Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ghee – ajurwedyjskie złoto (cz.1)

Ghee - ajurwedyjskie złoto (cz.1)
Ghee - ajurwedyjskie złoto (cz.1)
Spis treści

Ghee to substancja o kolorze złocisto-żółtym, która pozostała po usunięciu z masła wszelkich zanieczyszczeń. Czasami można spotkać się z innymi jego nazwami, jak na przykład masło klarowane, bądź bezwodny tłuszcz mleczny. W ajurwedzie stosowane jest ono od tysięcy lat zarówno do gotowania, jak i do ceremonii religijnych. Na włączenie ghee do wedyjskich rytuałów wpływa przede wszystkim tak wyraźnie obecna w nim energia sattwiczna. Wykorzystuje się je też do różnego rodzaju terapii wewnętrznych i zewnętrznych. Ze względu na jego właściwości odtruwające ghee jest istotnym elementem ajurwedyjskich rytuałów oczyszczających i panchakarmy.

Od starożytności ghee postrzegane było jako coś więcej niż produkt spożywczy. Wszystko co spożywamy ma jakąś energię. Na przykład cebula i czosnek odznaczają się energią tamasową – ciężką. Energię radżas, aktywną, która popycha do działania odznacza się chociażby kawa. Jeśli chodzi o ghee, to posiada ono sattowską, czysta energię. Dlatego też uważa się, że jest ono obfite w uniwersalną siłę życiową – prana. Tego typu pożywienie ma wpływ na zachowanie harmonii w organizmie, wspiera siłę fizyczną, umysł, zdrowie i długowieczność.

Co to jest ghee?

Ghrta – tak w sanskrycie określa się ghee. Pochodzi od słowa ghr, co oznacza błyszczeć. Związane jest to z tym, iż pozwala zarówno ciału, jak i umysłowi płonąć świetlistą aurą i wyrafinowanym blaskiem. Podsyca ono też inteligencję, intelekt i pamięć.

Dlaczego klarowanie jest takie ważne?

Zastanawiacie się może o co tyle szumu z tym klarowaniem? Ghee wytwarzane jest z masła. Niezwykle ważne miejsce ma tutaj jednak proces klarowania. To właśnie w jego trakcie usuwane są najtrudniejsze do strawienia dla ludzkiego przewodu pokarmowego części masła, do jakich zalicza się laktozę , kazeinę, czy białka serwatkowe, a także minerały.

Poddanie masła klarowaniu wpływa na zmianę jego smaku. Ghee nie smakuje bowiem jak nieoczyszczone masło kupowane w sklepie. Niektórzy uważają, że w maśle klarowanym daje się w wyczuć lekko orzechową nutę. Dobre jakościowo ghee ma nadal pyszny smak i gładką konsystencję.

Pozbawienie ghee zanieczyszczeń oraz wody wpływa na możliwości jego przechowywania. Masło niesklarowane pozostawione poza lodówką szybko jełczeje, psuje się, a co za tym idzie nie nadaje się do spożycia. W przypadku ghee zawartość wody jest znikoma. Usunięta w procesie klarowania zostaje z masła również laktoza i kazeina. Co za tym idzie pozostaje sam tłuszcz. Może on być przechowywany w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym pojemniku nawet rok i dłużej.

Korzyści ze stosowania ghee

Dobra jakość podstawowych produktów wpływa korzystnie na funkcjonowanie każdego organizmu. Ajurweda wykorzystuje kilka z nich w szeroki sposób. Jednym z nich jest właśnie ghee.

Działa ono w sposób następujący:
  • ghee zwiększa soki w organizmie, a zatem wzrasta odczuwanie rasa (smaków). Łatwiej przez to transportowane są w organizmie składniki odżywcze i odpady;
  • jako baza tłuszczowa, ghee powoduje wzrost kapha w ciele, co prowadzi do zwiększenia kaphaii, która uznawana jest za esencję odporności i życia. Poza tym napędza ono agni (ogień trawienny). W konsekwencji sprzyja przekształcaniu surowej kapha w ojas;
  • ghee ułatwia również ruch ama (toksyn), oraz innych odpadów, które wydalane są z organizmu przy wykorzystaniu przewodu pokarmowego.

Ghee przenika głęboko do wszystkich siedmiu warstw tkanki w organizmie. Te jego właściwości dają możliwość wykorzystywania go jako nośnika przenoszącego substancje w głąb organizmu. W związku z tym ghee w ajurwedzie uznawane jest za cudowne anupan, czyli nośnik, dla ziół i innych substancji leczniczych. Bardzo często osoby praktykujące ajurwedę łączą zioła z masłem sklarowanym jako bazą. W wyniku czego otrzymują tak zwane lecznicze ghee. Wykorzystanie go w takiej formie wpływa na wprowadzenie w głąb tkanek leczniczych właściwości oferowanych przez zioła. Najczęściej przygotowuje się brahmi ghee i shatavari ghee.

W kolejnej części będziecie mogli przeczytać o możliwościach wykorzystania ghee. Przedstawimy również sposób na jego uzyskanie w domu. Mam nadzieję, że Was to zainteresuje.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy