Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Higiena jamy ustnej po ajurwedyjsku

Higiena jamy ustnej po ajurwedyjsku
Higiena jamy ustnej po ajurwedyjsku
Spis treści

Ajurweda już od tysięcy lat wskazuje na połączenie dbania o higienę jamy ustnej z ogólnym stanem zdrowia. Praktyki i nawyki, na jakie wskazuje, mają za zadanie nie tylko utrzymanie czystości zębów i dziąseł. Odpowiednia rutyna w tym temacie stanowi bowiem wsparcie dla detoksykacji (oczyszczania) naszego organizmu, a także pozwoli poprawić ogień trawienny (agni), a co za tym idzie wzmocnić odporność.

Czyszczenie jamy ustnej po przebudzeniu

Od najmłodszych lat słyszymy o tym, jak ważne jest dbanie o zęby. Najczęściej mowa jest o czyszczeniu zębów po każdym posiłku, aby zmniejszyć ryzyko powstawania ubytków i stanów zapalnych. I zazwyczaj tak właśnie robimy – szczotkujemy zęby po śniadaniu, przed wyjściem z domy, aby mieć świeży oddech.
Co ty na to, że ajurweda mówi o zadbaniu o jamę ustną zaraz po przebudzeniu? Już wyjaśniam o co chodzi.
Kiedy śpimy w naszym ciele zachodzą naturalne procesy oczyszczające. A po przebudzeniu to właśnie usta pokazują nam, jak zajęty podczas snu był nasz organizm. Zapewne zauważyliście jak inny jest poranny oddech. Często na języku pojawia się też nalot. To nic innego jak ama (toksyny), które w ten sposób znajdują ujście. Nawet jeśli w ciele nie jest nagromadzone ich dużo, to rano powłoka ta może być po prostu cienka i delikatna. Poza tym jeśli zwracasz uwagę na to, jak się czuje twoje ciało, to możesz mieć po prostu świadomość tego, że oddech i usta są rano zwyczajnie inne niż o innych porach dnia.

Codzienna rutyna dbania o jamę ustną

Jak zatem w ciągu dnia dbać o zęby i dziąsła oraz język?

Po pierwsze – po przebudzeniu

Jama ustna jest siedliskiem dla różnych bakterii i mikrobów. Ślina natomiast w sposób naturalny je zabija. Dzieje się tak również podczas snu. Stąd tak ważne jest usunięcie tego zalegającego na języku nalotu po przebudzeniu. Pozwoli to zapobiec przesuwaniu się toksyn w dół przewodu pokarmowego. Jest to o tyle istotne, że dostanie się tam ama wpływa dodatkowo na obciążenie mechanizmów oczyszczających nasze ciało. Pomyśl – już raz wykonało ono pracę, aby kanałami wyprowadzić toksyny na zewnątrz. A tutaj ponownie one do niego trafiają.
Czyszczenie ust rano, po obudzeniu, a przed posiłkiem, wpływa też na pobudzenie narządów wewnętrznych. Pomaga też stymulować trawienie, co przekłada się na cały dzień, nie tylko najbliższy posiłek. Dlatego też ajurweda zaleca, aby po przebudzeniu:

  • skrobać język – możesz użyć do tego czyścika do języka,
  • myć zęby – najlepiej dobrą jakościowo pastą,
  • płukać ciepłą wodą.

Jeśli chcesz zrobić coś więcej dla jamy ustnej, to jednym z rytuałów może być też ssanie oleju.

Później – woda i pierwszy posiłek

Kiedy procedura czyszczenia jamy ustnej dobiegnie końca, przed śniadaniem, wypij ciepłą wodę. Ajurweda zaleca w tym przypadku między jedną a czterema filiżankami. Wszystko zależy od twojej konstytucji, a także indywidualnych preferencji. Jest to o tyle ważne, że usprawnia oczyszczanie przewodu pokarmowego. Co więcej, po całej nocy, kiedy to nie dostarczaliśmy organizmowi płynów, pomaga nawodnić tkanki. Poprawa trawienia i jego pobudzenie – to kolejna zaleta picia rano ciepłej wody. Pamiętaj, że zimna woda może przygasić agni (ogień trawienny).

Po wypiciu wody ważne jest, aby dać żołądkowi czas na oczyszczenie. W zależności od tego ile wody wypijesz, niech to jest 10-20 minut, a później zjedz śniadanie.

Dobrze oczyszczając jamę ustną po przebudzeniu, często odczuwa się przez cały dzień względną czystość i świeżość. Jeśli mimo wszystko, każdego ranka nalot na języku jest gruby, a oddech w ciągu dnia szybko staje się mało przyjemny, to warto przyjrzeć się tematowi głębiej. Może to bowiem świadczyć o głębszej nierównowadze, którą trzeba się zaopiekować. Warto wówczas zgłosić się do lekarza lub konsultanta ajurwedyjskiego.

Po trzecie – przed snem

Rutyna wieczornego dbania o jamę ustną warto, aby była podobna do rutyny porannej. Zamiast skrobania języka warto jednak wprowadzić do użytku nić dentystyczną. Zbyt częste czyszczenie języka może bowiem sprawić, że uszkodzimy jego powierzchnię, która jest dość delikatna.

Dlatego przed snem:

  • nitkujemy zęby,
  • myjemy zęby,
  • płuczemy usta ciepłą wodą.

Chcąc wspomóc nocne oczyszczanie organizmu, możemy też przed spaniem zaserwować sobie herbatę z triphali. 1/3 łyżeczki rozpuścić w wodzie i wypić. Usprawni to proces wydalania toksyn z organizmu.

Jaka jest twoja codzienna rutyna dbania o zęby, dziąsła i język?

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy