Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Ciasta – przepisy

Ciasta-przepisy
Ciasta-przepisy
Spis treści

Mając dwójkę dzieci bardzo często słyszę, że chcą „coś słodkiego”. Czytając składy gotowych ciastek, ciasteczek, czy batoników, aż włosy jeżą się na głowie. Podobnie jest z dostępnymi w wielu miejscach ciastami. Pytaliście kiedyś o skład przed zakupem? Pomijając już fakt, że większość ma podobny smak. Nic dziwnego, skoro znajduje się w nich ogromna ilość cukru w przeróżnej postaci.

Jeśli posiadacie piekarnik, to istnieje wiele błyskawicznych przepisów, które pozwolą wam cieszyć się „czymś słodkim”, bez nadmiernego wysiłku. Jednocześnie będziecie wiedzieć co sami jecie, czy też co podajecie swoim najbliższym.

W tym artykule pojawią się właśnie takie przepisy. Niektóre z nich pojawiły się we wcześniejszych wpisach, tutaj jednak łatwiej wam będzie je odnaleźć. Co więcej będą one systematycznie uzupełniane. Zaglądajcie czasami, możecie również w komentarzach podzielić się własnymi propozycjami zdrowych wersji wypieków.

Pełnoziarniste orkiszowe ciasto z czerwoną porzeczką (bez jajek)

3 szkl. mąki orkiszowej pełnoziarnistej

1 duży kubek jogurtu naturalnego

1/2 szklanki syropu z agawy lub klonowego

1/2 szklanki rozpuszczonego ghee (u mnie było waniliowe)

1,5 łyżeczki sody

1 szklanka czerwonej porzeczki

Mąkę, jogurt, ghee, sodę i syrop mieszamy. Na koniec dodajemy porzeczkę. Całość umieszczamy w keksówce wysmarowanej tłuszczem i pieczemy około 60 minut w 180 stopniach.

WERSJA WEGAŃSKA

Ghee możesz zastąpić dowolnym olejem.

WERSJA CZEKOLADOWA

Do ciasta można dodać kakao lub karob.

Jeśli chcesz podwójnie czekoladowe ciasto, to dodaj też posiekanej czekolady. Wszystko uzależnione od preferencji smakowych.

Ciasto orkiszowo-owsiane z żurawiną

Składniki:

Mokre

3 duże dojrzałe banany

1/4 szklanki rozpuszczonego ghee

Mokre składniki blenduję do uzyskania musu.

Suche

1,5 szklanki mąki orkiszowej

1 szklanka zmielonych płatków owsianych

1 łyżeczka sody

1 łyżeczka proszku do pieczenie

0,5 łyżeczki chai masala

1 łyżeczka cynamonu

Opcjonalnie 0,5 szklanki cukru – uzależnione jest od stopnia dojrzałości bananów.

Staram się używać mocno dojrzałych bananów do tego przepisu. Wówczas nie dodaję już cukru, gdyż otrzymuję naturalną słodycz z owoców.

Po połączeniu wszystkich suchych składników wystarczy wlać mus bananowy z ghee i wymieszać. Na samym końcu dodaję żurawinę.

Czas pieczenia to maksymalnie 30 minut w 200 stopniach. Wszystko oczywiście zależy od piekarnika. Im dłużej ciasto będzie się piekło, tym będzie bardziej suche, wówczas będzie się też kruszyć przy krojeniu. Kilkakrotnie już je piekłam i najlepsze jest takie lekko wilgtne.

WERSJA WEGAŃSKA:

Ghee zastąp dowolnym olejem roślinnym, na przykład kokosowym.

INNE OPCJE:

W zależności od Waszych upodobań możecie dodać orzechy, rodzynki, suszone morele, czy jeszcze inne dodatki. Czasami, zwłaszcza piekąc dla dzieci dorzucam posiekaną czekoladę (najlepsza jest gorzka, minimum 70%).

Czekoladowe ciasto z gruszkami

Składniki:

3,5 szklanki mąki (u mnie orkiszowa, ale równie dobrze możesz użyć pszennej)

2 szklanki mleka

2/3 szklanki cukru

2 jajka

1,5 łyżeczki sody

0,5 łyżeczki proszku do pieczenia

2 łyżki dżemu

0,5 szklanki rozpuszczonego ghee

3 łyżki karobu lub kakao

Dodatkowo 1 duża gruszka pokrojona w kostkę.

To ciasto jest banalnie proste w przygotowaniu. Wszystkie składniki (oprócz gruszki) wystarczy umieścić w jednej misce i mieszać do czasu połączenia wszystkich składników. Na samym końcu dodać pokrojoną gruszkę i wymieszać. Przełożyć do nasmarowanej formy i piec około 1 godzinę w 180 stopniach.

Po przestudzeniu ciasta, ale kiedy jest jeszcze delikatnie ciepłe, możecie zastosować na wierzch polewę czekoladową – nie utworzy się z niej skorupa, delikatnie wniknie w ciasto, przez co będzie ono dodatkowo wilgotne.

WERSJA WEGAŃSKA:

W łatwy sposób można zweganizować to ciasto. Zamiast jajek wystarczy użyć zmiksowanego banana, a zamiast ghee dodać oleju kokosowego lub innego. Wszystko zależy od Ciebie.

Batony owsiane

1,5 – 2 szklanki płatków owsianych,
suszone owoce (garść rodzynek, garść suszonych śliwek, kilka moreli)
3 łyżki nasion chia
1 szklanka dyni pieczonej

1 łyżeczka cynamonu lub chai masala
Wszystkie składniki wystarczy umieścić w misce. Dla połączenia dodałam kilka łyżek ciepłej wody. Wszystko uzależnione jest od tego, jakich płatków owsianych używamy – jedne dla połączenia potrzebują jej więcej, inne nieco mniej. Całość wyłożyłam na papier do pieczenia i po niecałych 30 minutach w 180 stopniach (pilnować, aby się nie spaliły) – batony były gotowe.

Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy