Darmowa dostawa od 200zł
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Search

Guggul – oczyszczanie i odtruwanie

Guggul – oczyszczanie i odtruwanie
Guggul – oczyszczanie i odtruwanie
Spis treści

Guggul (Commiphora mukul) to żywica, którą pozyskuje się z kolczastego krzewu mirra mukul. Występuje on naturalnie na subkontynencie indyjskim. Inną nazwą tego zioła jest devadhupa, która oznacza „boskie kadzidło” i wskazuje na duchowe właściwości. Z sanskrytu guggulu tłumaczy się „chroni przed chorobami”. Świeża żywica ma działanie przede wszystkim odżywcze i odmładzające. Po roku przechowywania jej właściwości wykorzystywane są do oczyszczania i odtruwania.

Guggul w ajurwedzie

W tradycyjnej medycynie, jaką jest ajurweda, guggul jest bardzo ważnym „ziołem”. Jako żywica oleogumowa, która jest złożoną mieszaniną gumy, minerałów, olejków eterycznych, terpenów, steroli ferrulanów, flawanonów i steronów, ma szerokie zastosowanie. Ajurweda wykorzystuje guggulu do równoważenia zaburzeń wszystkich trzech dosz. Najbardziej jednak łagodząco wpływa na nierównowagę doszy vata.

Ajurweda postrzega całą naturę holistycznie. Dlatego też zdaje sobie sprawę z tego, że różne części roślin będą działały na różne części i tkanki w naszym ciele. Jeśli chodzi o guggul, to jest to substancja wytwarzana z soków drzewa mirra mukul. Dlatego też patrząc na organizm człwoieka, bardzo silnie będzie działać na nasze „płynne” tkanki, np. krew (rakta dhatu). Dlatego też, często jest składnikiem ziołowych mieszanek, gdyż pomaga transportować substancje do głębokich tkanek organizmu.

Silne właściwości odtruwające, poprawiające pracę układu trawienia, sprawiają, że guggul pomaga usuwać toksyny (ama). Działanie rozgrzewające, smak gorzki, ostry, cierpki i słodki poprawiają trawienie. Wpływa też pozytywnie na tkankę tłuszczową (meda dhatu) i tłuszcz. Jego działanie pomaga w usuwaniu nadmiaru niezdrowego tłuszczu. Te jego właściwości sprawiają, że często zalecany jest przy problemach z nadwagą, jako wsparcie kuracji pozwalającej ją kontrolować.

Działanie

  • odtruwa i pomaga usunąć toksyny ze stawów, łagodząc ich stany zapalne
  • nawilża i odmładza tkanki stawów i wokół nich
  • wspomaga gojenie ran, przyspiesza zrastanie złamań kości
  • wspiera zdrowe kontrolowanie wagi
  • stymuluje proces trawienny
  • wspomaga pracę serca i krążenie krwi
  • pomocny w likwidowaniu zakrzepów
  • pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • ma silne właściwości przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne i detoksykujące, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe

Wskazania

  • stany zapalne, m.in. stawów
  • dna moczanowa
  • otyłość
  • artretyzm, reumatyzm
  • schorzenia układu moczowego
  • niewydolność serca, miażdżyca
  • problemy skórne – stany zapalne, trądzik

Łączenie Guggulu z innymi ziołami i ich działanie

Guggul polecany jest jako samodzielne w działaniu zioło. Można jednak połączyć je z innymi, aby zwiększyć ich działanie w wybranym obszarze. W medycynie ajurwedyjskiej istnieje wiele tradycyjnych formuł określanych jako guggulus. Wykorzystują one silne właściwości odtruwające i odmładzające guggulu do zwiększania działania innych ziół stosowanych w tych formułach.

Z czym zatem można połączyć guggulu i na jakie dolegliwości będzie pomocne?

  1. Przy wysokim cholesterolu i artretyzmie warto połączyć guggul z kozieradką, kurkumą i olibanum.
  2. Przy złamaniach kości guggul w połączeniu z haritaki, trikatu, kurkumą i triphalą pomoże w szybszym dochodzeniu do zdrowia.
  3. W celu zmniejszenia bólu przy menstruacji dodaj do żywicy guggul krokosz, mustakę i shatavari.
  4. Jeśli zmagasz się z trądzikiem i innymi problemami skórnymi, to połączenie z guduchi, neem, kurkumą i triphalą będzie pomocne w ich przezwyciężeniu.
  5. Przy bólach kostnych, podagrze, dobrze sprawdza się połączenie guggulu z guduchi, imbirem i gokshurą.
Udostępnij ten wpis:

Autor

Natalia
Natalia
Od kilku lat współtworzę MOMA Ayurveda. Poszerzam swoją wiedzę o naturalnych sposobach powrotu do wewnętrznej równowagi w duchu ajurwedy i dzielę się nią z Wami. Praca z treścią, merytoryka – to mój główny zakres kompetencji. Prywatnie – mama dwójki dzieci. Dobra książka i szydełko – to to, co pozwala mi złapać oddech. Jak tylko pozwala czas, to szukam wytchnienia w górach i ukojenia w morskich falach.
Inne polecane wpisy