocne będą w leczeniu wielu dolegliwości. Korzystając z wiedzy i doświadczenia, jakim dysponuje Dr Partap Chauhan podzielę się z Wami jego zaleceniami. Poniżej kilka propozycji z podziałem na dolegliwości:

  • ANEMIA – 1 łyżeczkę soku ze świeżego korzenia kurkumy zmieszać z miodem. Taką porcję zażywać codziennie.
  • ASTMA – 1 łyżeczkę kurkumy w proszku zagotować w filiżance mleka. Pić ciepłe.
  • OPARZENIA – 1 łyżeczkę kurkumy wymieszać z żelem z aloesu i nałożyć na oparzone miejsce.
  • ZAPALENIE SPOJÓWEK – 1 łyżkę posiekanego świeżego korzenia kurkumy wymieszać z 1/3 kubka wody. Całość zagotować i przecedzić. Zakrapiać oczy trzy razy dziennie po 2 – 3 krople do każdego oka.
  • PROBLEMY Z ZĘBAMI – 1 łyżeczkę kurkumy wymieszać z 1/2 łyżeczki soli. Dodać tyle oleju z gorczycy, aby powstała pasta. Masować nią dziąsła dwa razy dziennie.
  • CUKRZYCA – trzy razy dziennie zażywać po 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku.
  • BIEGUNKA – 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku lub soku ze świeżego kłącza wymieszać z wodą. Pić trzy razy dziennie.
  • BÓL: Miejscowo – 1 łyżeczkę kurkumy wymieszać z 2 łyżeczkami posiekanego imbiru i wodą w ilości niezbędnej do uzyskania pasty. Przykładać na bolące miejsca.
    – Inne bóle – 1 łyżeczkę kurkumy zagotować w filiżance ciepłego mleka. Wypić przed snem.
  • KASZEL, ASTMA, ZABLOKOWANY NOS I ZATOKI – inhalacje z kurkumy.

Na wzmocnienie możesz przygotować sobie KURKUMOWEGO SHOTA
– 1 łyżka soku z cytryny – 1 łyżeczka miodu – 1/2 łyżeczki kurkumy – szczypta pieprzu (jeśli kurkuma, której używacie nie ma piperyny) – 1 – 2 łyżki ciepłej wody (miód prościej się rozpuści). 

Całość zmieszać do połączenia składników. Najlepiej stosować rano. Taki shot świetny jest przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym – na wzmocnienie podatnego na przeziębienie organizmu.

Możesz też zaopatrzyć się w dobrą jakościowo kurkumę w kapsułkach. Jeśli jesteś w biegu, połączenie z piperyną wzmacniającą działanie kurkumy, będzie idealnym rozwiązaniem.

Domowe kosmetyki z kurkumą

Kurkuma działa również korzystnie na skórę, dlatego też często wykorzystywana jest przy produkcji kosmetyków. Również w tym przypadku możemy kilka z nich przygotować w domu.

MASECZKA Z KURKUMY NA TWARZ

Ze względu na działanie antyseptyczne i antybakteryjne kurkumy, maseczka pomaga w przypadku, gdy borykamy się z przebarwieniami skóry, czy trądzikiem. Wykonanie jest banalnie proste:
– 1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka jogurtu lub oleju np. kokosowego lub ghee.
Całość dokładnie mieszamy. Rozprowadzamy na twarzy i pozostawiamy na około 15 – 20 minut. Najlepiej nałożyć ją wieczorem. Ewentualne delikatne przebarwienia zejdą przy porannym umyciu twarzy.

ODŻYWKA DO WŁOSÓW

Sprzyja ona wzrostowi włosów. Na blogu pojawił się już artykuł o olejowaniu włosów. Możesz go przeczytać tutaj, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/ zrobiłaś 🙂 Można w podobny sposób wykorzystać również kurkumę. Odżywkę na bazie kurkumy przygotowuje się chyba nawet prościej niż leczniczy olej. Potrzebujesz:
– 1/4 szklanki oliwy z oliwek, 1 łyżeczkę kurkumy
Całość podgrzewamy w kąpieli wodnej. Ciepły olej lepiej się rozprowadza. Stanowić może też bazę do wykonania delikatnego masażu skóry głowy. Odżywkę taką stosuje się raz w tygodniu. Nakładamy ją na około pół godziny przed umyciem włosów szamponem.

MASKA NA POPĘKANE PIĘTY

Olej kokosowy lub ghee wymieszaj z 1 łyżeczką kurkumy – do uzyskania konsystencji dającej się rozprowadzić na skórze. Taka maska powinna pozostać na pietach przez około 15-20 minut. Zmiękczy i odżywi suchą skórę, a także wyreguluje proces rogowacenia naskórka.

Nie trzeba dysponować wieloma produktami i lekami. Domowe sposoby mogą być równie skuteczne. Jak sami widzicie – jeden produkt – wiele możliwości 🙂

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy