Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Jak pozostać w harmonii w cyfrowym świecie?

Jak pozostać w harmonii w cyfrowym świecie
Jak pozostać w harmonii w cyfrowym świecie
Spis treści

Nasza rzeczywistość jest wypełniona po brzegi smartfonami, laptopami, tabletami i innymi gadżetami, które pozwalają nam łączyć się z innymi, pracować, spełniać się zawodowo i mieć dostęp do praktycznie wszystkiego.

Dają one mnóstwo możliwości, co moim zdaniem jest ich zaletą. Jednak z holistycznego punktu widzenia, mają one istotny wpływ na to, jak nasze ciało funkcjonuje. Niestety, często tak nas pochłaniają, że nawet nie zauważamy, że nasze ciało potrzebuje przerwy.

Technologia a dosza Vata

Ajurweda we wszystkim widzi żywioły. To one tworzą nas i nasz świat, bez względu na to, jak nowoczesny on będzie. Patrząc z ajurwedyjskiego punktu widzenia, technologię tworzą dwa żywioły: powietrze i przestrzeń.

Te same żywioły tworzą doszę Vata. Każdy z nas ma w sobie jakąś cząstkę doszy Vata, niektórzy nawet dominującą. Przypomnijmy sobie podstawową zasadę Ajurwedy:

Podobne wzmaga podobne, a przeciwieństwa się równoważą.

Gdy mamy kontakt z technologią, gdy korzystamy z telefonu, komputera czy innych urządzeń, wtedy do naszej wewnętrznej Vaty dokładamy jeszcze więcej pierwiastka przestrzeni i powietrza. I jak to mówi popularne przysłowie – co za dużo, to niezdrowo.

Vata w nierównowadze

Gdy nasza Vata przestaje być w równowadze, przynosi nam to niestety wiele dolegliwości, które trudno jest zignorować. Należą do nich: zaniepokojenie, strach, niejasny umysł, zaparcia, wzdęcia, napady wilczego głodu, sucha skóra, popękane usta, łamliwe paznokcie, chłodne dłonie i stopy, zmęczenie i bezsenność. Zaburzenia doszy Vata są dzisiaj najpowszechniejszym problemem.

Jak zbalansować doszę Vata?

No właśnie – przecież nie zrezygnujemy od razu ze wszystkich urządzeń – według Ajurwedy, która woli metodę małych kroków, to byłoby nawet niewskazane. Jednak możemy wprowadzić kilka zmian, które z pewnością pomogą nam obniżyć żywioły Vata w naszym ciele i tym samym poczuć się lepiej.

 1. Wejdź w każdy dzień z intencją, że pozostajesz w harmonii —mów i pisz o tym (nawet do siebie).
 2. Pracuj w seriach po 50 minut – ustaw sobie alarm, który da Ci znać, że czas na przerwę – w przerwie wstań i poruszaj się przez 5-10 minut.
 3. Włącz do swojej diety wspierające zioła, takie jak Ashwagandha, Shatavari i  Brahmi.
 4. Dobrze się nawadniaj 🙂 Najlepiej co najmniej 8 szklanek przegotowanej wody dziennie.
 5. Jedz posiłki równoważące doszę Vata
 6. Jeśli pracujesz przy komputerze, zamiast siedzieć, warto czasem postać 🙂 Skupienie na tym, by stopy w jak największym stopniu przylegały do podłoża działa uziemiająco na doszę Vata.
 7. Polecam również jogę równoważącą doszę Vata, np. Paschimottanasana, z wydłużonym, spokojnym oddechem
 8. Korzystaj z lamp solnych, kryształów i kamieni, by dodały element ziemi do Twojego otoczenia.
 9. Wizualizuj i czuj miejsca, które Cię uziemiają – góry, morze, jezioro, piaszczysta plaża, łąka, las.
 10. Rozwijaj umiejętność skupienia się – niech liczy się dla ciebie jakość Twojej uwagi dla danego tematu. Wyłącz telefon, skup się na jednej rzeczy – wtedy Twój umysł zacznie odpoczywać.
 11. Zmniejsz ilość sztucznego światła w domu na tyle, na ile to możliwe.
Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy